GeriDünya Suriye ordusu, Palmira'yı 10 ay sonra geri aldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Suriye ordusu, Palmira'yı 10 ay sonra geri aldı

Suriye ordusu, Palmira'yı 10 ay sonra geri aldı
Abone Olgoogle-news

Suriye ordusu, Rus hava desteğiyle antik kent Palmira’yı IŞİD’den geri aldı. IŞİD’in kentteki müzeleri yağmalayıp tahrip ettiği ancak büyük anıtların çoğunun ayakta olduğu görüldü. Yıkılan tapınaklar restore edilecek. Palmira’nın, Deyr ez Zor ve Rakka’ya yönelik askeri operasyonlar için merkez üssü olacağı açıklandı. 

Suriye’de ordu güçleri, IŞİD’in 26 Mayıs 2015’te ele geçirdiği antik kent Palmira’yı dün sabah geri aldı. Rusya’nın verdiği hava desteğiyle son birkaç gündür büyük ilerleme kaydeden Suriye ordusu, Palmira’daki IŞİD üyelerini büyük oranda bölgeden çıkardı. Esad, Tedmur olarak da bilinen Palmira’nın alınmasını “önemli bir başarı” olarak niteledi. Dün başkent Şam’da Fransa’dan gelen bir delegasyonla görüşen Esad, kentin geri alınmasının, Suriye ordusu ve müttefiklerinin terörle mücadeledeki stratejilerinin başarısını gösterdiğini kaydetti. 

KİLİT KONUMDAYDI

Palmira kentinin tarihi değerinin yanında Suriye’deki iç savaş için stratejik önemi de bulunuyor. Kent, başkent Şam ile ülkenin doğusunda bulunan ve büyük kısmı IŞİD’in elinde olan Deyr ez-Zor vilayeti arasındaki yol üzerinde bulunuyor. Suriye Silahlı Kuvvetleri de yaptığı yazılı açıklamada bu noktaya işaret ederek, “Palmira, başta Deyr ez Zor ve Rakka olmak üzere çeşitli yerlerde IŞİD’e karşı operasyonları genişletmek için merkez üssü olacak” ifadelerini kullandı.  

‘ÖLÜMCÜL DARBE’

Açıklamada “Bu başarı terör örgütüne ölümcül bir darbe” denildi. Tedmur, ayrıca uzun süredir aktif olmayan bir doğalgaz boru hattı üzerinde yer alıyor. İran, Irak ve Hizbullah milislerinin de Esad güçlerine destek verdiğini kaydeden kaynaklar, IŞİD üyelerinin Sunka tarafına çekildiğini aktardı. İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi  Başkanı Rami Abdülrahman, IŞİD militanlarının Palmira’nın doğusuna çekildiğini ve bu bölgede rejim güçleri ve müttefikleriyle çatıştığını söyledi.  

PUTİN ESAD’I TEBRİK ETTİ

Çekilme emrinin IŞİD’in yüksek komuta kademesi tarafından verildiğini ifade eden Abdülrahman, Palmira’ya yönelik rejimin taarruzunda IŞİD’in 400 militanının öldürüldüğünü, buna karşılık Suriye ordusunun ve Esad yanlısı milislerin 188 kayıp verdiğini kaydetti. Gözlemevi’nin Başkanı, bunun, IŞİD’in halifelik ilan ettiği 2014 yılından beri en ağır kayıp verdiği muharebe olduğunu da sözlerine ekledi. Palmira’daki müzelerin yağmalandığı ve birçok heykelin tahrip edildiği görüldü. Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Basın Sözcüsü Dmitri Peskov, Putin’in Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad ile telefon görüşmesi yaptığını ve Suriye ordusunun Palmira’yı tamamen geri alması sebebiyle Esad’ı kutladığını bildirdi.

‘Yıkılan tapınakları yeniden yapacağız’

Suriye Tarihi Eserler ve Müzeler Genel Müdürü Mamun Abdülkerim, tarihi kentte ne kadar hasar olduğunu tespit etmek için çalışacaklarını ve yıkılmış anıtları restore edeceklerini söyledi. IŞİD, kenti ele geçirdikten sonra bin 800 yıllık iki tapınağı ve Roma İmparatorluğu döneminden kalma bir zafer takını yıkmıştı. Abdülkerim, “Tapınakları yıkılmış vaziyette bırakmayacağız. Teröre karşı mirasımızı korumak için birleştiğimizi gösteren bir mesaj göndermeliyiz” dedi. Abdülkerim, IŞİD’in patlayıcılarla havaya uçurduğu Bel ve Baalşamin tapınaklarını ve Romalıların yaptığı zafer takını yeniden inşa edeceklerini kaydetti. Suriye Müzeler Müdürü, yıkılan mabetleri yeniden inşa ederken antik yapıların orijinal taşlarını kullanacaklarını da vurguladı. İngiltere’deki Warwick Üniversitesi’nden tarih bölümü öğretim üyesi Kevin Butcher ise Baalşamin tapınağının patlatılmasından sonra çekilen görüntülerde yıkıntıların bütün halinde olduğunun görüldüğünü ve bu durumda restorasyon yapabilmenin gayet mümkün olduğunu söyledi. Abdülkerim, önceki gün yaptığı açıklamada Suriye ordusunun, operasyonlar sırasında antik eserlere mümkün olduğunca zarar vermemek için çaba gösterdiğini ifade etmişti. 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle