ABD-Çin gerilimi tırmanıyor!

ABD-Çin gerilimi tırmanıyor

Donald Trump Tayvan lideri Ing-wen'le telefonla görüşmesinin ardından oluşan diplomatik krizle ilgili ilk kez konuştu. Trump, "Çin'in, benim kiminle görüşüp görüşemeyeceğimi dikte etmesini istemiyorum." ifadelerini kullandı. Pekin'den bu sözlere yanıt geldi. Pekin hükümeti Trump'ın sözlerinden ciddi endişe duyduklarını söyledi.

Haberin Devamı

ABD'nin yeni başkanı Donald Trump Tayvan lideri Tsai Ing-wen ile yaptığı telefon görüşmesinin yol açtığı diplomatik krize ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Fox News kanalında konuşan Trump, seçimler sonrası Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen ile yaptığı telefon görüşmesini de savunarak, ABD'nin "Tek Çin" politikasına bağlı kalmak durumunda olmadığını söyledi. 

Söz konusu politikayı anladığını, ancak bunun kendileri için bağlayıcı olmaması gerektiğini savunan Trump, Çin'le ticaret başta olmak üzere başka bazı konularda yeni anlaşma yapmadan "Tek Çin" politikasına bağlı kalmanın gerekliliğinin sorgulanmasını istedi. 

ÇİN'İN DİKTE ETMESİNİ İSTEMİYORUM

Çin'in söz konusu görüşmeyi eleştirmesine de tepki gösteren Donald Trump, "Çin'in, benim kiminle görüşüp görüşemeyeceğimi dikte etmesini istemiyorum." ifadelerini kullandı. 

ÇİN'DEN TRUMP'A JET YANIT

Haberin Devamı

Trump'ın bu sözlerinin ardından Çin'in cevabı gecikmedi. Pekin yönetimi yaptığı açıklamada ABD'nin yeni başkanı Donald Trump'ın sözlerinden ciddi endişe duyduğunu söyledi. Açıklamada 'Tek Çin' politikasının bozulması halinde Çin-ABD ilişkilerinin istirkarlı bir şekilde büyümesi ve ikili işbirliği söz konusu olamaz. ifadeleri kullanıldı.

Trump, seçimlerin ardından Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen'den gelen kutlama telefonunu kabul etmiş, bu konuşma Çin yönetimini kızdırmıştı. 

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, yaklaşık 38 yıl sonra ilk kez, ABD Başkanlığına seçilen bir siyasetçinin Tayvan lideri ile konuşması hakkında, "Bu, sadece Tayvan tarafının hileli bir oyunu. Uluslararası toplumun 'Tek Çin Politikası'ndaki sabit kabulünü değiştiremez" açıklamasını yapmıştı. Telefon görüşmesinin, "ABD'nin uzun senelerdir kabul ettiği 'Tek Çin Politikası'nı da değiştireceğini düşünmüyorum" ifadesini kullanan Vang, "Çin-ABD siyasi temelinin zarar görmesini istemediklerini" belirtmişti.

Haberle ilgili daha fazlası: