Son dakika... Katalan lider duyurdu! "Geri döneceğim"

Son dakika... Katalan lider duyurdu Geri döneceğim

Katalan lider Carles Puigdemont kendisine garantiler verilmesi durumunda Katalonya'ya geri döneceğini söyledi.

Haberin Devamı

Gözaltına alınma riski bulunan ve Belçika'ya giden Puigdemont, Belçika'da sığınma başvurusunda bulunacağı iddialarının ardından "Garantiler verilmesi durumunda İspanya'ya döneceğim" sözleriyle yanıtladı. 

Adaletten kaçmadığını söyleyen Puigdemont, İspanya hükümetinin bölgede 21 Aralık'ta yapılmasına karar verdiği seçimlerin getireceği demokratik yarışı kabul ettiğini belirtti.

Puigdemont, Belçika'ya gitme nedeninin Katalonya sorununu Avrupa Birliği'nin merkezine taşımak olduğunu söyledi ve kendisiyle birlikte diğer Katalan yönetimi yetkililerine yöneltilen suçlamaların asılsız olduğunu vurguladı.

REFERANDUM İPTAL EDİLDİ

İspanya hükümetinin Katalonya Özerk Yönetimi parlamentosunun 27 Ekim'de yaptığı bağımsızlık ilanı ve Katalonya Cumhuriyeti'ni inşa edecek sürecin başlatılmasına ilişkin kararına yaptığı itiraz üzerine Anayasa Mahkemesi üyeleri, bu sabah toplandı.

Haberin Devamı

Anayasa Mahkemesinin merkezi hükümetin itirazını kabul etmesiyle Katalonya parlamentosunda kabul edilen kararlar, otomatik olarak askıya alındı.
Anayasa Mahkemesi 5 ay içinde Katalonya'nın bağımsızlık ilanını görüşüp nihai kararını verecek.

Bu arada İspanya Başsavcılığının eski Katalonya Özerk Yönetim Hükümeti Başkanı Carles Puigdemont, Başkan Yardımcısı Oriol Junqueras, 12 bakan, Katalonya Parlamentosu Başkanı Carme Forcadell ve Divan Kurulunun 5 üyesi hakkında "devlete başkaldırı, ayaklanma ve kamu malını kötüye kullanma" suçlamalarından dava açma talebi, başvuruların yapıldığı iki mahkeme tarafından kabul edildi.

Ayrıntılar geliyor...

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Haberle ilgili daha fazlası: