GeriDünya Soruya bak: Türkiye'ye dönünce örtünecek misiniz?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Soruya bak: Türkiye'ye dönünce örtünecek misiniz?


Muharrem SARIKAYA / AMSTERDAM

Semra Sezer anlatıyor: ‘‘Prenses Margriet ile birlikte programlara katıldım. Türk kadınının hálá kara çarşaf içinde olduğunu zannediyormuş. Hatta bana ‘Türkiye'ye dönünce tekrar örtüneceksiniz değil mi?' diye sordu. Ben de hayatım boyunca başımı örtmediğimi söyledim.’’

Hollanda’ya yaptıkları üç günlük gezi sırasında, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in eşi Semra Sezer'in en büyük uğraşısı, kendisinin ve Türk kadınlarının, yaşamlarını kara çarşaf içinde sürdürmediklerini anlatmak oldu. Bayan Sezer, gezi süresince, hem Türk kadınının toplumdaki yeri hem de yaşam biçimi hakkında Kraliyet Ailesi'ne bilgi aktardı. Bayan Sezer'e, Kraliçe Beatrix'in davetlisi olarak geldikleri Amsterdam'da, Kraliçe'nin kardeşi Margriet mihmandarlık yaptı.

İRAN SANIYORMUŞ

Bayan Sezer ile önceki akşam Cumhurbaşkanı'nın Kraliçe onuruna verdiği davetin ardından konuşma fırsatı bulduk. Dünyaca ünlü piyanist kardeşler Güher-Süher Pekinel'in verdiği muhteşem konseri dinletme olanağı sağladıkları için Kraliyet Ailesi'nin tebriklerini kabul ediyordu. Gezisinin nasıl geçtiğini sorduğumuzda, Hollanda'nın Türk kadınının sosyal durumu hakkında fazla bilgi sahibi yapılmamasının kendisini çok etkilediğini söyledi. Her zamanki gibi sade, güler yüzlü, yardımsever öğretmen haliyle bu sözleri söylerken, bu kanıya nasıl vardığı sorumuza şu yanıtı verdi: ‘‘Prenses Margriet ile birlikte programlara katıldım. Türk kadınının hálá kara çarşaf içinde olduğunu zannediyormuş. Hatta bana 'Türkiye'ye dönünce tekrar örtüneceksiniz değil mi?' diye sordu. Ben de hayatım boyunca başımı örtmediğimi söyledim.’’ Bayan Sezer, Prenses'e Türk kadınının çağdaş yapısını uzun uzun anlatmış. Türkiye'de kadınların ağırlıklı çoğunluğunun türban takmadığını, başlarının açık olduğunu anlatmış. Çağdaş Türk kadınının başarılarından söz etmiş. Anlattıkları, bu kez Prenses'in şaşırmasına neden olmuş. Hatta, ‘‘İran, Suriye ile aynı coğrafyada olduğunuz için Türk kadınının oradaki kadınlar gibi giyindiğini varsayıyordum’’ demiş.

DAVET ETTİK

Bayan Sezer ise Türkiye'nin laik bir ülke olduğunu, kadınların ise laikliğin en büyük teminatı olduğunu anlatmış. Almanya'dan sonra 300 bin nüfus ile en fazla Türk'ün yaşadığı Hollanda'da Türk kadınının kendisini tanıtamamış olması, Bayan Sezer'i üzmüş. Bayan Sezer, bir ara Prenses'e ‘‘en son ne zaman Türkiye'ye geldikleri’’ sorusunu yöneltmiş. Prenses Margriet ve eşi Pieter Van Vallenhoven, Türkiye'yi 1970'li yıllarda ziyaret etmişler. Prenses'in eşi, o dönemde Antalya'ya yaptıkları geziden bahsetmiş. ‘‘O tarihte Antalya'nın çevresinde hiçbir yer yoktu. Sahiller bomboştu’’ demiş. Bayan Sezer ise bugün sahillerin en lüks otellerle dolu olduğunu belirtmiş. Kraliçe ve Prenses, Sezer Ailesi'ne çok büyük ilgi gösterdi. Hatta, o kadar ki programı neredeyse saniyelerle ayarlanan ve buna harfiyen uyan Kraliçe, önceki gün Cumhurbaşkanı'nın verdiği davette, buna uymadı. Resepsiyonda, daha önceden programlanan ayrılış süresini yarım saat uzattı. Sezer ve beraberindekileri havaalanından uğurlarken de havanın soğuk olmasına aldırmadan, uçak havalanana kadar protokol sırasında bekledi.

Kraliçe'nin kardeşi

Hollanda'ya yaptıkları geziyi bitiren Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve eşi Semra Sezer'i, Kraliçe Beatrix başta olmak üzere Kraliyet Ailesi uğurladı. Uğurlama sırasında Kraliçe'nin yanında, Semra Sezer'e o saçma sapan soruyu soran kardeşi Margriet vardı.

Bu rehber gastronomi tutkunlarına yol gösteriyor

False