GeriDünya Terör destekçileri Avrupa’ya sığınamaz
MENÜ
  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
    0
    • Yazdır
    • A
      Yazı Tipi

Terör destekçileri Avrupa’ya sığınamaz

Terör destekçileri Avrupa’ya sığınamaz
Abone Olgoogle-news

Avrupa Adalet Divanı, terör faaliyetlerini desteklemenin sığınma başvurusunun reddi için yeterli sebep olduğunu belirtti. Lüksemburg’ta bulunan AB’nin yargı organı Avrupa Adalet Divanı, terör örgütüne yardım etmek suçundan Belçika’da altı yıl ceza alan Fas vatandaşı Mostafa Lounani’nin sığınma başvurusuna ilişkin kararını verdi.

MAHKEME, Fas İslami Savaşçı Grubunun Belçika’daki hücrelerinde yer aldığı belirtilen Lounani’nin sığınma başvurusunun reddedilebileceğine hükmetti. Kararın, sadece terör eylemi gerçekleştirenleri değil, aynı zamanda yeni üyeler bulanları, saldırı planı yapan kişileri veya saldırılarda kullanılacak ekipmanları taşıyanları da kapsadığı kaydedildi. 

Lounani, 2006 yılında Belçika’da tutuklanmış ve pasaport sahteciliği ve Irak’a savaşmaya gitmek isteyenlere sağladığı yardımın nedeniyle altı yıl hapis cezası almıştı. 2010 yılında Belçika’ya sığınma başvurusunda bulunan Lounani, ülkesi Fas’a döndüğünde ‘radikal İslamcı’ olduğu gerekçesiyle zulme maruz kalacağını iddia etmişti.

BELÇİKA REDDETMİŞTİ

Belçika yönetimi, başvuruyu reddetmiş ancak Belçika’daki sığınma ve göçten sorumlu kurum Lounani’nin lehine itirazda bulunmuş, gerekçe olarak da söz konusu Fas vatandaşının kişisel olarak terör eylemine katılmamasını göstermişti. Konu Adalet Divanı’na taşınınca Belçika yönetimi, ceza almasına neden olan eylemlerinin, bir terör örgütünün faaliyetlerine lojistik destek anlamına geldiği ve bunun da sığınma başvurusunun reddi için yeterli sebep olduğunu belirtmişti.

BM’YE GÖRE TERÖR ÖRGÜTÜ

2002 yılında BM’nin terör örgütü kabul ettiği Fas İslami Savaşçı Grubunun, 2003 yılında 33 kişinin öldüğü Fas’ın Kazablanka kentindeki saldırı ile 191 kişinin öldüğü İspanya’nın başkenti Madrid’deki saldırılarla bağlantısının olduğu iddia ediliyor. Grubun Avrupa’daki hücrelerine yönelik operasyonların, kapasitesine büyük ölçüde zarar verdiği değerlendiriliyor.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle