Türkiye ve Suudi Arabistan, 'stratejik işbirliği konseyi' kuracak

Türkiye ve Suudi Arabistan, stratejik işbirliği konseyi kuracak

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el Cubeyr, "stratejik işbirliği konseyi" kurulması konusunda Türkiye ile anlaşıldığını açıkladı.

Haberin Devamı

Reuters'ın haberine göre; El Cubeyr, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile düzenlediği ortak basın toplantısında, "iki ülke arasında bir üst düzey stratejik işbirliği konseyi kurulması konusunda ortak arzularının bulunduğunu" söyledi.

Türkiye ve Suudi Arabistan, stratejik işbirliği konseyi kuracak

El Cubeyr; konseyin, Türkiye ve Suudi Arabistan arasındaki güvenlik, askeri, ekonomik, ticaret, enerji ve yatırım konularını ele alacağını sözlerine ekledi.

El Cubeyr'in açıklaması, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Riyad ziyareti sırasında geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Riyad ziyaretinde eşlik eden Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Suudi mevkidaşı El Cubeyr ile basına kapalı bir görüşme gerçekleştirmişti.

"HER KONUDA MUTABIK KALDIK"

AA'nın haberine göre, basın toplantısında konuşan Çavuşoğlu ise Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kral Selman'ın başkanlığında gerçekleşen heyetler arası görüşmelere katıldıklarını ve bu görüşmede gündeme gelen konuların ayrıntılarını El Cubeyr ile ele aldıklarını belirterek şöyle dedi:

"Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Suudi Arabistan Kralı ikili işbirliğinin daha da derinleştirilmesi konusunda mutabık kalmışlardır. Siyasi, ekonomik, askeri, ulaşım, enerji alanlarında işbirliğimizi daha da ileri noktaya götürme konusunda kararlılığımız tamdır. İki lider, bölgesel konularda da görüş alışverişinde de bulunmuşlardır. Başta Suriye olmak üzere Irak, Yemen, Libya'daki durum, Filistin, Mescid-i Aksa'daki gelişmeleri de ele almışlardır. Bu konulardaki görüşlerimizin ortak olması ve de her konuda Suudi Arabistan ile Türkiye'nin mutabık kalmasından büyük bir mutluluk duyduğumuzu da vurgulamak isterim."

Haberin Devamı

Bakan Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Nisan 2016'da gerçekleştirilecek İslam İşbirliği Teşkilatı'nın İstanbul Zirvesi'ne Suudi Arabistan Kralı Selman'ı davet ettiğini ve iki liderin gerçekleştirdiği görüşmede, Türkiye ile Suudi Arabistan arasında "yüksek düzeyli stratejik işbirliği konseyi" kurulmasına da karar verildiğini teyit etti.

“TÜRKİYE NEDEN SUSKUN” SORUSUNA YANIT

Bakan Çavuşoğlu, Suudi Arabistanlı bir gazetecinin "Türkiye, İslami askeri koalisyona nasıl bakıyor? Suriye meselesine Rusya'nın müdahil olmasından sonra Türkiye'nin sessiz olmasından şaşkınız, neden Türkiye Rusya'nın Suriye halkına yaptığı saldırılara suskun?" sorusuna şöyle yanıt verdi:

Öncelikle Suudi Arabistan'ın teröre karşı İslami dayanışma girişimini Türkiye olarak destekliyoruz. Riyad'da kurulacak mekanizmanın tüm aşamalarında yer alacağız, içinde yer alacağız. Teröre karşı dayanışma ve terör sebebiyle de artan islamofobiye karşı da dayanışma içinde olmaya devam edeceğiz.

Haberin Devamı

24 Kasım'da Rus uçağının düşürülmesinden sonra Rusya ile ilişiklerimizde maalesef bir kriz var, biz bunun böyle olmasını istemezdik ama biz başından beri tüm ikili görüşmelerimizde ve tüm açıklamalarımızda Suriye'de katil Esad rejimiyle mücadele eden muhaliflere yönelik saldırıları hep gündeme getirdik ve bunu kınadık. Son zamanlarda Rusya'nın özellikle muhaliflere yönelik saldırılarını hep gündeme getirdik ve bu saldırılar sonucunda maalesef çocuklar, kadınlar hayatını kaybetmiştir, bunu da gündeme getirdik. Birkaç gün önce yayınladığımız açıklamayla bunu şiddetli şekilde kınadığımızı ve uluslararası camianın artık Rusya'ya 'dur' demesi gerektiğini söyledik. Sanırım bunları takip etme imkanınız olmadığı için Türkiye'nin sessiz olduğunu iddia ettiniz, kesinlikle doğru değildir. Türkiye, haksızlıklar, zulüm karşısında her zaman sesini yükseltmiştir, bundan dolayı hedef olmuştur. Bugün Türkiye ile beraber Suudi Arabistan'ın da haksızlıklar karşısında güçlü duruş sergilediğini görüyoruz, bundan gurur duyuyoruz. Suudi Arabistan ve Türkiye haksızlıklara karşı güçlü duruş sergilemeye devam edecektir."

Haberin Devamı

Türkiye ve Suudi Arabistan, stratejik işbirliği konseyi kuracak

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN TEMASLARI

Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdülaziz'in davetine icabetle bu ülkeye resmi ziyaret düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Riyad'daki temasları kapsamında bazı kabuller gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kral Selman ile gerçekleştirdiği heyetler arası görüşmenin ardından Suudi Arabistan Kraliyet Misafirhanesi'ne geçti. Erdoğan, burada Veliaht Vekili Prens Mohamed Bin Salman Bin Abdülaziz Al Saud ve Veliaht Prens Mohamed Bin Naif Bin Abdulaziz Al Saud'u ayrı ayrı kabul etti.

Haberin Devamı

Türkiye ve Suudi Arabistan, stratejik işbirliği konseyi kuracak

ERDOĞAN-SELMAN GÖRÜŞMESİNDE İŞBİRLİĞİ VURGUSU

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz Al Suud, Riyad'daki görüşmelerinde, ikili ilişkileri ve bölgesel konuları ele aldılar.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Erdoğan'ın Suudi Arabistan'a yaptığı ziyaret vesilesiyle, Al Yamama Sarayı'nda gerçekleşen görüşmede, her iki ülkenin dost, kardeş ve stratejik ortak olduklarına işaretle, bölgenin kritik bir süreçten geçtiği bu dönemde, Türkiye ve Suudi Arabistan'ın işbirliği içinde hareket etmelerinin önemine vurgu yapıldı.

Haberin Devamı

Bu çerçevede iki ülke arasında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi'nin kurulması konusunda mutabakata varıldı. Ekonomi, ticaret ve enerji başta olmak üzere ikili ilişkileri her alanda daha da güçlendirmenin önemine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Suudi Arabistan Kralı Selman, Suriye, Irak ve Yemen de dahil olmak üzere bölgesel konularda da görüş alışverişinde bulundu.

Bölgesel meselelerde her iki ülkenin görüşlerinin örtüştüğüne, Suriye'de Esad'lı bir çözümün mümkün olamayacağına dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kral Selman, terörün her türüyle mücadele konusunda kararlı olduklarına değindi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kral Selman, İslam'ı terörle özdeşleştirme eğilimlerinin yanı sıra eli kanlı terör örgütlerinin İslam dininin kavramlarını istismarına seyirci kalınamayacağını da vurguladı. Bu konuda, G20 Antalya Zirvesi'nde Müslüman liderlerin sergilediği duruşu son derece önemsediğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan'ın "İslam İttifakı" girişimini de önemli bir adım olarak gördüğünü, Türkiye olarak bu ittifakta yer aldıklarını kaydetti.