GeriDünya Tarihi eserleri IŞİD'den korumak için 'dijital plan'
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tarihi eserleri IŞİD'den korumak için 'dijital plan'

Tarihi eserleri IŞİD'den korumak için 'dijital plan'
refid:29926446-spot ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Times'ın ana sayfa manşetinde yer alan habere göre Oxford ve Harvard üniversitelerinden arkeologlar, Ortadoğu'daki tarihi eserlerin IŞİD tarafından yok edilmesine karşı 'dijital' bir mücadele planını devreye sokuyor.

Tarihi eserleri IŞİDden korumak için dijital plan

Plana göre arkeologlar üç boyutlu fotoğraf makineleriyle bölgeye gidecek ve bölge sakinlerinin desteğiyle tehlike altındaki eserlerin dijital görüntü arşivini oluşturacak.

Görüntüledikleri eserler IŞİD tarafından yıkılırsa, üç boyutlu yazıcı teknolojisini kullanarak bu yapıtları orijinal tarzına sadık kalarak yeniden üretecekler.

Times, projeye 2 milyon sterlin (yaklaşık 9 milyon TL) bütçe ayrıldığını belirtiyor.

Oxford merkezli Dijital Arkeoloji Enstitüsü (IDA) yetkilileri amaçlarının binlerce düşük bütçeli 3D fotoğraf makinesiyle Ortadoğu'ya gitmek ve mümkün olduğu kadar çok eserin fotoğrafının çekilmesi için yerel ortakların yardımını temin etmek olduğunu belirtmiş.

Times, Unesco ile birlikte çalışan Enstitü'nün yılın sonuna kadar 5 milyon görüntü kaydetmeyi hedeflediğini yazıyor. 2017'ye kadar ise 20 milyon görüntü alınmasının hedeflendiği belirtiliyor.

Haberde Enstitü'nün gelecek ayın başından itibaren Irak'ta, arkeoloji ağları üzerinden, internet bağlantısı imkânı olan yüzlerce 3D fotoğraf makinesi dağıtmaya başlayacağı belirtiliyor.

"Enstitü'nün planlarını Lübnan, İran, Yemen, Afganistan ve Türkiye'nin doğusuna doğru genişletmeyi planladığı" bildiriliyor.

Tarihi eserleri IŞİDden korumak için dijital plan

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle