Suriyeli muhalifler geçiş süreci konusunda anlaştı

Suriyeli muhalifler geçiş süreci konusunda anlaştı

Suriyeli muhalifler, iç savaşı diplomatik yollardan çözebilmek adına toplandıkları Riyad'da rejimle müzakere için yüksek komisyon kurulması konusunda anlaştı. Muhaliflerin üzerinde mutabık kaldığı sonuç bildirisinde, "Geçiş döneminin başlamasıyla Esad ve zümresinin iktidarı terk etmeleri gerekiyor" denildi.

Haberin Devamı

Suriyeli muhalifler tarafından yayımlanan bildirinde, merkezi Riyad'da olacak komisyonun, geçiş sürecinin başlaması için rejimle müzakere edecek heyeti belirleyeceği ifade edildi.

Devlet kurumlarının korunması, yeni güvenlik ve askeri birimlerin yapılandırılması ve terörle mücadele edilmesi gerektiği kaydedilen bildiride, katılımcıların, Suriye topraklarının birliği, sivil devlet, Suriye halkının tüm kesimlerini temsil eden çoğulcu sistem yoluyla demokrasi, dini, ırkı ve mezhebi ayrıma göre kimsenin dışlanmaması, eşitlik, hesap sorabilirlik, kanunların herkese uygulanması ve insan hakları gibi ilkelere vurgu yaptığı belirtildi.

Rejim ve mezhepçi terörle mücadele edilmesi gerektiği aktarılan bildiride, “Suriye'de şeffaf seçimlerin yapılması ile halkın hür iradesiyle seçimlere katılması, ülkenin halkı öldüren yabancı savaşçılardan arındırılması, yabancı milis ve dış güçlerin de ülkeyi terk etmesi veya kovulması, geçiş döneminin başlamasıyla Esad ve zümresinin iktidarı terk etmeleri gerekiyor” ifadesine yer verildi.

Suriye'deki krizin çözümünün, uluslararası toplumun garantörlüğünde siyasi bir çözüm olması gerektiği vurgulanan bildiride, "Suriye'deki geçiş süreci, ulusal egemenlik ihlal edilmeyecek şekilde uluslararası toplumun verdiği destekle Suriyelilerin sorumluluğundadır” görüşüne yer verildi.

“Esad ve rejimin içinde olmadığı bir siyasi yapının kurulması gerekir” ifadesi kullanılan bildiride, ayrıca şunlar kaydedildi:

“Geçiş sürecinde rejimle müzakere için yeni bir heyetin kurulması, rejimin tüm tutukluları serbest bırakması ve idamları durdurması, kuşatma altındaki bölgelere insani yardımın ulaşması ve kuşatmanın kaldırılması, yerlerinden olanların geri dönmesi ve rejimin halkı zorla göç ettirmemesi, sivil yerleşim yerlerine varil bombası atılmasının durdurulması ve Cenevre 1 hükümlerinin uygulanması gerekiyor.”

Ülkede taraflar arasında ateşkesin sağlanması gerektiği vurgulanan bildiride, geçiş hükümeti için yeni kurumların kurulması gerektiğine de işaret edildi.

KERRY: OLUMLU KARŞILIYORUZ

Haberin Devamı

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye'deki iç savaşın siyasi çözümle bitirilmesi adına Suriyeli muhaliflerin Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da yaptıkları görüşmelerden bugün çıkan olumlu sonucu memnuniyetle karşıladığını bildirdi.

Kerry, Riyad'da Suriyeli muhaliflerin görüşmelerinin sona ermesinin ardından yazılı açıklama yaptı. Riyad görüşmelerinin sonucundan memnuniyet duyduklarını belirten Kerry, muhaliflerin çoğulcu ve demokratik bir Suriye için gerekli ilkeler üzerinde ve Suriye sorununa siyasi çözümün nasıl geliştirileceği konusunda fikir birliğine varmalarından da memnun olduklarını ifade etti.

Kerry, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil bin Ahmed el-Cubeyr'e Suriye muhalefetini temsil edecek müzakere heyetinin yapısında mutabakata varan 116 katılımcının yer aldığı geniş ve temsil gücü olan grubu bir araya getirmesinden dolayı takdirlerini ilettiğini aktardı.

"Bu grubun yeni Suriye'nin inşası için farklılıklarını bir kenara bırakmasından" duyduğu memnuniyeti dile getiren Kerry, Viyana ve Riyad'da elde edilen ilerlemeler sonucunda Uluslararası Suriye Destek Grubu'nun, 2012 yılındaki Cenevre görüşmeleri temelinde ocak ayında Birleşmiş Milletler bünyesinde yapılması planlanan toplantı için zemin oluşturmaya devam edeceğini belirtti.

Kerry, Riyad toplantısını Suriyeli taraflar arasında müzakerelerin başlatılmasına yakınlaşma bakımından atılmış önemli bir adım olarak değerlendirerek, "Önümüzdeki zorlu yolun farkındayız. Çatışmaya son verecek bir siyasi çözüm için çalışmaya kararlıyız" ifadesini kullandı.

Suriyeli muhalifler tarafından Riyad'daki toplantının ardından yayımlanan sonuç bildirgesinde, merkezi Riyad'da olacak bir komisyonun, geçiş sürecinin başlaması için rejimle müzakere edecek heyeti belirleyeceği açıklanmıştı.

Haberle ilgili daha fazlası: