‘Tank sevkiyatı yerine diplomasi’ talebi

Güncelleme Tarihi:

‘Tank sevkiyatı yerine diplomasi’ talebi
Oluşturulma Tarihi: Şubat 27, 2023 07:00

Almanya’nın başkentinde Ukrayna’daki savaşın silah sevkiyatı yerine görüşmelerle bitirilmesini savunanların düzenlediği gösteriye on binlerce kişi katıldı.

Haberin Devamı

Rusya’nın Ukrayna’da sürdürdüğü savaşın silah yerine diyalog yoluyla sonlandırılması talebiyle düzenlenen gösteriye farklı kesimlerden, polise göre en az 13 bin, organizatörlere göre ise 50 bine yakın kişi katıldı. Almanya’nın en tanınmış kadın hakları savunucusu Alice Schwarzer ile Sol Parti’li Sahra Wagenknecht öncülüğünde Berlin’de düzenlenen gösteri, tarihi Brandenburg Kapısı’nın eski Doğu Almanya sınırları içindeki Paris Meydanı ve Unter den Linden caddesi ile Batı Almanya sınırları içinde kalan 18 Mart Meydanı ve 17 Haziran Caddesi üzerinde yapıldı. “Z” ve “V” harfleri gibi savaş yanlısı sembollerin yanı sıra aşırı sağcı sembol ve afişler ile askeri üniformaların taşınmasının yasak olduğu gösteriye, başkent Berlin başta olmak üzere Almanya’nın çeşitli kesimlerinden savaş karşıtları katıldı. Gösteriye sağ popülist, Almanya için Alternatif (AfD) partili bazı milletvekilleri ile yandaşların da katılmasına tepki gösterildiği de gözden kaçmadı. Büyük harflerle “FRIEDEN” (BARIŞ) yazılı afişlerin yanı sıra “Savaşa son”, “Silah ihracı yerine diplomasi” gibi afişler de taşınan gösteride, “Putin askerleri geri çek”, “Savaş yerine barış” sloganları atıldı.

Haberin Devamı

‘DÜNYA SAVAŞI TEHLİKESİ’

Partisi hemfikir olmadığı halde Berlin’deki gösterinin organizatörlerinden olan Sol Parti Federal Meclis milletvekili Sahra Wagenknecht, yaptığı konuşmasında, “Savaşın bitmesi için Ukrayna’nın silaha ihtiyacı yok, diplomasi ve iki tarafın da uzlaşmaya hazır olmalarına ihtiyaç var” dedi. Wagenknecht, katılımcıların “Barışı silahsız sağlamak!” sloganları eşliğinde, “Barut fıçısına gönderdiğimiz her silahla Dünya Savaşı tehlikesi artmakta” diyerek Ukrayna’ya silah gönderilmesini eleştirdi. Yeşiller Partili Federal Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock’u “Porselen dükkânına girmiş fil gibi davranmakla” suçlarken, “Bu Yeşiller partili tank çılgınları bizi temsil etmiyorlar” dedi.

‘Tank sevkiyatı yerine diplomasi’ talebi

Haberin Devamı

LENNON’UN ŞARKISI

Wagenknecht, “Gösterinin bitiminde John Lennon’un ‘Imagine’ (Hayal et) parçası çalarken sahnede dans etmek isterdim” dedi. Gösteri sırasında bin 400’e yakın polis görev aldı. Genelde gösterinin olaysız geçtiği, ancak aşırı sağcıların ve sağ popülistlerin de katılımcılar arasında yer almasına tepki gösteren solcuların sözlü sataşmalarda bulunduğu belirtildi. Öte yandan Alice Schwarzer ile Sol Parti’deki tartışmalı politikacı Sahra Wagenknecht’in kısa bir süre önce Başbakan Olaf Scholz’a çağrı nitelikli, savaşın Ukrayna’ya silah göndermek yerine Rusya ile görüşme yaparak bitirilmesini içeren “Barış Manifestosu”na şimdiye kadar 640 binden fazla kişinin imza attığı da açıklandı.

PUTİN’E ÇAĞRI

Haberin Devamı

- Almanya’nın Ukrayna’ya silah göndermesini isteyenleri anlamadığını söyleyen Wagenknecht, “Bugün ülkemizin politikacıları da Almanya’nın birleşmesini borçlu olduğumuz Mihail Gorbaçov’un Rusya’sını mahvetmek istiyorlar. Biz gerçekten de İkinci Dünya Savaşı’nda Almanlar tarafından vahşice öldürülen milyonlarca Rus’un torunlarına Alman tanklarıyla saldırılmasını istemiyoruz” görüşünü de vurguladı. Wagenknecht, “Tabii Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de uzlaşmaya hazır olmalı ve Ukrayna Rusya’nın mandası olmamalı” dedi. Schwarzer ise Ukrayna’ya kendisini savunması için silah verilmesinin doğru olduğunu, “ancak bir yıl sonra bu savaşın hedefi de orantılılığı da sorgulanmalı” dedi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!