Talat Paşa'yı öldüren Tehliryan'ın oğlundan çarpıcı açıklamalar

Güncelleme Tarihi:

Talat Paşayı öldüren Tehliryanın oğlundan çarpıcı açıklamalar
Oluşturulma Tarihi: Nisan 22, 2015 15:10

Talat Paşa’yı 15 Mart 1921’de Berlin’de öldüren Soğomon Tehliryan’ın oğlu, San Francisco’da Alman Süddeutsche Zeitung’a konuştu. Tim Neshitov imzasıyla yayımlanan haberde, güvenlik gerekçesiyle adı açıklanmayan oğul Tehliryan, babası hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Haberin Devamı

Bugün 86 yaşında olan oğul Tehliryan, Talat Paşa’yı öldürmekten tutuklanan babasının mahkemeye doğruları söylemediğini belirtti. Babasının mahkemeye cinayeti işlemekteki amacına dair söyledikleri için “Benim babam mahkemede yalan söyledi” diyen oğul Tehliryan, “Onun kız kardeşi yoktu. Hâkime üç kız kardeşi olduğunu söyledi. Babam hiçbir zaman da zorunlu bir göç içinde yer almadı” ifadelerini kullandı.

BABAM SAVAŞTAN ÖNCE SIRBİSTAN’A GİTTİ

Babasının savaş çıkmadan önce birçok Ermeni gibi para kazanmak amacıyla Sırbistan’a gittiğini belirten oğul Tehliryan, babasının üç kız kardeşi değil, üç erkek kardeşi olduğunu ve sadece birinin Erzincan’da yaşayan annesinin yanında kaldığını aktardı.

BABAMIN YALAN SÖYLEMESİNİ ANLIYORUM DA…

Savaş döneminde yaşanan sıkıntıları aktardıktan sonra babasının mahkemede yalan söylemesini anladığını kaydeden oğul Tehliryan, “Sonuçta babam Ermeni halkının yaşadıklarını uydurmadı. Onun mahkemede yalan söylemesini anlıyorum da, Ermeni halkının onu bugün bile kahraman olarak görmesini anlamıyorum” dedi. “Bir katil nasıl bir kahraman olabilir” diye soran oğul Tehliryan, kendisinin babasını hiçbir zaman kahraman olarak görmediğini aktardı.

BÜYÜK ERMENİSTAN HAYALİNİ ÇABUK UNUTTU

Babasının 1921’den sonra aşırı milliyetçi görüşlerden vazgeçtiğini dile getiren oğul Tehliryan, şu ifadeleri kullandı: “Bu fikirleri kirli bir çorap gibi çıkarıp bir kenara bıraktı. O, büyük Ermenistan yerine Kaliforniya’da bir ev hayali kuruyordu. Bizimle, ailesiyle ilgilendi. Onu bu yüzden seviyordum.”

1919’DA İSTANBUL’DA DA BİRİNİ ÖLDÜRMÜŞ

23 Mayıs 1960’da San Francisco’da ölen babasının kemiklerinin Ermeni hükümeti tarafından 1915 olaylarının 100’üncü yıl nedeniyle Ermenistan’a getirilmek istenmesine karşı çıktığını da kaydeden oğul Tehliryan, babasının 1919 yılında İstanbul’da da bir cinayet işlediğini; Talat Paşa’ya Ermenilerin listesini sunan Ermeni’yi öldürdüğünü söyledi. Oğul Tehliryan, “Babam sakin ve suskun biriydi. Aynı zamanda adeta görevlendirilen bir katildi. İstanbul’daki bu cinayeti ben ABD’de öğrendim. Babam o konuda hiç konuşmadı” dedi.

BAKMADAN GEÇME!