GeriDünya Tataristan'da cami avlusunda çekilen klip büyük tepki gördü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tataristan'da cami avlusunda çekilen klip büyük tepki gördü

Tataristan'da cami avlusunda çekilen klip büyük tepki gördü

Rusya Federasyonu'na bağlı Tataristan Cumhuriyeti'nde bir caminin avlusunda dansöz kıyafeti giyen şarkıcının çektiği klip büyük tepki topladı.

Yetkililer, soruşturma organlarının şarkıcı Rezeda Ganiullina’nın, Bolgar kentindeki Beyaz Camii'nin avlusunda klip çekmesine ilişkin gerekli denetlemeleri yaptığını bildirdi.

Ganiullina'nın şarkısı birkaç gün önce internette yayınlanmaya başladı ve büyük tepki aldı. Çok sayıda internet kullanıcısı şarkıcıyı hem kendisini hem de Tatar milletini rezil etmekle suçladı.

Yapılan açıklamada, “Araştırmalar sonucunda internette Rezeda Ganiullina’nın transparan kıyafetle cami fonunda doğu dansları yaptığı bir klip tespit edildi. Kadının eylemlerinde vicdan ve din özgürlüğü hakkının ihlal edildiğine ilişkin noktalar yer alıyor. Bu sebepten dolayı denetleme başlatıldı, bunun sonucunda karar alınacak” denildi.

Tataristan Müftüsü Kamil Samigullin, caminin dans yeri olmadığını belirterek,”Bolgar toprakları Tatar halkı için ayrı önem taşır. İslam geleneklerimiz başlangıçlarını buradan alırlar. Şarkıcılar camilerimize gelsinler. Kapılarımız herkese açık. Ama camiye dua etmek için gelsinler” dedi.

 

BESTE TANIDIK

Ganiullina’nın şarkısı Türklere hiç de yabancı değil. Şarkı, Yunan müzisyen Yannis Karalis’in bestesinin uyarlaması. Aynı besteyi Sezen Aksu da 1998 yılında “Adı Bende Saklı” ismiyle seslendirmişti. Aynı zamanda Aksu’nun albümüne adını veren şarkının sözleri ise Meral Okay’a aitti.

ÖZÜR DİLEDİ

Şarkıcı ise “VKontakte” hesabından yaptığı açıklamada özür dileyerek şunları söyledi:

“Bu klip bazılarının duygularına zarar verdiyse özür dilerim. Fakat dış görünüşüm doğal görünümüm ve doğu dansları striptiz değil sanattır.”

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False