Trump: CIA'in ortaya attığı iddia gülünç

Trump: CIAin ortaya attığı iddia gülünç

ABD Başkanlığına seçilen Donald Trump, Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatının (CIA), "Rusya'nın, Trump'ın kazanmasına yardımcı olacak şekilde ABD başkanlık seçimlerine müdahale ettiği" yönündeki raporunu "gülünç" olarak nitelendirdi.

Haberin Devamı

Trump, Fox TV'ye verdiği mülakatta, Washington Post gazetesinde yer alan CIA raporu haberine ilişkin soruları yanıtladı.

İddiayı "gülünç" ve Demokrat Parti'nin başarısızlığına yeni bir bahane bulma çabası olarak nitelendiren Donald Trump, "Bu da yeni bir bahane. Ben inanmıyorum. Biz ülke genelinde büyük bir zafer kazandık. Her hafta ayrı bir bahane getiriyorlar." dedi.

Washington Post gazetesinde yer alan ve üst düzey hükümet yetkililerine dayandırılan iddiaya göre CIA ve katkı sağlayan 17 farklı istihbarat kurumu, "Rusya'nın 8 Kasım'da yapılan ABD başkanlık seçimlerine karıştığı" şeklinde bir neticeye ulaşmıştı.

Söz konusu raporun CIA tarafından ABD Kongresi'ndeki senatörlere sunulduğu ve bu değerlendirmenin "ortak bir sonuç" olduğu, ancak raporda Kremlin'den herhangi bir yetkilinin doğrudan talimat verdiğine ilişkin bir bilginin yer almadığı ifade edilmişti.

Trump, Fox TV'ye yaptığı açıklamada, siber saldırı konularının karmaşık olduğunu da belirterek, "Kimse tam olarak ne olduğunu bilmiyor. Eğer hackerları eylem anında yakalayamazsanız, bir daha yakalayamazsınız." diye konuştu.

Haberin Devamı

TAYVANLA YAPILAN TELEFON GÖRÜŞMESİ

Donald Trump mülakatta, seçimler sonrası Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen ile yaptığı telefon görüşmesini de savunarak, ABD'nin "Tek Çin" politikasına bağlı kalmak durumunda olmadığını söyledi.

Söz konusu politikayı anladığını, ancak bunun kendileri için bağlayıcı olmaması gerektiğini savunan Trump, Çin'le ticaret başta olmak üzere başka bazı konularda yeni anlaşma yapmadan "Tek Çin" politikasına bağlı kalmanın gerekliliğinin sorgulanmasını istedi.

Çin'in söz konusu görüşmeyi eleştirmesine de tepki gösteren Donald Trump, "Çin'in, benim kiminle görüşüp görüşemeyeceğimi dikte etmesini istemiyorum." ifadelerini kullandı.

Trump, seçimlerin ardından Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen'den gelen kutlama telefonunu kabul etmiş, bu konuşma Çin yönetimini kızdırmıştı.

Haberle ilgili daha fazlası: