‘Terör koridoruna izin vermeyeceğiz’

‘Terör koridoruna izin vermeyeceğiz’

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile dün yaptığı görüşmede, Suriye’deki krizin siyasi çözümle sonlandırılmasının, gerek istikrarın yeniden tesisi, gerek IŞİD ve diğer terör örgütleriyle etkili mücadele için önem taşıdığına dikkati çekerek, Türkiye’nin güney sınırı boyunca bir ‘terör koridoru’ oluşturulmasına izin vermeyeceğini vurguladı.

Haberin Devamı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Çin’de Almanya Başbakanı Angela Merkel’i kabul etti. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre G-20 Liderler Zirvesi öncesinde Grand Metro Park Hotel’de yapılan görüşmede, ikili ilişkiler, Türkiye-AB ilişkileri, Suriye ve terörle mücadele konuları ele alındı. Görüşmede, 15 Temmuz darbe girişimine de değinildi. 45 dakika süren görüşmede Merkel, Almanya’nın darbe girişimini kınadığının ve demokrasiden yana yer aldığının altını çizdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan da Şansölye Merkel’e, Almanya’nın desteğinin yanı sıra bu süre içerisinde iki kez telefon görüşmesi yapmalarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Erdoğan ve Merkel, Türkiye-Almanya arasındaki ekonomik, siyasi ve kültürel ilişkileri daha da geliştirme konusunda kararlı olduklarını ifade ettiler. Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşme sırasında Fırat Kalkanı harekâtıyla ilgili olarak da Merkel’e bilgi verdi. Suriye’deki krizin siyasi çözümle sonlandırılmasının, gerek istikrarın yeniden tesisi, gerek IŞİD ve diğer terör örgütleriyle etkili mücadele için önem taşıdığına dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin güney sınırı boyunca bir ‘terör koridoru’ oluşturulmasına izin vermeyeceğini vurguladı. 

VİZE MUAFİYETİ: İŞBİRLİĞİNE DEVAM

Haberin Devamı

Almanya Başbakanı Merkel görüşmede Türkiye’nin başta IŞİD olmak üzere terörle mücadelesini desteklediklerini belirtti. Görüşmede, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Merkel’in, Türkiye-AB ilişkileri çerçevesinde, Türk vatandaşlarına vize muafiyeti ve geri kabulün eş zamanlı olarak yürürlüğe konulmasını sağlamaya yönelik istişarelerin ve çalışmaların sürdürülmesi için de mutabık kaldıkları kaydedildi.      

Haberle ilgili daha fazlası: