GeriDünya ‘Başbakanın yüzüne telefonu kapattı’
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Başbakanın yüzüne telefonu kapattı’

‘Başbakanın yüzüne telefonu kapattı’

ABD Başkanı Donald Trump’ın geçtiğimiz cumartesi telefonda görüştüğü Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull’a mülteci anlaşması nedeniyle sinirlenerek telefonu yüzüne kapattığı iddia edildi.

Washington Post gazetesinin dünkü haberine göre bir saat sürmesi planlanan görüşme bu yüzden sadece 25 dakikada bitti. Habere göre, Trump, Avustralya liderine, aynı gün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto’nun aralarında bulunduğu 4 lider ile görüştüğünü ve “Bunun şimdiye kadarki en kötü telefon görüşmesi” olduğunu da söyledi. Trump, ayrıca, mülteciler için “Bu insanları istemiyorum” ifadelerini kullandı. Trump, Twitter mesajında “Şuna inanabiliyor musunuz? Obama yönetimi Avustralya’dan binlerce kaçak göçmeni almayı kabul etti. Neden? Bu aptal anlaşmayı inceleyeceğim” dedi.

Avustralya Başbakanı Turnbull, haberlerle ilgili detaylara girmedi ancak ABD Başkanı’nın telefonu yüzüne kapattığı iddiasını yalanladı ve konuşmalarının kibarca sonlandığını ifade etti. Turnbull, Obama yönetimiyle imzalanan mülteci kabul anlaşmasının Trump yönetiminde de devam edeceğini sözlerine ekledi. Avustralya, geçtiğimiz yıl mülteci ve sığınmacıları ABD’ye göndermek üzere Obama yönetimi ile anlaşmaya varmıştı.  

 TRUMP’IN AKIL HOCASI BANNON

ABD Başkanı Trump’ın aldığı kararlarda başdanışmanı Steve Bannon’ın izleri bulunduğu belirtiliyor. Bannon, popülist Breitbart News sitesinin kurucusu. Beyaz Saray’a atanmadan yıllar önce mültecilere yasak getirilmesini savunmuştu. New York Times gazetesine medyanın ‘muhalefet partisi’ gibi olduğunu söyleyen  Bannon, ‘Medya çenesini kapatsın’ demişti.

İLK MESAJI: BİRLİK

ABD’de suların bir türlü durulmadığı Dışişleri Bakanlığı’nın yeni patronu olan Rex Tillerson, ilk mesajında personeline ‘birlik’ mesajı verdi. Bakanlık personeliyle tanışma toplantısında konuşan Tillerson, “Her birimizin kendi siyasi inançlarını ifade etmeye hakkı var ama kişisel kanaatlerimizin bizim birlikte tek bir ekip olarak çalışma yeteneğimize üstün gelmesine izin veremeyiz. Birbirimize karşı anlayış gösterelim, enerjimizi bakanlığın hedeflerini başarmaya odaklayalım” diye konuştu. Önceki gün Tillerson’ın Senato’dan gerekli onay almasından önce de bakanlık personelinden 1000’e yakın kişi, Başkan Donald Trump’ın göçmen yasağını eleştiren bir belgeye imza atmıştı. Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer, kampanyaya destek veren dışişleri personeli için “Ya bu programa uyarlar ya da gidebilirler” demişti.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False