Sri Lanka'da siyasi kriz derinleşiyor

Güncelleme Tarihi:

Sri Lankada siyasi kriz derinleşiyor
Oluşturulma Tarihi: Ekim 29, 2018 14:38

Güney Asya ülkesi Sri Lanka'da Devlet Başkanı Maithripala Sirisena'nın cuma günü Başbakan Ranil Wickremesinghe'yi görevden almasıyla başlayan siyasi kriz derinleşerek devam ediyor.

Haberin Devamı

Başbakan Wickremesinghe, anayasaya göre hala başbakan olduğunu belirtirken Sirisena, eski Devlet Başkanı Mahinda Rajapaksa'yı başbakanlık görevine atadı.

Ancak hukuk uzmanları Sirisena'nın kararının anayasaya aykırı olduğunu belirtiyor.

Görevden alınan Başbakan Ranil Wickremesinghe'nin koruma sayısı azaltılırken devlete ait medya kurumlarının genel müdürleri de değiştirildi.

PETROL BAKANLIĞI'NDA KALABALIĞA ATEŞ AÇILDI

Öte yandan polis kaynakları, görevden alınan Wickremesinghe hükümetinde petrol bakanı olan Arjuna Ranatunga'nın bakanlığa girdiği esnada etrafında toplanan ve kendisini protesto eden Rajapaksa destekçilerine, bir koruması tarafından ateş açıldığını bildirdi.

Euronews'in haberine göre; Colombo Ulusal Hastanesi sözcülerinden Pushpa Soyza, Petrol Bakanlığında açılan ateş sonrası hastaneye yaralı 3 kişi getirildiğini, yaralılardan birinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Haberin Devamı

Bir kişinin öldüğü, 2 kişinin yaralandığı olayın ardından koruma görevlisinin tutuklandığı kaydedildi.

Devlet Başkanı Sirisena, 26 Ekim'de Başbakan Wickremesinghe'yi görevden almasının ardından parlamento çalışmalarını da 16 Kasım'a kadar erteledi.

Meclis Başkanı Karu Jayasuriya ise Sirisena'ya yazdığı mektupta, parlamentonun çalışmalarının askıya alınmasının "arzu edilmeyen ciddi sonuçlara yol açabileceği" uyarısı yaparak görevden alınan Wickremesinghe'ye güvenoyu fırsatı tanınmasını talep etti.

DEVLET BAŞKANI SİRİSENA: BANA YÖNELİK SUİKAST PLANI VARDI

Sri Lanka Devlet Başkanı Maithripala Sirisena ise Wickremesinghe'yi görevden alma sebebinin, kendisine yönelik bir suikast planına kabineden bir bakanın adının karıştığı iddiası olduğunu belirtti.

Sirisena, televizyondan yayınlanan açıklamasında, müfettişlerce sorgulanan bir kişinin, kendisine yönelik suikast planı iddiası kapsamında, bir bakanının adını verdiğini söyledi.

Maithripala Sirisena, bu şartlar altında kendisi için tek seçeneğin, Wickremesinghe'i başbakanlık görevinden alarak, yerine geçmesi ve yeni bir hükümet kurması için eski Devlet Başkanı Mahinda Rajapaksa'yı davet etmek olduğunu ifade etti.

Haberin Devamı

Soruşturma kapsamında elde edilen bilgide saklı kalmış bazı detaylar olduğunu vurgulayan Sirisena, "Bilgiyi veren kişi, kabineden bir bakanın, bana yönelik suikast planıyla alakası olduğuna ilişkin açıklamada bulundu." dedi.

Sirisena, söz konusu bakanının adını açıklamadı.

SUİKAST İDDİASI

Sirinesa, bu ay içinde, bakanlar kurulu toplantısında kabine üyelerine, kendisine yönelik bir suikast planı olduğu bilgisini aldığını ve bunun arkasında Hint istihbaratının bulunduğu söylemişti.

İddiaların basına sızmasının ardından Hindistan Başbakanlığından yapılan açıklamada, iddiaların "tamamıyla temelsiz ve yalan" olduğu belirtilmişti.

Açıklamada, iddiaların, iki lider arasında güvensizlik yaratarak komşu ülkeler arasındaki dostane ilişkilere zarar vermeyi amaçlayan "sinsi ve art niyetli bir girişim" olduğu kaydedilmişti.

Haberin Devamı

Devlet Başkanı Sirisena da sözlerinin yanlış alıntılandığını ve çarpıtıldığını, suikast girişimiyle ilgili konuşmada Hint gizli servislerini ve Başbakan Narendra Modi'yi suçlayan bir ifade kullanmadığını ifade etmiş ve basına yansıyan iddiaları derhal yalanladığı için Modi'ye teşekkür etmişti.

Öte yandan iddiaların Sri Lanka'da Devlet Başkanı Sirisena ile Başbakan Ranil Wickremesinghe arasındaki anlaşmazlık ve çekişmelerden kaynaklandığı ileri sürülmüştü.

ÇİN'LE HİNDİSTAN ARASINDA NÜFUZ SAVAŞI

Çin yönetimi, Pekin'e yakınlığıyla bilinen Mahinda Rajapaksa'nın başbakanlık görevine atamasının ardından tebrik eden ilk ülke oldu.

Ancak Sri Lanka üzerinde siyasi nüfuza sahip bir diğer ülke Hindistan, söz konusu karardan ötürü tepkisini dile getirdi.

Haberin Devamı

Hindistan, Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri, Devlet Başkanı Sirisena'ya çağrıda bulunarak anayasaya sadık kalmasını istedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, yaptığı açıklamada, "Devlet Başkanı Sirisena'ya, Sri Lanka halkı tarafından demokratik yollardan seçilmiş kişilerin görevlerini yerine getirmesine izin vermesi ve parlamentoyu da acilen yeniden toplaması çağrısında bulunuyoruz" ifadelerini kullandı.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!