GeriDünya Suudi Arabistan’da araç kullanan iki kadına terörist muamelesi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Suudi Arabistan’da araç kullanan iki kadına terörist muamelesi

Suudi Arabistan’da araç kullanan iki kadına terörist muamelesi
refid:27844127 ilişkili resim dosyası

Suudi Arabistan’da araç kullanmak istedikleri gerekçesiyle tutuklanan iki kadının davası özel ‘terörizm’ mahkemesine sevk edildi. Kaynaklar, suçlamaların araç kullanmalarından ziyade sosyal medya aktiviteleri üzerine yoğunlaştığını söyledi.

Kadınların araç kullanmasının yasak olduğu Suudi Arabistan’da direksiyonun başına geçmek istedikleri için tutuklanan iki kadının davası özel ‘terörizm’ mahkemesine aktarıldı. AFP ve AP Ajansları’na konuşan kaynaklara göre Doğu Eyaleti’nin El-Ahsa kentinde görülen davanın ardından kadınların ‘terörizm’ mahkemesine sevk edilmesine karar verildi. Loujain Hathloul (25), komşu Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) gelip Suudi Arabistan’a girmek istediği 1 Aralık’tan bu yana gözaltında. Fransız edebiyatı mezunu olan genç kadın, sürücü ehliyeti almış olduğu Birleşik Arap Emirlikleri’nden Suudi Arabistan’a araçla geçmek isterken sosyal medya üzerinden gelişmeleri an ve an aktarmıştı. Ancak sınır muhafızları ülkeye girişine izin vermezken pasaportuna el koymuştu. Geceyi soğukta aracında geçirmek zorunda kalan Loujain Hathloul, ertesi gün ise tutuklanmıştı.

Suudi Arabistan’da araç kullanan iki kadına terörist muamelesi

Sosyal medya aktiviteleri yüzünden

Suudi Arabistan, kadınların araç kullanmalarına izin verilmeyen dünyanın tek ülkesi. Hathloul’a destek olmak için sınıra gelen BAE’den gazeteci Maysaa Alamoui de tutuklanmıştı. Aktivistler, iki kadına yönelik suçlamalarla ilgili ayrıntı vermezken, suçlamaların kadınların araç kullanmasından ziyade sosyal medyadaki aktiviteleri üzerine yoğunlaştığını söylediler. Hathloul’un Twitter’da 228 bin takipçisi bulunuyor. Alamoudi ise 131 bin takipçiye sahip ve Suudi Arabistan’da kadınlara sürücülük yasağıyla ilgili YouTube’da bir program yayınlamıştı. Aralık ayında Suudi yetkililer, iki kadının durumunu konu eden bir web sitesini de bloke etmişti.

‘İnternet düşmanı’

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü, bu yıl Suudi Arabistan’ı, ‘sansür ve takip’ nedeniyle internet düşmanı 19 ülke arasında saymıştı. Suudi İçişleri Bakanlığı ise ‘sosyal uyumu’ bertaraf etmek isteyen herkese karşı önlemleri sert bir şekilde uygulayacağını belirtmişti.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False