Tavan fiyata katılana Rusya’dan petrol yok

Güncelleme Tarihi:

Tavan fiyata katılana Rusya’dan petrol yok
Oluşturulma Tarihi: Aralık 29, 2022 07:00

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanan kararnameyle Rus petrolüne tavan fiyat uygulamasına katılanlara petrol ve petrol ürünü satışı yasaklandı.

Haberin Devamı

Putin imzaladığı kararnameyle Batılı ülkelerin Rus petrolüne varil başına 60 dolar tavan fiyat uygulamasına yönelik karşı yaptırım kararı alındı. Tavan fiyat uygulamasına katılan şahıs ve şirketlere petrol ve petrol ürünü satışını yasaklayan kararnameye göre, Rus petrolü alanların sözleşmede tavan fiyat veya alternatif bir tavan fiyat mekanizması kullanmaları halinde petrol sevk edilmeyecek.

ŞUBATTA BAŞLIYOR

Petrol sevkiyatı yasağının 1 Şubat 2023 tarihi itibariyle yürürlüğe gireceği belirtilen kararnamede, tavan fiyat uygulayanlara yalnızca Putin’in özel izniyle petrol sevk edilebileceği yazıldı. Kararnameye göre petrol ürünlerine sevkiyat yasağına ise Rusya hükümetinin belirleyeceği tarihte yürürlüğe girecek. Avrupa Birliği ülkeleri 2 Aralık’ta, Rusya’dan deniz yoluyla taşınan petrole varil başına 60 dolar tavan fiyat uygulanmasında anlaşmaya varmıştı.

Haberin Devamı

RUS ASKERLERİNE ÜCRETSİZ SPERM DONDURMA HAKKI

Moskova yönetiminin ‘kısmi seferberlik’ ilanı ile Ukrayna savaşına katılan Rus askerlerin, spermlerini sperm bankasında ücretsiz olarak dondurma hakkına sahip olacağı duyuruldu. Rus TASS haber ajansının Rusya Avukatlar Birliği Başkanı Igor Trunov’a dayandırdığı haberine göre Sağlık Bakanlığı, söz konusu planla ilgili bütçe yardımı talebine yanıt verdi. Trunov, “Bakanlık, 2022-2024 özel askeri operasyonuna katılmak üzere seferber edilen vatandaşlar için germ hücrelerinin (spermatozoa) ücretsiz muhafazası ve depolanması için federal bütçeden mali destek olasılığını belirledi” dedi.

Kısmi seferberliğin ilanından sonra spermlerini dondurmak için başvuruda bulunan Rusların sayısının 3 katına çıktığı kaydedildi. Bolşoy Gorod dergisi, sperm dondurma hizmeti alanların genellikle kanser gibi hastalıklar geçirenler olduğunu ancak şimdi bunlara orduya katılanların da eklendiğini yazdı.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!