Times: Esad IŞİD'e karşı paralı askerleri cepheye sürüyor

Times: Esad IŞİDe karşı paralı askerleri cepheye sürüyor

İngiliz Times gazetesi; İran'ın, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın iktidarını sürdürmesi için Afgan ve Pakistanlı paralı askerler topladığını, bu askerlerin Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü ile savaşmaları için cepheye sürüldüğünü yazdı.

Haberin Devamı

Times: Esad IŞİDe karşı paralı askerleri cepheye sürüyor

Gazetedeki haber Times muhabirleri Tom Coghlan, Aimal Yaqubi ve Sara Elizabeth Williams'ın ortak imzasını taşıyor.

Haberde İran'ın, Afganistan ve Pakistan'da Esad rejimine destek için topladığı Şii paralı askerlere binlerce dolar teklif ettiği belirtiliyor.

Times'ın haberinden bazı satırlar şöyle:

"Kabil'deki Şii toplum liderlerine göre, paralı askerlerin toplanmasını Afganistan'ın başkentindeki İran Büyükelçiliği koordine ediyor. Büyükelçilik her ay Suriye'de savaşa katılmak isteyen 'yüzlerce' Şii için vize alıyor. Pakistan'da da internet üzerinden paralı asker toplanıyor. Savaşçılara 3 bin dolara kadar ücret teklif ediliyor."

Haberin Devamı

Times, Afganistan'da paralı askerlerin toplandığı Şii Hazaraların uzun süredir ülkelerinde baskı altında yaşadıklarını hatırlatıyor.

Kabil'de gazeteye konuşan bir Şii lider de "Bu kişileri Suriye'de savaşa iten temel neden, işsiz olmaları. Ancak dini nedenler de bu kararda rol oynuyor" demiş.

'İran'da yaklaşık 2 milyon kaçak Afgan var'

Times ayrıca İran'da yaklaşık 2 milyon Afgan’ın kaçak olarak yaşadığını, bu kişilerden bazılarının da sınır dışı edilmekle tehdit edilerek Suriye'de cepheye sürülmüş olabileceğini vurguluyor.

Suriyeli muhalif komutanlar da, son haftalarda ele geçirdikleri ya da öldürdükleri Afgan ya da Pakistanlı savaşçı sayısında artış olduğunu söylüyor.

Times: Esad IŞİDe karşı paralı askerleri cepheye sürüyor

Times'a konuşan Suriye'nin güneyindeki muhalif komutanlardan Binbaşı İsam El Rayyis, "Son 4 ayda savaştığımız kişilerin yüzde 80'i yabancı militan, sadece yüzde 20'si Suriye ordusundan" demiş ve eklemiş:

"Geçen ay Dera'daki bir harekat sırasında dokuz Afgan’ı yakaladık. Bize Suriye'ye gelerek savaşmaları için kendilerine 5 bin dolar ödendiğini söylediler.

Tahran'dan gelmişler. Onlara, buraya gelip savaşmamaları halinde Afganistan'a gönderilecekleri söylenmiş. Gerçek anlamda bir eğitimleri yoktu. Buraya sadece ölüme gönderilmişler."

Haberin Devamı

Times: Esad IŞİDe karşı paralı askerleri cepheye sürüyor

Haberle ilgili daha fazlası: