Türk-Ermeni diyaloğuna darbe indirirsiniz

Güncelleme Tarihi:

Türk-Ermeni diyaloğuna darbe indirirsiniz
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 13, 2006 00:00

Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob II sert bir bildiri yayınlayarak, Fransa’da Sosyalist Parti tarafından hazırlanan, Ermeni soykırımını inkár edenleri cezalandırmayı amaçlayan yasa tasarısının Türk ve Ermeni toplumları arasındaki diyalog sürecine darbe vuracağını söyledi.

Mesrob II, tasarının yasalaşması halinde Türk ve Ermeni tarafındaki aşırı milliyetçi ve ırkçı unsurların güçleneceğini hatırlatarak, "Diyalog amacına hizmet etmeyen hiçbir oluşum bizce makul değildir" dedi.

Yasa tasarısının, "konunun incelenip araştırılmasını engelleyeci" bir nitelik taşıdığını hatırlatan Mesrob II, şunları söyledi: "Daha önce de müteaddit defalar söylediğimiz gibi bu konunun incelenmesi, araştırılması ve tartışılabilmesi için Türkiye ve Ermenistan başta olmak üzere tüm ülkeler, engelleyici tedbirler almak yerine, aksine bu engelleri ortadan kaldırıcı düzenlemeler yapmalıdır. Hangi gerekçe ile olursa olsun, kişisel ifade özgürlüğünü engelleyici tüm girişimler Türk ve Ermeni toplumları arasındaki diyalog sürecine darbe vuracak, her iki kesimin aşırı milliyetçi ve ırkçı unsurlarının güçlenmesini sağlayacaktır. Bu durumda zaten kısıtlı olan iki toplum arasındaki diyaloğun tamamen ortadan kaybolma tehlikesi bulunmaktadır. Amaç her zaman diyalog, empati ve karşılıklı anlayışa katkı yapacak başarılı girişimler olmalıdır."
Haberle ilgili daha fazlası: