GeriDünya Time dergisi Merkel'i 'Yılın Kişisi' seçti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  26
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Time dergisi Merkel'i 'Yılın Kişisi' seçti

Time dergisi Merkel'i 'Yılın Kişisi' seçti
Abone Olgoogle-news

Time dergisi, Almanya Başbakanı Angela Merkel'i 'Yılın Kişisi' seçti.

ABD'nin saygın haftalık dergisi, Merkel'i Avrupa'daki borç krizi, mülteci ve göçmen sorunu, Rusya'nın Ukrayna'ya müdahalesi gibi konularda gösterdiği liderlikten ötürü övgüye değer buldu. 

Time Yayın Yönetmeni Nancy Gibbs, Merkel'in Yılın Kişisi olarak seçilmesinin gerekçesini şu ifadeyle özetledi: 

"Ülkesinden çoğu politikacının cesaret edebileceğinden fazlasını istediği için, şahsi menfaatin yanı sıra zorbalığa karşı taviz vermediği için ve dünyada az bulunan kararlı bir ahlaki liderlik gösterdiği için..."

Time dergisi Merkeli Yılın Kişisi seçti

Time 'Yılın Kişisi' olarak seçtiği Merkel için 'özgür dünyanın şansölyesi' tanımını kullandı.

Derginin geleneksel olarak her yıl yapılan 'Yılın Kişisi' anketinde finale kalanlar arasında; terör örgütü IŞİD lideri Ebubekir Bağdadi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD'de Cumhuriyetçi Parti'den başkanlık için yarışan emlak zengini Donald Trump da bulunuyordu.

Time dergisi Merkeli Yılın Kişisi seçti

Merkel, G-7 ülkelerinin liderlerini ağırlıyor.

61 yaşındaki Merkel, 29 yıldan bu yana Time'ın Yılın Kişisi seçtiği ilk kadın oldu. Dergi 1986 yılında, Filipinler'in ilk kadın Cumhurbaşkanı olarak tarihe geçen Corazon Aquino'yu Yılın Kişisi seçmişti.

GEÇEN YIL EBOLA SAVAŞÇILARI SEÇİLMİŞTİ
Geçen yıl Afrika'da binlerce can alan Ebola ile mücadele eden doktorlar ve bu virüsten kurtulanlar Yılın Kişisi unvanına değer görülmüştü. TIME, "Ebola Savaşçıları" için "Riske girdiler, sebat ettiler, feda ettiler ve kurtardılar" ifadesini kullanmıştı.False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle