Teröre rağmen yılbaşı coşturdu

Dünya, yeni yıla büyük bir coşkuyla girdi. Büyük kentlerin meydanlarında binlerce insan toplanarak, havai fişeklerle, şampanyalar patlatarak teröre meydan okudu.

Haberin Devamı

Yüksek terör alarmlarına ve Irak ile Endonezya'da gerçekleşen bombalı saldırılara rağmen, dünyada milyonlarca kişi büyük kentlerin meydanlarında toplanarak yeni yılı görkemli partilerle karşıladı. Terörizmin gölgesi altındaki Bağdat'ta bile halk havai fişekler atarak yılbaşını kutladı.

Saat farkına göre Avustralya'nın Sidney kentinden başlamak üzere sırasıyla Tokyo, Londra, New York ve Rio'da havai fişekler, müzik ve dansla yeni yılın gelişi kutlandı.

En üst düzeyde güvenlik önlemleriyle başlayan 2004 yılbaşı kutlamalarının topluca yapıldığı her yerde, yoğun bir polis varlığı bulunuyordu.

İNGİLTERE'DE ERTELEME

Özellikle Amerika ve İngiltere'de çok yoğunlaştırılan güvenlik önlemlerine rağmen, caddeler dolup taştı. İngiltere'nin Liverpool kentinde kutlamalar hava durumunun uygun olmaması nedeniyle bir gün sonraya ertelendi. İskoçya'da halkın tüm olumsuz hava koşullarına aldırmayarak kutlamaların yapılacağı meydana gelmelerine karşın yetkililer, halk güvenliğini tehlikeye atmamak için Edinburgh kentinde 100 bin kişinin bir araya gelmesi beklenen yeni yıl kutlamalarını ertelediler.

PAPA’DAN DUA

Hasta Papa 2. John Paul, Roma'daki Saint Peter's kilisesindeki şükran konuşmasının ardından 2004 yılının, Roma'ya İtalya'ya, Avrupa'ya ve tüm dünyaya barış getirmesi için dua etti.

PARİS’TE 4500 POLİS

Fransa'nın başkenti Paris'in Champs Elysees bulvarında aşırı soğuğa rağmen 450 bin kişi şampanyalar patlattı. Fransa'da 4 bin 500 polis görev yaptı.

HAVAİ FİŞEK YASAĞI

Afrika ülkelerinden Gana, Liberya ve Sierra Leone'de yeni yılda havai fişek kullanma yasağı bu yıl da devam etti. İtalya'da ise 50 ton havai fişek ve patlayıcıya el kondu.

2 KİŞİ ÖLDÜ

İsveç ve Danimarka'daki kutlamalarda ise 2 kişi yaşamını yitirdi.

Güney Afrika'da yüksek binalardan eski buzdolapları gibi eşyaları atanların cezalandırılacağı açıklandı.

COPACABANA’DA NEŞE

Dünyanın eğlence başkentlerinden Rio de Janeiro'nun Copacabana plajında ve çevresindeki caddelerde 2 milyon kişi toplandı ve denizdeki teknelerden 150 ton havai fişek fırlatıldı.

UZAYDA TAVUK ZİYAFETİ

Dünyanın 350 kilometre ötesinde Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki Rus mürettebat ise yeni yılı kızarmış tavuk yiyerek ve çay içerek kutladılar.

Londra havai fişekle ışıl ışıl

İngiltere'de 100 bin kişi Londra'nın merkezinde toplanarak Big Ben saatinin 2004'ün geldiğini çalmasını izlerken ülke çapında 3 bin kişilik ekstra polis gücü görevlendirildi. Hava soğuk olmasına rağmen Thames Nehri kıyısındaki London Eye adlı dev milenyum çarkının etrafında toplanan kalabalıklar da üç dakikalık muhteşem havai fişek gösterisini izlediler.
Chris YOUNG/AP


Tanrıçaya çiçek

Brezilya'nın Rio de Janeiro kentindeki Copacabana'nın efsane sahillerinde en az 2 milyon kişi 2004'ü kucaklıyor. Cennetten firar etmiş bir afet, Deniz Tanrıçası ‘Iemanja’ya çiçekler bırakıyor.
Bruno Domingos/REUTERS

Votkadan şampanyaya

Kızıl Meydan'da genç kızlar şampanya içerek yeni yılı neşeyle, umutla karşılıyor. Rusların geleneksel içkisi votkanın sanki modası geçmiş gibi görünüyor. Modern zamanlarda, küreselleşmeyle birlikte kadehler şampanyayla dolduruluyor yılbaşı gecelerinde. Rusya'da Çeçen direnişçilerin saldırı olasılığına karşılık 300 bin polis büyük kentlerde devriye gezdi.
Ivan SEKRETAREV/AP

Tapınakta ışık şov

Atina ışıl ışıldı bir yıla daha veda ederken...2004 Olimpiyatları'na ev sahipliğine hazırlanan Yunan başkentindeki ışık şovunun yönetmeni İspanyol sanatçı Alberto Navarro'ydu.
Yiorgos Karahalis/REUTERS


100 milyon’luk fişek

Almanya'nın başkenti Berlin'in merkezinde ise bir milyon kişi toplandı. Soğuk havaya aldırmayan kalabalık bir seyirci topluluğu Brandenburg Kapısı'nda verilen pop müzik konserini ve havai fişek gösterisini izledi. Almanya genelinde 100 milyon Euro değerinde havai fişek atılırken yalnız başkent Berlin'de itfaiye sabaha kadar 1700 kez müdahalede bulundu.
Joerg KOCH/AP


Roma klasiği

Yeni bir yılın ilk günün geleneğidir. Roma'nın Cavour Köprüsü'nden Tiber nehrine atlanır. İtalyan genci Marco Fois işte o ünlü atlayışı yerine getiriyor ve 2004'e de hakikaten girilmiş oluyor.
PAOLO COCCO/AFP


Polisler de kutladı

En renkli, en görkemli, en dinamik yılbaşı partisine New York'un Times Meydanı tanıklık eder. Yüzbinler akın ettiği partide balonlar uçurulur, sevgiliyle öpüşülür, hele terör tehdidi varsa bir öpücükle de güvenlik görevlisine teşekkür edilir.
Stan HONDA/AFP


Ölenlere saygı ziyareti

Geleneksel giysiler içindeki Japon Başbakanı Junichiro Koizumi dün Şinto rahibiyle birlikte Yasukuni Tapınağı'nı ziyaret ediyor ve savaşta yaşamlarını yitiren 2.5 milyon Japon gencini anıyor.
Issei KATO/REUTERS

Haberle ilgili daha fazlası: