GeriDünya Trump'tan tuhaf yangın açıklaması: Bilim bilmiyor, hava soğuyacak!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Trump'tan tuhaf yangın açıklaması: Bilim bilmiyor, hava soğuyacak!

Trump'tan tuhaf yangın açıklaması: Bilim bilmiyor, hava soğuyacak!
Abone Olgoogle-news

ABD Başkanı Donald Trump'tan haftalardır süren California yangınlarına ilginç bir yorum geldi: "Tekrar soğumaya başlayacak"

ABD Başkanı Donald Trump, küresel ısınmanın tersine döneceğini söyleyerek ABD'nin batısındaki üç eyalette (Kaliforniya, Oregon ve Washington) günlerdir süren yangınların sebeplerinden birinin küresel ısınma olamayacağını savundu.

Ülkenin batısındaki Kaliforniya eyaletinde devam eden yangınlarla bilgi almak için bölgeye giden ve yerel yetkililerle bir araya gelen Trump, yetkililerin"bu kadar güçlü alevlerin sebebinin küresel ısınma olduğunu" ifadelerine itiraz etti:

"Tekrar soğumaya başlayacak. Sadece izleyin."

Yetkililerden Wade Crowfoot, "Keşke bilim de sizinle aynı fikirde olsaydı" dedi Trump'ın yanıtı "Bilimin bunu gerçekten bildiğini sanmıyorum" oldu.

Trump'a göre yangınların sebebi ormanların iyi idare edilememesi:

"Ormanlardaki ağaçlar 18 ay gibi kısa bir süre içinde devrildiğinde, çok kuruyorlar. O zaman da adeta kibrit çöpüne dönüyorlar ve patlıyorlar."

Brifing sırasında Kaliforniya Valisi Gavin Newsom, yönetimde yapılan yanlışlar olabileceğini, ancak eyaletteki ormanların yarısından çoğunun eyaletin yerel yetki alanında değil federal hükümetin yetkisinde olduğunu hatırlattı. Yangınlara küresel ısınmanın sebep olduğunu söyledi:

"Sıcak havalar daha da ısınıyor, kuru ağaçlar daha da kuruyor. Bilimi gerçek bir kanıt olarak görüyoruz. Küresel ısınma bir gerçek."

Trumptan tuhaf yangın açıklaması: Bilim bilmiyor, hava soğuyacak

3 eyalette Ağustos ayından bu yana süren yangınlarda 2 milyon hektarlık alan yandı ve 36 kişi hayatını kaybetti. Oregon eyaletinde 22 kişinin kayıp olduğu bildirilken, yangınlar sebebiyle binlerce kişi de evsiz kaldı.

Demokratların başkan adayı, 3 Kasım seçiminde Trump'ın rakibi olan Joe Biden ise, küresel ısınmanın gerçek olmadığına inanan Trump için "iklim kundakçısı" ifadelerini kullandı. Trump'ın 4 yıl daha kazanması halinde Amerika'da çok daha fazla yangın görüleceğini söyledi.

DOĞUDAKİ MEKSİKA KÖRFEZİ'NDE SALLY KASIRGASI

Meksika Körfezi'nde birkaç gün önce ulaşan Sally Kasırgası da, pazartesi günü gücünü artırdı. ABD Ulusal Kasırga Merkezi, Sally'nin salı günü bölgeye çok büyük bir kasırga olarak ulaşabileceğini söyledi. Bu, bölgeyi bir ay içinde vuran ikinci kasırga.

Mississipi, Louisiana ve Alabama'da deniz seviyesine yakın yerleşim yerlerinde yaşayanlar tahliye ediliyor. Halka da sahillere gitmemesi uyarısı yapılıyor. Okyanus kıyısındaki limanlar, okullar ve iş yerleri de kapatıldı.

BU VİDEO İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ABD'de alevlerin arasında kalan kampçı o anları böyle anlattı
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle