GeriDünya Tayland'da rehine krizi çözüldü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tayland'da rehine krizi çözüldü

Korgeneral Taweep Suwannasingh, düzenlediği basın toplantısında, "Tanrı’nın Ordusu" adlı Myanmarlı Karen gerillaların ellerindeki rehinelerin tamamının kurtarıldığını ve durumlarının iyi olduğunu açıkladı. Taweep, gerillaların 10 kişi olduğunu, 9’unu öldürdüklerini, 1’inin ise kaçtığını söyledi.

Hükümet sözcüsü Akaporn Sorasuchart ise, hastane baskınında „Tanrı’nın Ordusu“ grubundan 16 kişinin yer aldığına inandıklarını, bu kişilerden bazılarının kaçtığını söyledi.

Görgü tanıkları, Taylandlı güvenlik güçleri ile silahlı eylemciler arasındaki çatışmanın yaklaşık 1 saat sürdüğünü söyledi. Tanıklara göre, çatışmada 2’si polis bazı kişiler de yaralandı.

Başkent Bangkok’un 120 kilometre batısında bulunan Ratchaburi kentindeki 770 yataklı hastaneyi ele geçiren silahlı grup, yüzlerce kişiyi rehin almış, operasyon öncesinde çoğu yaşlı, hasta ve kadınlardan oluşan 70 kadar rehineyi serbest bırakmışlar, 17 rehine ise daha önce kaçmıştı.

Myanmar’daki Karen Ulusal Birlik’ten kopan „Tanrı’nın Ordusu“, Tayland’dan, Myanmar sınırındaki ormanda bulunan üslerine saldırılara son verilmesi, savaşçılarının Tayland’a geçişine izin verilmesi ve yaralılarının tedavisi için doktor ve hemşire gönderilmesi taleplerinde bulunmuşlardı.

Mensupları arasında öğrenci ve çocuk askerlerin de bulunduğu „Tanrı’nın Ordusu“ adlı gruba, 12 yaşında ikiz erkek kardeş liderlik ediyor.

Bu rehber gastronomi tutkunlarına yol gösteriyor

False