Suudi Arabistan Kralı Abdullah son yolculuğuna uğurlandı

Suudi Arabistan Kralı Abdullah son yolculuğuna uğurlandı

Suudi Arabistan Kralı Abdullah, dünyanın en zengin insanlarından biriydi. Altın sarayda oturup, 48 uçakla seyahat ederdi. Dün isimsiz bir mezara gömüldü.

Haberin Devamı

Bir süredir zatürre tedavisi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz, başkent Riyad'da defnedildi. Cenaze töreninde naaşı, Suudi prenslerin sırtında, tabuta konulmadan getirildi. Cenaze törenine, Afrika gezisini yarıda kesen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı. Daha önce törene katılacağı açıklanan Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, kötü hava koşullarını gerekçe göstererek cenazeye katılmadı.


Suudi Arabistan Kralı Abdullah son yolculuğuna uğurlandı
İŞTE SUUDİ ARABİSTAN’IN YENİ KRALI

Kral Abdullah’ın ölümünün ardından tahta kardeşi, Veliaht Prensi ve Savunma Bakanı Prens Salman Bin Abdülaziz (79) geçti. Yeni Kral, ilk konuşmasında, ülke politikalarında selefleriyle aynı yaklaşımı muhafaza edeceğini söyledi. Kral Salman, Müslüman ve Arap ülkelerini birlik ve dayanışmaya çağırdı.

Suudi Arabistan Kralı Abdullah son yolculuğuna uğurlandı

Kral Abdullah'ın cenazesi Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'daki İmam Türki bin Abdullah Camii'ne böyle getirildi.

Haberin Devamı

Suudi Arabistan Kralı Abdullah son yolculuğuna uğurlandı
İSTANBUL’A ÖMRÜ YETMEDİ

PRENSLER TAŞIDI
Yeni Kral Selman bin Abdulaziz'e başsağlığı dileyen Erdoğan, cenaze namazı için özel ayrılan protokol alanında yerini aldı.

KRAL ABDULLAH BU ARAÇLA TAŞINDI

Erdoğan, yeni kral Selman bin Abdulaziz ve kraliyet ailesinin bireyleriyle saf tutarak, önce ikindi namazını kıldı.

Suudi Arabistan Kralı Abdullah son yolculuğuna uğurlandı

Abdullah bin Abdulaziz'in naaşı, Suudi prenslerin sırtında, tabuta konulmadan getirildi.

Daha sonra, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar Şeyhi Temim bin Hamed al-Sani, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah, BAE Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayid, Sudan Devlet başkanı Ömer el Beşir ve Pakistan Başbakanı Navaz Şerif ile çok sayıda devlet ve hükümet başkanının katılımıyla Abdullah bin Abdulaziz'in cenaze namazı kılındı.

Suudi Arabistan Kralı Abdullah son yolculuğuna uğurlandı

Abdulaziz'in naaşı, cenaze namazının ardından defnedilmek üzere Riyad'daki Ud Kabristanı'na götürüldü.

Suudi Arabistan Kralı Abdullah son yolculuğuna uğurlandı

Kral Abdullah Vahabi gelenekleri uyarınca isimsiz bir mezara gömüldü.

SADECE MÜSLÜMANLAR KATILABİLDİ
Vahabi geleneğine göre, gayrimüslimler törene katılamadığı için Riyad'da İslam dünyası liderleri bulunuyor. Müslüman olmayan ülkelerin liderleri ise ilerleyen günlerde Suudi Arabistan'ı ziyaret ederek yeni Kral Selman'a ve kraliyet ailesinin diğer üyelerine taziyelerini sunacak. ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden daha sonra heyetle gideceğini açıkladı. Kral Abdullah, tıpkı bir önceki Kral gibi, cenaze namazı sonrası Ud Kabristanı'na defnedildi. Kral Abdullah Vahabi gelenekleri uyarınca isimsiz bir mezara gömüldü. Vahabi geleneğine uygun olarak Suudi Arabistan'da resmi yas ilan edilmiyor. Suudi bayrağı, üzerindeki kelime-i şehadet yazısı nedeniyle yarıya indirilmiyor.

Suudi Arabistan Kralı Abdullah son yolculuğuna uğurlandı

Yeni Kral Salman Bin Abdülaziz

Prens Salman adına yapılan açıklamada, “Majesteleri Salman, ailenin tüm üyeleri ve bütün ulus Kral Abdullah’ın yasını tutuyor” denildi. Kral Abdullah, 2005 yılında ağabeyi Fahd bin Abdülaziz el Suud’un ölümüyle tahta çıkmıştı. Kral Abdullah’ın 25 çocuğu vardı. Yeni Kral Selman bin Abdülaziz, Suudi Arabistan'ın 7. Kralı. 1935 yılında Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da doğdu ve Suudi Arabistan devletinin kurucu ailesinin erkek çocuklar sıralamasında 25'inci sırada.

Haberin Devamı

Suudi Arabistan Kralı Abdullah son yolculuğuna uğurlandı

ERDOĞAN DA CENAZEYE KATILDI
Kral Abdullah'ın cenaze törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.

ERDOĞAN'DAN TAZİYE MESAJI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da konakladığı otelden ayrılırken, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Kralın ölüm haberi üzerine mecburen Suudi Arabistan'a, Riyad'a gitme kararı verdik. Şu anda oraya gidiyoruz. Fakat programlarımızı yine icra edeceğiz. Cibuti, Somali, oralara da gideceğiz" demişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cenaze töreninin ardından, özel uçak "GAP" ile saat (TSİ) 15.30'da Cibuti'ye gitti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 25 Ocak Pazar günü de Somali'ye gidecek.

Haberin Devamı

Suudi Arabistan Kralı Abdullah son yolculuğuna uğurlandı

SİSİYE "KÖTÜ HAVA KOŞULLARI" ENGEL OLDU
Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi Kral Abdullah'ın ailesine ve Suudi Arabistan halkına başsağlığı dileğinde bulundu.

Sisi, yaptığı yazılı açıklamada, "Kişisel taziyelerimi ve Mısır halkının üzüntülerini derin duygularımla Kral Abdullah bin Abdulaziz'in ailesine ve Suudi Arabistan halkına iletiyor, Allah'tan rahmet diliyorum" ifadesini kullandı.

Sisi'nin, cenaze törenine katılmak için İsviçre'nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomi Forumu'nu (WEF) yarıda bırakarak Riyad'a gideceği açıklanmıştı. Ancak öğle saatlerinde yapılan ikinci açıklamada, Sisi'nin "İsviçre'deki kötü hava koşulları nedeniyle" Riyad'a gidemediği ifade edildi. Cenazede Mısır'ı Başbakan İbrahim Mehleb temsil etti.

Haberin Devamı

Suudi Arabistan Kralı Abdullah son yolculuğuna uğurlandı

Kral Abdullah'ın cansız bedenini taşıyan cenaze aracı

20 YIL FİİLEN ÜLKESİNİ YÖNETTİ
Kral Abdullah, Suudi Arabistan'ın kurucusu ve ilk kralı olan Abdülaziz El Suud'un 37 çocuğundan 13'üncüsüydü.

Resmen 2005 yılında kardeşi Fahd bin Abdülaziz El Suud'un yerine tahta geçse de, Kral Abdullah, kardeşinin 1995'te kalp krizi ve felç geçirmesinin ardından fiilen ülkeyi yönetmeye başlamıştı.

Kral Abdullah görevde bulunduğu sürede ülke yönetiminde bazı reformlara imza atmıştı.

Suudi Arabistan'da onun krallığı döneminde din polisinin bazı yetkileri kısıtlanmış; kadınlara da ülke yönetimindeki etkisi çok sınırlı olsa da, Şura Konseyi'nde temsil hakkı verilmişti.

Haberin Devamı

Kral Abdullah ayrıca kadınlara bu yıl yapılacak yerel seçimlerde seçme ve seçilme hakkı verileceğini söylemişti.

ÜRDÜN’DE 40 GÜN YAS İLAN EDİLDİ
Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz Al Suud'un vefatı dolayısıyla Ürdün'de 40 gün yas ilan edildiği bildirildi.

Ürdün Kraliyet Divanı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Kral İkinci Abdullah'ın emriyle ülke genelinde bugünden itibaren 40 gün yas ilan edildiği belirtilerek, Suud ailesine başsağlığı dileklerinde bulunuldu.

Açıklamada, Kral İkinci Abdullah'ın, cenaze törenine katılmak için İsviçre'nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomi Forumu'nu (WEF) yarıda kestiği aktarıldı.

OBAMA: HUZUR İÇİNDE YATSIN
ABD Başkanı Barack Obama, Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz'in vefatı nedeniyle Kral Abdullah'ın ailesine ve Suudi Arabistan halkına başsağlığı dileğinde bulundu.

Obama, yaptığı yazılı açıklamada, "Derin saygılarımla kişisel taziyelerimi ve Amerikan halkının üzüntülerini Kral Abdullah bin Abdulaziz'in ailesine ve Suudi Arabistan halkına iletiyorum. Kral Abdullah'ın perspektifine her zaman değer verdim ve samimi, sıcak dostluğundan minnettar oldum" ifadesini kullandı.

Kral Abdullah'ın hayatının modern Suudi Arabistan'ın doğuşundan önce başlayıp, Arap ve İslam uluslarının arasında bir lider ve küresel ekonominin içinde eleştirel güç olarak ortaya çıkışını kapsadığını kaydeden Obama, Abdullah'ın, Arap Barış Girişimi'nin ilerlemesinde cüretkar adımlar attığına ve bölgede barış arayışlarına sunduğu katkıya işaret etti.

Abdullah'ın, her zaman içten ve fikirlerini cesurca savunan bir lider olduğunu belirten Obama, ABD-Suudi Arabistan ilişkilerinin önemini, Ortadoğu'da ve ötesinde bir istikrar ve güvenliğin gücü görmesinin, onun değişmez ve tutkulu düşüncelerinden biri olduğunu bildirdi. Obama, iki ülke arasındaki yakınlık ve ortaklığın gücünün Kral Abdullah'ın mirasının parçası olduğunu kaydetti.

Obama, açıklamasını, "Huzur içinde yatsın" diye tamamladı.