Türk Büyükelçi Çelikkol'a yapılan ayıba İsraillilerden sert tepki

Türk Büyükelçi Çelikkola yapılan ayıba İsraillilerden sert tepki

Dışişleri Bakan Yardımcısı Ayalon’un, İsrail’in “Kurtlar Vadisi” dizisine ilişkin rahatsızlığını iletmek üzere davet ettiği Türk Büyükelçisi Oğuz Çelikkol’u daha alçak bir kanepeye oturtması ortalığı karıştırdı. Yiyecek veya içecek herhangi bir şey ikram etmediği Çelikkol’un medya önünde elini sıkmayı reddeden Ayalon, İbranice olarak da “Bizim altımızda oturduğunu ve burada sadece bir bayrak bulunduğunun görünmesini istiyoruz” dedi. Ayalon'un yarattığı skandal İsrail gazetelerinde de tepkiyle karşılandı.

Haberin Devamı

  

 


DİPLOMATİK AYIP İŞTE BÖYLE GÖRÜNTÜLENDİ - WEB TV

 

"TÜRKLER BİZE AHLAK DERSİ VERECEK EN SON KİŞİLER"

 

İŞTE KRİZE NEDEN OLAN DİZİ

 

Yedioth Ahronoth gazetesinde yer alan habere göre, Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon, Çelikkol ile İsrail parlamentosundaki görüşmesinde gazetecilerin ısrarına rağmen tokalaşmadı.                      

 

Ayalon ayrıca diplomatik teamüllere aykırı bir şekilde basın mensupları görüntü alırken, kendisi ve yardımcısının yüksek, ancak Çelikkol’un alçak koltukta oturduğunun gösterilmesini istedi. Ayrıca görüntülerde Çelikkol koridorda toplantıyı beklerken görülüyor. Kendisine herhangi bir şeyin ikram edilmemiş olması da dikkat çekiyor.

 

Gazete ayrıca, Ayalon'un İbranice, "Yalnızca bizden aşağıda oturduğunun ve bu odada sadece tek bir bayrağın olduğunun görülmesini istedik" dediğini de öne sürdü.

 

Haberin Devamı

GERİLİMİ TWİTTER'DAKİ SAYFASINDA ANLATTI

Ayalon, son dönemin popüler sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki sayfasında Çelikkol'la yaptığı görüşmeyi aktardı.

 

Kurtlar Vadisi Pusu'da gösterilen sahnelerin, İsrail karşıtlığının "anti-semitizmin yeniden paketlenmiş" haline dönüştüğünü kanıtladığını belirten Ayalon, Çelikkol'a bunun hem Türkiye'deki Yahudi cemaatini hem de İsrail temsilcilikleri ile turistlerine tehdit eden "hoşgörülemez bir durum" olduğunu ilettiğini bildirdi.

 

İSRAİL’DEN SERT TEPKİ

Ayalon’un Çelikkol’a yaklaşımı İsrail’de sert tepkilere yol açtı. Ancak bakan yardımcısı, geri adım atmadı.

 

Jerusalem Post gazetesinde yayımlanan habere göre Ayalon, özür dilemeyeceğini söyledi ancak “Amacım Çelikkol’u küçük düşürmek değil sadece bir mesaj iletmekti” diye konuştu.

 

İsrail Ordu Radyosu da yetkililerin Ayalon’un tutumunun Ankara ile kurulan “stratejik çıkarlara zarar verici” nitelikte olduğunu söylediklerini bildirdi.

 

İsrail’in Türkiye eski büyükelçisi Alon Liel de yine radyoya yaptığı açıklamada, bu tutumla “yeni tür bir diplomasinin” icat edildiğini belirterek, Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’ın “yeni bir tekdir yöntemi” ortaya koyduğunu ifade etti.

 

Haberin Devamı

LIEBERMAN’IN OYUNU

Yeni gerilim, İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak’ın Pazar günü Türkiye’ye yapacağı ziyaret öncesi patlak verdi.

 

Bu duruma dikkat çeken Haaretz gazetesi, Lieberman’ın Barak’ın ziyareti öncesinde ikili ilişkileri “yumuşatmaya yönelik girişimleri torpillemek” istediğini ve bu yüzden tansiyonu yükselttiğini söyledi.

 

Gazeteye konuşan Dışişleri Bakanlığı’ndan üst düzey bir kaynak, “Lieberman’ın Barak’ın ziyareti öncesinde işleri karıştırmak istediğini hissediyoruz… Son dönemde atılan bütün adımlar Lieberman’ın siyasi ajandasının bir parçası” dedi.

Haberin Devamı

 

ERDOĞAN'IN AÇIKLAMALARINA JET YANIT

İki ülke arasında tansiyonun artmasına neden olan bir diğer gelişme ise dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Lübnan Başbakanı Saad Hariri ile düzenlediği ortak basın toplantısında İsrail'le ilgili yaptığı açıklamalar oldu.

 

İsrail'in son Gazze saldırılarını sert dille eleştiren Erdoğan'a İsrail Dışişleri Bakanlığı'nın cevabı ise gecikmedi. Açıklamada, “Türkler, İsrail devletine ve dünyanın en ahlaklı ordusu olan İsrail Savunma Kuvvetlerine vaaz verecek en son kişilerdir" ifadelerine yer verildi.

 

Haberle ilgili daha fazlası: