GeriDünya Türk savaş gemileri İsrail'de
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk savaş gemileri İsrail'de

Arap ülkelerinin tepkisine neden olan Türkiye-İsrail-ABD'nin Doğu Akdeniz'de yapacağı arama ve kurtarma amaçlı ‘Reliant Mermaid’ (Güvenilir Denizkızı) Tatbikatı'na katılacak Türk fırkateynleri dün İsrail'in Hafya Limanı'na ulaştı.

Marmaris'in Aksaz Limanı'ndan demir alan Yavuz ve Zafer fırkateynleri, Deniz Kurmay Albay Tekin Kıray komutasında Hayfa Limanı'na vardılar. 600 subay, astsubay, erbaş ve erin görev yaptığı Türk fırkateynleri SAT ve SAS komandoları tarafından 24 saat korumaya alındı. Bu tatbikatta ilk kez bayan deniz subayları da görev yapacak.

Tatbikatın fiili bölümü 7 Ocak çarşamba günü icra edilecek. Batmakta olan bir balıkçı teknesinin mürettebatının kurtarılacağı tatbikat, İsrail'in Hayfa Limanı'nın 70 kilometre açığında yapılacak. Tatbikat cuma günü sona erecek. ABD'nin de bir savaş gemisiyle katıldığı harekatta, Ürdün gözlemci statüsüyle yer alıyor. Türkiye'yi tatbikat dolayısıyla kınayan İslam ülkeleri katılımı dolayısıyla Ürdün'ü de eleştirdiler.

Hayfa Belediye Başkanı Amran Misna tarafından ziyaret edilen İsrail, ABD ve Türk gemi kaptanları ortak bir basın toplantısı yapıp, foto muhabirlerine ve kameralara poz verdiler. Hayfa Belediye Başkanı Misna, ‘‘İki ordu temsilcilerini burada görmekten mutlu oldum. Böylesine dostluk amaçlı tatbikat üç ülkenin biraraya gelmesi, dünya için ayrı bir mesaj içermektedir’’ dedi.Bu rehber gastronomi tutkunlarına yol gösteriyor

False