GeriDünya Türk askeri Güney Lübnan'daki görev yerine yerleşti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk askeri Güney Lübnan'daki görev yerine yerleşti

Lübnan'da görev yapacak Türk İstihkam İnşaat Bölüğü, Güney Lübnan'daki görev yerine yerleşti.

Birleşmiş Milletler Barış Gücü (UNIFIL) komutasında Güney Lübnan'da görev yapmak üzere dün deniz, hava ve karayoluyla gelen 261 kişilik Türk İstihkam İnşaat Bölüğü, ülkenin yeniden yapılandırılmasına yönelik hizmet verecek.
Yetkililer, Türk askerinin Beyrut'tan Sur kentine gidişinde, Lübnanlıların el sallayarak ya da araçlarıyla yanlarından geçişlerinde korna çalarak selamladığını belirtti.

Lübnan'daki yetkililerden alınan bilgiye göre, birlik dün gece yarısına kadar yerleşme işlemlerini tamamladı.

Türkiye'den uçakla gelen yaklaşık 130 kişi görev yerine giden ilk ekip oldu. İskenderun ve Serdar gemisiyle gelen 95 asker ve 63 iş makinasından oluşan ekipse görev yerine akşam saatlerinde ulaştı. Karayoluyla gelen ve sivil ekiplerden oluşan üçüncü ekip de geç saatlerde Güney Lübnan'ın Şaitiye köyüne ulaştı.

Türk Birliği, bu sabahtan itibaren Şaitiye köyünde araçlarını park ettikten sonra, yerleşme çalışmalarına başladı. Sabahın erken saatlerinden itibaren bölgede yoğun şekilde çadır kurma çalışmaları yapıldı.

Yetkililer, öncelikli olarak geçici çadırları kuracaklarını, daha sonraysa soğuk iklim tipi çadırlar kuracaklarını belirttiler. Bölükte görev alacak askerler çadırlarda kalacak.

UNIFIL'e bağlı Belçikalı askerlerin yaptığı alan düzenlemelerinin yanında, Türk askeri de iş makinalarıyla kendisine tahsisi edilen bölgede yeni yerleşim alanları hazırlayacak.

Bölgede, gelecek günlerde bölüğün bütün ihtiyaçlarını karşılayacak her türlü tesis yer alacak. Bunlar arasında mutfak, banyo, çamaşırhane gibi üniteler bulunacak. Akaryakıt ikmal noktası ve ilk yardım merkezi oluşturulacak. Berber, terzi ve genel idare tesisleri kurulacak. Özel mutfakta, sivil ve askeri aşçılar Türk yemekleri yapacak.

TÜRK ASKERİ GÖREVE NE ZAMAN BAŞLAYACAK

Türk istihkam İnşaat Bölüğü 27 ekimde göreve hazır hale gelecek. İlk yeterlilik belgesini de UNIFIL'e deklarasyonla verecek. Şu ana kadar Türk askerinin UNIFIL yetkililerinden 3 haftaya kadar kesinleşmiş bir görev almadığı öğrenildi. Türk bölüğü, bundan sonra alanda görev tahsisini UNIFIL komutanından alacak.

DEVRİYE GÖREVİ YAPMAYACAK

Yetkililer, Türk askerinin kendilerine verilen projeleri öncelikle değerlendireceğini ve daha sonra da uygun görüldüğünde, alanı patlayıcı maddelerden arındırdıktan sonra inşa çalışmalarına başlayacağını söyledi.

Yetkililer, Türk bölüğünün kesinlikle devriye görevi yapmayacağını, genel inşaat faaliyetlerinde bulunacağını vurguladı.

VATAN HASRETİ ÇEKMEYECEK

Yetkililer, bölükte görev yapacak askerler arasında, Arapça, İngilizce konuşabilen subay, astsubay, uzman erbaş ve erler bulunduğunu belirterek, askerlerin aileleriyle uydu sistemiyle telefonla haftada iki kez beşer dakika görüşebileceğini de söyledi.

Uydu haberleşmesi, bayramda devreye girecek.

Bu arada Türk askeri kendilerine tahsis edilen Şaitiye köyündeki alana yerleşme çalışmalarını sürdürürken, çevrede bulunan evlerde oturan çocuklarla samimi diyalog kurmaya başladı.

Türk askerlerinin yanına gelen çocuklar, askerlerle şakalaşırken, askerler de onları severek karşılık verdi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle