GeriDünya TBMM'nin Avrupa çıkarması
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TBMM'nin Avrupa çıkarması

Bu hafta Avrupa Parlamentosu'nda ağırlıklı olarak Türkiye konusu ele alınıyor. AB Komisyonu Türkiye ile ilgili raporunu açıklayacak ve genel kurulda Türkiye konusu tartışılacak. Altı kişilik TBMM heyeti ise hem Yunanlı meslektaşlarıyla özel bir toplantı yapacak, hem de Türkiye tartışmalarını izleyecekler.

Bu hafta Avrupa Parlamentosu'nun toplantılarına TBMM'den bir heyet katılıyor. Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu'nun Başkanlık Divanı toplantılarına katılacak olan TBMM heyeti ayrıca, yarın AB Komisyonu tarafından açıklanacak olan ‘‘Türkiye ile AB ilişkilerinin canlandırılması''na yönelik raporun görüşmelerinde de hazır bulunacaklar.

AB Komisyonu yarın, 1998'in başlarında altı aday ülke ile müzakerelerin başlanmasına yönelik bir ‘‘görüş raporu'' sunacak. Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Slovenya, Estonya ve Kıbrıs ile müzakerelerin başlaması yönünde görüş belirtecek olan AB Komisyonu, bu ülkelerle yapılacak görüşmeler sonrasında hazır olanların en erken 2004 yılında AB'ye üye olabileceklerini bildirecek. AB Komisyonu raporunda Kıbrıs'ın ‘‘bir bütün'' olarak düşünüldüğü ve sorunun çözümlenmesinin adanın AB'ye üyeliğini çabuklaştıracağı yönünde görüş yer alacak. AB Komisyonu ayrıca Türkiye ile AB ilişkilerinin canlandırılmasına yönelik bir başka rapor daha sunacak. Yarın Avrupa Parlamentosu genel kurulunda açıklanacak olan ve AB Konseyi adına Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jacques Poos'un da hazır bulunacağı rapor sonrasında taraflar arasında Türkiye ile ilgili bir genel tartışma yapılacak.

TÜRK-YUNAN DİYALOĞU

TBMM'den Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanı Hasan Denizkurdu, ANAP'dan Bülent Akarcalı, DSP'den Mümtaz Soysal, DYP'den Aykon Doğan, CHP'den Birgen Keleş ve RP'den Kahraman Emmioğlu, Avrupa Parlamentosu'nda (AP) çeşitli temaslarda bulunacaklar. TBMM heyeti özellikle AP'nin Yunan Parlamenterleriyle özel bir görüşme yapacak. Türk heyetinin, ‘‘Madrid mutabakatı'' sonrasında oluşan olumlu havayı parlamenterler arası diyalog ile devam ettirmek amacında olduğu ve bu girişimin Yunan parlamenterler tarafından olumlu karşılandığı bildirildi.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False