Tahliyesi istenen Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin yerleşkesinde gergin bekleyiş

Güncelleme Tarihi:

Tahliyesi istenen Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin yerleşkesinde gergin bekleyiş
Oluşturulma Tarihi: Mart 30, 2023 16:46

Ukrayna hükümeti tarafından tahliyesi istenen Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin bulunduğu Kiev-Pechersk Lavra yerleşkesinde gergin bekleyiş devam ediyor. Bir grup insanın yerleşkedeki kilise binasının girişinde beklediği görüldü.

Haberin Devamı

Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin tahliye süresi dün sona eren Lavra’nın girişinde bu sabahtan itibaren bir grup insanın beklediği görüldü. Kilisenin Telegram hesabından bugün yapılan açıklamada “Kutsal Evde şu anda. İnananlar dua ediyor, gazeteciler çekim yapıyor, silahlı polisler girişte ve sahada” açıklaması yapıldı.

NE OLMUŞTU?

Ukrayna hükümeti 10 Mart’ta Ukrayna Ortodoks Kilisesi’ne bildirimde bulunarak yerleşkenin kullanımını iptal ettiğini belirtmiş ve 29 Mart’ta kadar tahliyesini istemişti. Kilise yetkilileri ise talebin mevzuatla ilgili olmadığını belirterek yerleşkeyi boşaltmayacaklarını duyurmuştu. Kilisenin web sitesinden 16 Mart’ta yapılan açıklamada, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’nin 12 Mart Pazar günü yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında bazı piskoposları Rusya yanlısı olmakla suçladığı ifade edilmişti.

Tahliyesi istenen Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin yerleşkesinde gergin bekleyiş

UKRAYNA ORTODOKS KİLİSESİ

Haberin Devamı

Fener Rum Patriği Bartholomeos, 2019’da Ukrayna Ortodoks Kilisesi'ne ‘otosefallik’ (bağımsızlık) kazandıran ‘tomos’ adlı kararnameyi imzalamıştı. Kiliseye bağlı sadece 3 yerleşkenin ‘Lavra’ statüsünde olmasından dolayı Ortodokslar için Lavra yerleşkeleri büyük önem arz eder. Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin tahliye etmesi istenen Kiev-Pechersk Lavra yerleşkesi, yirmi hektardan fazla bir alanı kaplar ve Ukrayna'nın başkenti Kiev'de bulunur.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!