GeriDünya Trump’ın kürtaj kararına İsveç’ten karşı atak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Trump’ın kürtaj kararına İsveç’ten karşı atak

Trump’ın kürtaj kararına İsveç’ten karşı atak
Abone Olgoogle-news

İsveç, ABD Başkanı Donald Trump’ın kürtaj yasağı konusunda aldığı kararı destekleyen kuruluşlara, devlet yardımlarını durdurma kararı aldı.

İSVEÇ’in gelişmekte olan ülkelere yardımlarını düzenleyen devlet kuruluşu SIDA, ABD’nin kürtaj konusunda çalışan kuruluşlara desteğini kesen kararına katılmayacağını, aksine ABD’nin bu kararını destekleyerek bu yönde çalışacak kuruluşlara yardımları keseceğini duyurdu.

Trump’ın başkan seçildikten sonraki ilk kararlarından birisi kürtajı destekleyen yabancı sivil toplum kuruluşlarına yapılan ABD yardımlarını kesmek olmuştu. SIDA’nın yıllık 1.5 milyar kronluk (156 milyon euro) yardımlarının yaklaşık yüzde 60’ı gelişmekte olan ülkelerdeki kadınların kendi vücutları üzerinde karar verme hakkını destelemek amacıyla cinsel ve üreme sağlığı alanları ve hakları için kullanılıyor.

YARDIM MİKTARINI DAHA DA ARTIRDI
SIDA Genel Sekreteri Carin Jamtin, “İsveç yardımının kürtaj yapılmasını reddeden, kürtaj hakkında bilgi vermeyi reddeden veya kürtaj için propaganda yapmayı reddeden kuruluşlara gitmemesi gerektiğine karar verdik” dedi. Jamtin, İsveç’in bu durumdaki kadınların cinsel sağlık ve haklarına verdiği desteği, Trump’ın kararının tersine 170 milyona artırarak, kürtaj konusunda çalışma yapmaya devam eden kuruluşlara gideceğini vurguladı.

‘21 BİN ANNENİN ÖLÜMÜNE YOL AÇACAK’ ÖNGÖRÜSÜ
Bu arada sivil toplum kuruluşu Marie Stopes International, Trump’ın kararının 6.5 milyon daha fazla istenmeyen gebelik, 2.2 milyondan fazla güvensiz ve sağlıksız kürtaj ve 21 binin üzerinde anne ölümüne yol açacağını öngörüyor.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle