Suriye’de ‘çekilme’ emri

Suriye’de ‘çekilme’ emri

RUSYA Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün Türkiye ziyareti öncesinde sürpriz bir şekilde Suriye’deki Hmeymim askeri üssünü ziyaret etti.

Haberin Devamı

Rusya’nın 15 Eylül 2015 tarihinde başlattığı askeri harekâtın sona erdiğini açıklayan Putin, Suriye’de konuşlu askerlerine de geri çekilme emri verdi. Hmeymim’de Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile de ikili görüşme yapan Putin, “Suriye’nin terörizm ile savaşından sonra Türkiye ve İran ile birlikte kalıcı barışı tesis edeceğimizi umuyorum” dedi.

Ankara ve Kahire ziyaretleri öncesinde dün sabah Hmeymin Rus Üssü’ne inen Putin, asker çekme kararını şöyle açıkladı: “Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile Rusya Genelkurmay Başkanlığı’na Suriye’deki askeri kontenjanımızın geri çekilmesi emrini vermiş bulunuyorum. Suriye’de bulunan birliklerimiz Rusya’daki daimi görev yerlerine dönecek. Suriye’de gösterdiğiniz başarı için vatan sizlere teşekkür ediyor. Terörizme karşı mücadelemizde Suriye ve Rusya’da kaybettiğimiz arkadaşlarımızı unutmayacağız. Suriye’den çekiliyor olmamız takipçisi olmayacağımız anlamına gelmiyor. Terör mihrakları tekrar baş kaldırmaya yeltenirse şimdiye kadar görmedikleri darbeyi alacaklarını da çok iyi bilmeliler.”

SÖZ VERDİM GELDİM

Haberin Devamı

Putin’i üste karşılayanlar arasında Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad da vardı. Esad ile ikili görüşmesinin başında “Söz verdiğim gibi geldim işte” diyen Putin, “Suriye’de terörizmin yok edilmesi için bize yardım eden Türkiye ve İran ile Suriye’de hayatın normale dönmesi için de çalışmalar yapacağımızı ümit ediyorum” dedi.

Esad da “Tüm Suriye halkı adına minnettarlığımızı dile getiriyorum. Kazandığımız bu savaş sürecinden sadece biz değil, komşu ülkeler de etkilenmiştir” ifadesini kullandı.

ÜSLER KALIYOR

PUTİN’in Suriye’den çekilme emri vermesi, Moskova’nın tüm askeri varlığını ve tankları, savaş uçaklarını çekmesi anlamına gelmiyor. Akdeniz kıyısındaki Tartus Deniz Üssü ile Hmeymim Hava Üssü en az 20 yıl Rusya’nın hizmetinde kalacak. Rusya, Suriye harekâtını başlattığı Eylül 2015’ten bu yana ülkede kaç askeri olduğunu açıklamadı. Bazı Rus basın kaynakları Suriye’deki asker sayısını 5 bin olarak verirken, Suriyeli muhalifler 12 bin Rus askerin bulunduğunu iddia ediyor. Rusya Savunma Bakanlığı da bir ihalede 10 bin 300 adet ‘Suriye harekâtına katılmış kahraman’ nişanı siparişi vermişti.

Haberle ilgili daha fazlası: