Suriyeli Peşmergeler PKK ile çatıştı

Suriyeli Peşmergeler PKK ile çatıştı

Irak'ın Sincar (Şengal) ilçesindeki Suriyeli Peşmergelerin, terör örgütü PKK'ya bağlı Şengal Direniş Birlikleri (YBŞ) ile çatıştığı bildirildi.

Haberin Devamı

Mesut Barzani'ye yakınlığıyla bilinen Rudaw'ın haberine göre, Sınune kasabası yakınlarındaki Hanesur bölgesinde sabah saatlerinde Suriyeli Peşmergeler ile PKK'lılar arasında çatışma yaşandı. Habere göre; çatışmada bir YBŞ’li ölürken, üç YBŞ’li ile dört Peşmerge yaralandı.

Peşmerge komutanları, ilk olarak YBŞ’lilerin ateş açtığını belirtti.

Roj Peşmergeleri olarak bilinen Suriye Peşmergeleri, sınır bölgesini korumak için dün Sınune-Hanesur arasındaki bölgeye konuşlanmıştı.

Suriye Peşmergeleri komutanlarından Albay Kadir Şeyh Memi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Güçlerimizden 500'ünü Şengal (Sincar) ilçesine bağlı Sinun kasabası ve Hanesur köyü arasında konuşlandırdık" ifadelerini kullanmıştı. Suriyeli Peşmergelerin sevk edildiği bölgelerin PKK'nın elinde olduğunu belirten Memi, "PKK militanlarının bölgeden çıkarılması için oraya güç takviyesi yaptık" demişti. Memi, PKK'nın bölgeden çıkarılması için kendilerinin bağlı bulundukları merkezden daha fazla Peşmerge'nin gönderilmesi talebinde de bulunduklarını söylemişti.

Haberin Devamı

Sincar ilçesine bağlı Sinun kasabası ve Hanesun bölgesi Irak-Suriye sınırında yer alıyor. Terör örgütü PKK, Ağustos 2014'te DEAŞ'ın Sincar ilçesine saldırmasını bahane ederek bölgede varlık göstermeye başlamıştı.      

Haberle ilgili daha fazlası: