Biden 'utanç verici' demişti... Temsilciler Meclisi 1 günde yapılan 3 turda da başkan seçemedi!

Güncelleme Tarihi:

Biden utanç verici demişti... Temsilciler Meclisi 1 günde yapılan 3 turda da başkan seçemedi
Oluşturulma Tarihi: Ocak 05, 2023 21:37

ABD Temsilciler Meclisi Başkanlık seçimlerinde 7. tur oylamasında da yeterli çoğunluğuna ulaşılamadığı için başkan seçilemedi. Meclis daha sonra sekizinci ve dokuzuncu tur oylamasını yaptı ancak bu oylamalardan da yeterli çoğunluk çıkmadı.

Haberin Devamı

ABD kongresinin alt kanadı olan Temsilciler Meclisi'nin başkanını belirlemek üzere yapılan seçimlerde siyasi kriz derinleşti. Seçimin yedinci, sekizinci ve dokuzuncu turunda da yeterli çoğunluğa ulaşılamadığı için meclis başkanı seçilemedi. Seçimde öne çıkan isimler ise Demokratlardan Hakeem Jeffries, Cumhuriyetçilerden ise Kevin McCarthy oldu. 

8. TURDA DONALD TRUMP'A 1 OY ÇIKTI

ABD Temsilciler Meclisi Başkanlık seçiminde 8. turda da hiçbir adayın yeterli oy çoğunluğuna ulaşamaması nedeniyle başkanlık krizi derinleşiyor. Seçimde öne çıkan isim olan ve Demokratlar tarafından desteklenen Hakeem Jeffries 212, Cumhuriyetçi Kevin McCarthy 201, Cumhuriyetçi aday Byron Donalds 17, diğer Cumhuriyetçi aday Kevin Hern 2 ve eski ABD Başkanı Donald Trump 1 oy aldı. 

Haberin Devamı

9.TURDAN DA SONUÇ ÇIKMADI

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) kongresinin alt kanadı olan Temsilciler Meclisi'nin başkanını belirlemek üzere yapılan ve yeterli çoğunluğa ulaşılamaması nedeniyle siyasi bir krize dönüşen seçimlerde 9. tur oylamasında da sonuç çıkmadı. 3 gündür süren seçimlerin son turunda Cumhuriyetçilerin çoğunluk lideri Kevin McCarthy, başkan seçilmesi için gereken olan 218 oya ulaşamadı.

McCarthy'nin 200 oyda kaldığı 9. turda, kendisine destek vermemeyi sürdüren 17 Cumhuriyetçi vekil oylarını Byron Donalds'tan yana kullanırken, 3 Cumhuriyetçi vekil ise bu kez Kevin Hern'e oy verdi. Önceki turda eski ABD Başkanı Donald Trump'tan yana oy kullanan Cumhuriyetçi Matt Gaetz tercihini bu kez Hern'den yana kullanırken, 212 Demokrat üyenin tamamı ise daha önce olduğu gibi parti liderleri Hakeem Jeffries için oy kullandı. 2 vekil ise oy kullanmadı.

YASAMA ORGANI DURMA NOKTASINA GELDİ

ABD'de devlet başkanı ve başkan yardımcısından sonra en önemli koltuğu işgal eden Temsilciler Meclisi Başkanı, 100 yıldır ilk kez 9. tur oylamasına rağmen seçilemiyor. Temsilciler Meclisi'nin başkanını seçmeden faaliyete başlayamaması nedeniyle, yasama, yürütme ve yargı erklerinden oluşan ABD'nin yasama organının durma noktasına geldiği yorumları yapılıyor. Temsilciler Meclisi Başkanlık seçimlerinin, yeni başkanın seçilmesi için gereken çoğunluğun elde edilmesine dek sürmesi bekleniyor.

Haberin Devamı

TEMSİLCİLER MECLİSİ’NDEKİ EN UZUN SEÇİM YARIŞI 2 AY SÜRMÜŞTÜ

ABD tarihinde yapılan en uzun Temsilciler Meclisi Başkanlık seçimi ise Aralık 1855 ile Şubat 1856 arasında gerçekleşmiş, 2 ay süren seçimde başkanın belirlenmesi için 133 tur oylama yapılmıştı.

BİDEN: UTANÇ VERİCİ

ABD Başkanı Joe Biden ise dün yaptığı açıklamada meclisin başkan seçememesini “utanç verici” olarak nitelendirmişti. 

KRİZE DÖNÜŞTÜ

ABD'de 8 Kasım 2022'deki ara seçimlerin ardından Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi'nde yapılan başkanlık seçimi krize dönüşmüş, üyeler ilk 4 turda başkan seçememişti. 5 tur boyunca 212 Demokrat üyenin tamamı Hakeem Jeffries için oy kullanmayı sürdürürken, Cumhuriyetçilerin çoğunluk lideri Kevin McCarthy, son olarak partisinden 201 kişinin oyunu almıştı. Buna rağmen muhafazakar Cumhuriyetçilerin 20'si Byron Donalds'a oy vererek, McCarthy'nin çoğunluğu elde etmesine engel olmuştu. Seçimin, başkan seçimine izin veren yeterli çoğunluğa ulaşılıncaya dek devam etmesi bekleniyor.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!