‘Türkiye ile karşı karşıya gelmek istemiyoruz’

‘Türkiye ile karşı karşıya gelmek istemiyoruz’

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Rus Russia Today yayın kuruluşuna verdiği mülakatta, “İdlib’de Türkiye ile karşı karşıya gelmek istemiyoruz” dedi.

Haberin Devamı

İdlib’in Suriye’nin bir parçası olduğunun uluslararası toplum tarafından kabul edilmesi gerektiğini belirten Muallim, “Suriye devleti topraklarını geri almak zorundadır. Kimsenin bunu engellemeye hakkı yoktur” şeklinde konuştu. Önceliğin İdlib’in özgürleştirilmesi olduğunu vurgulayan Muallim, İdlib’deki en önemli örgüt olarak tanımladığı Nusra Cephesi’nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nce terör örgütü listesine alındığını hatırlatarak, “Suriye, müttefikleriyle birlikte İdlib’in ya uzlaşmayla ya da orduların gücüyle özgürleştirilmesi gerektiğine inanıyor” dedi.

TÜRKİYE-RUSYA-İRAN ZİRVESİNE VURGU

Sivillerin korunması için insani koridor oluşturulduğunu ifade eden Suriyeli bakan, Ankara ile Moskova arasındaki görüşmelere de değindi. Müzakerelerin sürdüğünü ve İran’ın başkenti Tahran’da Türkiye, Rusya ve İran’ın katılımıyla 7 Eylül’de gerçekleştirilecek üçlü zirveyle bir sonuca varacağını aktaran Muallim, “Sonucu bekleyelim. Şüphesiz ki Rusya ile Türkiye arasında bulunacak ortak zemin hayatidir. Türkiye ile karşı karşıya gelmek istemiyoruz. Türk tarafı diğer vilayetlerin ve İdlib’in Suriye’nin egemenliği altındaki Suriye toprakları olduğunu anlamalı” ifadelerini kullandı.

Haberle ilgili daha fazlası: