Suriye 'kimyasal' stokunun yüzde 86'sını verdi

Suriye kimyasal stokunun yüzde 86sını verdi

Suriye'nin yurt dışında imha edilmesi kararlaştırılan kimyasal silahlarının bir bölümünün daha teslim edildiği belirtildi.

Haberin Devamı

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (KSYÖ), Lazkiye Limanı'nda gemilere yüklenen son partiyle Suriye'nin kimyasal madde stokunun yüzde 86.5'inin yurt dışına taşındığını bildirdi.

Açıklamada, şimdiye kadar 17 kez kimyasal madde teslimatı yapılarak, tahliye işlemi gerçekleştirildiği ifade edildi.

Bu son tahliyenin imha süreci açısından olumlu olduğunu belirten KSYÖ Genel Direktörü Ahmet Üzümcü, kalan kimyasal maddelerin de hızlı bir şekilde teslimatını arzuladıklarını kaydetti.

KSYÖ'nün daha önce kabul ettiği plana göre, Suriye'nin deklare ettiği kimyasalların 5 Şubat'a kadar güvenli bir şekilde ülke dışına çıkarılması ve imha işleminin 2014 yılı haziran sonuna dek tamamlanması gerekiyordu. Ancak farklı sebeplerle imha takviminde gecikme yaşanınca Suriye yönetimi KSYÖ'ye, tüm kimyasal stoklarının nisan sonuna kadar ülke dışına çıkarılmasına yönelik yeni bir rapor sunmuştu. Bu kapsamda Suriye'nin kimyasal silahlarının tamamının 27 Nisan'a kadar tahliyesi öngörülüyor.

Haberin Devamı

Deniz yoluyla İtalya'daki bir limana taşınan kimyasal maddeler burada Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafından temin edilen gemiye yüklenerek açık sularda imha edilecek.

Bunun için özel bir fon oluşturan KSYÖ, ilk aşamadaki imha işleminin yaklaşık 40 milyon avroya mal olacağını açıklamıştı.

Haberle ilgili daha fazlası: