Son dakika... Ukrayna - Rusya savaşında son durum: Putin'den orduya yeni emir... 'Rus Nükleer Caydırıcı Kuvvetleri' yüksek alarma geçti!

Son dakika... Ukrayna - Rusya savaşında son durum: Putinden orduya yeni emir... Rus Nükleer Caydırıcı Kuvvetleri yüksek alarma geçti

Son dakika haberi... Ukrayna - Rusya savaşında 4'üncü güne girilirken bölgeden üzücü haberler gelmeye devam ediyor. Ülkenin pek çok noktasındaki çatışma ve bombardımanlar devam ederken Kremlin'den 'Rusya konuşmaya hazır, Moskova Ukraynalıları bekliyor' açıklaması geldi. Ukrayna lideri Zelenski dakikalar içinde bu çağrıya olumsuz yanıt verdi. Ancak ilerleyen saatlerde Rusya, Ukrayna heyetinin görüşmeler için yola çıktığını duyururken, pazartesi günü başlayacak olan görüşmelerin Belarus'un Gomel kentinde yapılacağı öğrenildi. Putin ise NATO'nun agresif açıklamaları üzerine 'Rus Nükleer Caydırıcı Kuvvetleri'ne 'yüksek alarma' geçme emri verdi. İşte dakika dakika bölgede yaşananlar...

Haberin Devamı

Ukrayna'daki savaş tüm hızı ile devam ediyor. Ülkenin pek çok noktasından çatışma haberleri gelmeye devam ediyor. Rusya iki Ukrayna kentini daha kuşattığını duyurdu. Başkent Kiev'de yine patlama sesleri duyuluyor. Ukrayna ve Rusya arasında savaşın yanı sıra bir de demeç savaşları yaşanıyor. İşte çatışma haberlerinin geldiği bölgeden dakika dakika Son Dakika gelişmeler...

04.20 Japonya hükümeti, Rusya'nın Ukrayna işgaline tepki olarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve önemli Rus hükümet yetkililerinin mali varlıklarını dondurma kararı aldı.

03.30 Rusya Tur Operatörleri Birliği(ATOR), Rusya dışında 150 bin Rus turistin bulunduğunu ve 27 bin Rus vatandaşının hava kısıtlamaları nedeniyle ülkeye dönüş yapamadığını duyurdu.

02.57 Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenski, İngiltere Başbakanı Boris Johnson'la telefon görüşmesi yaptı. Görüşmede Zelenski, önümüzdeki 24 saatin Ukrayna için çok kritik olduğunu söyledi.

01.50 
Ukrayna Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre; yerel saatle 23.50 (TSİ 00.50) itibarıyla ülkenin kuzeyindeki Rus saldırıları genel olarak başarısız oldu. Fakat Rusya güneyde bazı başarılar elde etti. Özellikle Azak Deniz kıyısındaki Berdiansk kentinde kontrol Rusların eline geçti.

00.35 
Uluslararası Adalet Divanı (ICJ), Ukrayna'nın, Soykırım Sözleşmesi'nin ihlali gerekçesiyle Rusya aleyhine dava açtığını ve Divan'dan "acil tedbir kararı" talep ettiğini açıkladı.

00.26 
Avrupa Birliği'nin hava sahası yasağının ardından Rus havayolu şirketi Aeroflot, Avrupa ülkelerindeki tüm destinasyonlarını iptal ettiğini açıkladı.

00.00 
Ukrayna BM Daimi Temsilcisi Sergiy Kyslytsya, BMGK'da yaptığı açıklamada, şehirlerinin her gün bombalandığını belirterek, "Saldırgan ülkenin temsilcisine şunu söylemek istiyorum. Şu anda Ukrayna şehirlerindeki genel uyarıyı biliyor musunuz? 'Dikkat, dikkat! Hava saldırısı' Lütfen fotoğraflara bakın, neler oluyor görün! Sabah akşam bombalanıyor şehirlerimiz. Rusya saldırganlık konusunda kararlı. Üstelik ilk planları başarısız oldu. Herkes de farkında başarısız olduğunu. Bu başarısızlık, Rus liderliğinin yerleşim yerlerine ağır bombardıman emri vermesine yol açtı. Bu çok endişe verici. Çünkü Rus başkan nükleer şantaja başvurmaya karar verdi. Dünya bu tehdidi ciddiye almak zorunda. Ukrayna'da en az 16 çocuk öldürüldü. Bombalı saldırılar nedeniyle hastaneler hizmet veremiyor. Bebekler sığınaklarda dünyaya geliyor" ifadelerini kullandı.

23.55 
BM Güvenlik Konseyi, 193 üye ülkenin katılacağı BM Genel Kurulu’nda Ukrayna konusunda yarın olağanüstü oturum yapılması karar tasarısını onayladı.

23.45 
Ukrayna Savunma Bakanlığı, Bayraktar SİHA’ların Rus konvoyunu imha ettiği görüntüleri paylaşarak, “Bayraktar TB2 SİHA’lar Herson bölgesinde Rus konvoyunu vurdu” ifadelerini kullandı. Herson'ın ardından Jltomir bölgesindeki Malin şehrinde konuşlanan Rus askeri birlikleri de Bayraktar TB2 SİHA ile etkisiz hal getirildi.

23.25
ABD'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield, nükleer silahlarla ilgili söylemin yumuşatılması için Rusya'ya çağrı. BM Güvenlik Konseyi'ndeki oturumda konuşan Greenfield, "Bu hepimizi tehdit eden bir başka gerilim artırıcı ve gereksiz bir adım" ifadesini kullandı.

Haberin Devamı

23.15 Ukrayna Sağlık Bakanlığı, Rusya'nın operasyonunun başından bu yana 14'ü çocuk 352 sivilin öldüğünü duyurdu. Açıklamaya göre, 116'sı çocuk 1684 kişi de yaralandı.

23.10
Avrupa Birliği, Rus devlet medyasına yasak getirirken, bu gece Rossiya 1 televizyonunun akşam bülteninde Putin'in Rus Nükleer Caydırıcı Kuvvetlere verdiği talimat haberleştirildi. Sunucu bu haberi verirken şu yorumda bulundu: "Rusya dünyadaki en güçlü nükleer potansiyele sahip. Putin Rusya'yı korkutmaya çalışmayın diye onları uyarmıştı."

Haberin Devamı

23.05 Ukrayna ile Rusya'nın Belarus'un Gomel kentinde yapacağı görüşmelerin pazartesi günü başlayacağı öğrenildi. Ukrayna heyetinin güvenlik gerekçesiyle Polonya üzerinden Gomel'e geçeceği bildirildi.

22.40 
Avrupa Birliği Dış İlişkiler Temsilcisi Joseph Borrell Türkiye saatiyle 22.40'da tekrar gazetecilerin karşısına çıktı ve şu açıklamaları yaptı: 450 milyon Euro'luk bir destek paketi olacak. 50 milyon Euro'luk da yakıt ve korucuyu ekipman desteği verilecek. Tarihimizde ilk defa böyle bir şey yapıyoruz. Kimse bu kararı engellemedi. Polonya'ya teşekkür etmek istiyorum. Lojistik üs olarak gönüllü oldu. Yaptırımlarda şu konularda mutabık kaldı. Hangi kurumların yaptırıma tabi olacağını belirledik .Yarın itibarıyla yayınlanacak bu liste. Burada Rus oligarklar var, iş insanları var. Siyasi isimlere de yaptırım uygulanacak. Putin'in sistemindeki kilit isimleri hedef alacağız.

Haberin Devamı

Bir ülkenin finansal sistemi diğer ülkelerle entegre halindeyken öyle hızlıca koparmak, makasla keser gibi koparmak bir anda mümkün olmuyor. Burada finansal sistemin çalışması için bir imkan da kalmalı. Akrabalarına para göndermeleri gerekir örneğin. Rusya için de geçerli bunlar. Olabilecek en fazla zararı vermek için yaptık bunu.

22.38 Rusya’nın Ukrayna topaklarına yönelik başlattığı askeri harekatın ardından Rusya’ya uygulanacak yaptırım listesi uzamaya devam ediyor. Norveç Başbakanı Jonas Gahr Store, 1,3 trilyon dolarlık büyüklüğüyle dünyanın en büyük varlık fonu olan Norveç Devlet Varlık Fonu’nun, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırılarının ardından Rus varlıklarını elden çıkaracağını söyleyerek, "Fonun yatırımlarını dondurmaya karar verdik ve (Rusya'nın) satış sürecini başlattık" dedi.

22.35
 
Sosyal medya hesabından açıklama yapan AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Ukrayna ordusuna gönderilecek silah, mühimmat ve yakıtın yolda olduğunu söyledi.

Haberin Devamı

22.20 İsviçre Cumhurbaşkanı Ignazio Cassis, televizyonda yaptığı bir açıklamada, ülkesinin Rusya'ya yaptırım uygulama ve mal varlıklarını dondurma konusunda yüksek ihtimalle Avrupa Birliği'ni izleyeceklerini duyurdu. İsviçre'nin alması beklenen bu karar bir hayli önemli. Zira İsviçre dış politikasının temel ilkelerinden biri tarafsızlıktır.

21.00 Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Joseph Borrell düzenledikleri ortak basın toplantısında Rusya ve Belarus'a yönelik yeni yaptırımlar açıkladı. Leyen, Avrupa hava sahasının Rus uçaklarına kapanacağını ve Belarus'a da yaptırımlar getirileceğini açıkladı. Öte yandan Leyen, Rus Russia Today ve Sputnik kanallarının kapatılacağını da duyurdu. Borrell ise "AB olarak tarihimizde ilk kez üçüncü bir ülkeye silah vereceğiz" dedi.

20.58
Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, Ukrayna'ya 2 bin 700 tank savar silahı gönderileceğini açıkladı.

Haberin Devamı

20.55 Ukrayna Devlet Başkanlığı Anayasa Mahkemesi Temsilcisi Fedor Vanislavskiy Ukrayna-Rusya arasındaki müzakerelere ilişkin yaptığı açıklamada, "Güvenliğe bağlı sebeplerden dolayı daha önce belirlenen istikamet noktası değiştirildi. Görüşmelerin birkaç saate başlayabileceğini düşünüyorum. Delegelerimizin maksimum güvenliğini sağlamak amacıyla, can güvenlikleri için herhangi bir risk olmayan noktaya doğru hareket ettiler" dedi.

20.50 
Rossiya Segodnya medya grubu ve RT Genel Yayın Yönetmeni Margarita Simonyan, “RT ve Sputnik’in AB’de yasaklanması bağlamında, tüm ülkelerde bizim için özveriyle çalışan ve çalışmaya devam eden hiç bir kişi işten çıkarılmayacak. Yasaklar koşullarında işimizi nasıl yapacağımızı biliyoruz. Bizi sekiz yıldır buna hazırlayan bu 'özgürlük savunucularıydı" açıklaması yaptı.

20.30 
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, mobil operatörlerle yapılan görüşmeler sonrasında Ukrayna’da bulunan Türk vatandaşların mobil hat borçlarının ertelendiğini duyurdu.

20.26 İsveç çatışma durumlarında tarafsız kalma geleneğini bırakarak Ukrayna ordusuna askeri yardım gönderme kararı aldı.

20.25 
İngiltere merkezli çok uluslu petrol şirketi BP, Rus petrol devi Rosneft'teki yüzde 19.75 hissesini elden çıkarma kararı aldığını duyurdu. Rusya'nin Ukrayna işgali nedeniyle alınan karar kapsamında BP CEO'su Bernard Looney, Rosneft Yönetim Kurulu'ndaki görevinden de istifa etti.

20.08
Macaristan Başbakanı Victor Orban, Rusya Ukrayna arasındaki askeri çatışmanın dışında kalmanın ülkesinin çıkarına olduğunu ifade etti.

20.00 Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna'ya yönelik askeri harekâtın başlamasından bu yana Kiev tarafına ait 1067 askeri hedefin vurulduğunu duyurdu. 

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Tümgeneral İgor Konaşenkov, Rusya'nın Ukrayna işgali sırasında kayıp verdiğini ilk kez açıkladı. Konanşenkov, "Rus askerleri özel askeri operasyonda muharebe görevi icra ederken cesaret ve kahramanlık gösteriyorlar. Ne yazık ki arkadaşlarımız arasında hayatını kaybedenler ve yaralılar var" dedi.

19.28
Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un Mevlüt Çavuşoğlu'na Rusya’nın operasyon sürdürdüğü Ukrayna’daki durum hakkında bilgi verdiği açıklandı.

19.26 Rusya Merkez Bankası, 28 Şubat'tan itibaren iç piyasadan altın ve değerli maden satın almayı sürdüreceğini duyurdu.

19.25 
Telegram CEO'su kullanıcılardan gelen tepkiler üzerine Telegram hesabının üzerinden paylaştığı mesajının üzerini çizdi ve bazı kanalları kısıtlamaya gitmeyi düşünmediklerini söyledi.

19.15 
Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski, Belarus'taki barış görüşmelerinin sonucuna inanmadığını fakat bunun denemeye değer olduğunu söyledi.

Belarus lideri Lukaşaneko ile yaptığı görüşmenin önemli olduğunu ifade eden Zelenski, Belarus'tan askerlerin Ukrayna'ya gelmeyeceğine dair güvence aldığını aktardı.

Zelenski amaçlarının toprak bütünlüğünü olduğunu belirtti ve "Amacımıza ulaşmak için hepimizin pragramatik davranması gerekiyor" dedi.

18.55 
Telegram CEO'su Pave Durov, Ukrayna'daki olaylarla ilgili Telegram kanallarından doğrulanmamış bilgiler paylaşıldığını belirterek, gerilimin tırmanması durumunda çatışmadaki yer alan ülkelerde Telegram kanallarının kısmen ya da tamamen kısıtlanabileceğini ifade etti.

18.45 
Rusya Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna ile müzakerelerin henüz başlamadığını, heyetlerin müzakere yerine gelmekte olduğunu duyurdu.

18:25 Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba, Müzakereler sonucunda barış olursa mutlu olacaklarını belirtirken, "Ama şunu bir kez daha vurguluyorum, vazgeçmeyeceğiz, teslim olmayacağız, topraklarımızdan bir santimetre bile vazgeçmeyeceğiz” dedi.

17.48
Putin'in Nükleer güçlere verdiği talimat hakkında konuşan NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, 'Tehlikeli ve sorumsuzca bir açıklama' dedi.

Stoltenberg, NATO'nun Ukrayna'ya hava savunma ve tanksavar sistemleri teslimatını artırdığının da altını çizdi.

17.37 ABD, Putin'in nükleer hamlesi için 'kesinlikle kabul edilemez' dedi. ABD'nin Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Linda Thomas-Greenfield, CBS News ile yaptığı röportajda bu adımı 'kabul edilemez' olarak nitelendirdi.

Greenfield, 'Bu, Putin'in bu savaşı tamamen kabul edilemez bir şekilde tırmandırmayı sürdürdüğü ve onun eylemlerini mümkün olan en güçlü şekilde durdurmaya devam etmemiz gerektiği anlamına geliyor' dedi.

17.25 Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada 'ABD ve NATO Rusya'yı tehdit etmiyor' denildi. Açıklamada 'Moskova, var olmayan tehditlere dayanarak caydırıcı güçlerini alarma geçiriyor' denildi.

17.20 Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, 'Her hükümeti uyarmak istiyorum bu yaptırımları yürürlüğe koyduktan sonra durabilirler diye düşünen tüm hükümetlere çağrım var. Bu yaptırımlar burada kalmamalı baskı artırılmalı. Rusya ve suç ortağı Belarus Ukrayna'ya saldırmayı bırakana kadar devam etmelidir. Rusya işgali durduruna kadar bu devam etmelidir. Putin karşıtı koalisyonun amacı bu olmalı' dedi.

'Rusya'ya daha fazla zarar vermeliyiz' diyen Ukraynalı bakan sözlerine şöyle devam etti;

'Sizden tek bir isteğimiz var bizi destekleyin. Aynı şekilde az sayıda da olsa bu yaptırımlar paketini azaltmaya çalışan Avrupalı ülekelere seslenmek istiyorum. Diplomatik olmayacağım bazı ülkeler burada açık aramaya çalışıyor. Böylelikle Rusya ile ticarete devam etmek istiyorlar. Bunu lütfen durdurun. Tarih sizi sorumlu tutacaktır ve isimleriniz tarih kitaplarında yer alacaktır.'

17.10 Air France, Rusya üzerinden uçuşları durdurma kararı aldı.

17.07 Slovakya, Ukrayna'ya hava savunma sistemleri ve tanksavar mühimmat gönderecek 

16.54 Rusya, Ukrayna'nın Kiev yakınlarında fosforlu mühimmat kullandığını açıkladı.

16.47 Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov’la bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, ateşkes sağlanması ve tahliyeler dahil insani durum ele alındı.

BELARUS SINIRINDA 'ÖN KOŞULSUZ' GÖRÜŞME

16.40 Ukrayna'dan yapılan açıklama ile  Rusya ile görüşmelerin yapılacağı bilgisi doğrulandı. Açıklamada 'Rus ve Ukrayna heyetleri arasında görüşmeler ön koşulsuz yapılacak' denildi. Görüşmenin Belarus sınırında yapılacağı açıklandı.

16.31 ABD, Rusya'nın işgaline uğrayan Ukrayna'ya yaklaşık 54 milyon dolarlık yeni insani yardım gönderdiğini açıkladı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken yaptığı açıklamada, bu yardımın 'gıda, güvenli içme suyu, barınak, acil sağlık bakımı, kışa hazırlık ve koruma sağlamayı' içerdiğini söyledi.

PUTİN'DEN ORDUYA YENİ EMİR

16.15 Putin, NATO'nun agresif açıklamaları üzerine 'Rus Nükleer Caydırıcı Kuvvetleri'ne 'yüksek alarma' geçme emri verdi. Söz konusu emir sonrası birliğin 'özel savaş görevi durumuna' geçtiği belirtiliyor.

Putin'in batıdan gelen baskılar sonucunda böyle bir karar aldığı Rus basınının satır aralarında yer aldı. Putin konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

'Gördüğünüz üzere Batılı ülkeler sadece ekonomik alanda ülkemize karşı düşmanca eylemlerde bulunmakla kalmayıp aynı zamanda önde gelen NATO ülkelerinin üst düzey yetkilileri, ülkemize yönelik saldırgan açıklamalarda da bulunuyor. Bu nedenle Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı'na, Rus ordusunun caydırıcılık güçlerini özel savaş görevi rejimine geçirmelerini emrediyorum.'

Son dakika... Ukrayna - Rusya savaşında son durum: Putinden orduya yeni emir... Rus Nükleer Caydırıcı Kuvvetleri yüksek alarma geçti

16.09 Putin, Rusya Savunma Bakanı Sergey Shoigu ve Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov ile görüştü

15.54 Kentteki son durum hakkında bilgi veren Kiev Belediye Başkanı Vitali Kliçko, 'Ruslar şu an Kiev sınırındalar, yaklaşık 20 kilometre uzaklıktalar. Ruslar burada ülkemizin ekonomisini yok ettiler. İnsani krize neden oluyorlar. Milyonlarca kişi yerlerinden edildi' dedi.

'Ruslar yeniden imparatorluklarını istiyor' diyen Kliçko sözlerine şöyle devam etti;

'Biz Rusları istemiyoruz. Müzakereler ile yorum yapacak pozisyonda değilim. Bizim ülkemizden çıkmaları gerekiyor. Ruslar şehre ufak birlikler gönderdiler ve çatışma çıkardılar. Şehirlerimizde panik yaratmak istediler. Şu an onları avlıyoruz. Bazı Rusları esir aldık.'

Kliçko, 'Kiev’de 9 sivil yaşamını kaybetti ve 1 çocuk hayatını kaybetti. Toplam 15 kişi can verdi. 18 sivil savunma askeri hayatını kaybetti' dedi. 

15.48 Fransa hava sahasını Rusya'ya kapatma kararı aldı.

15.37 Putin'in yardımcısı ve Rus heyeti başkanı Vladimir Medinsky, Ukrayna heyetinin Rusya ile görüşmeler için Belarus'taki Gomel bölgesine gittiğini duyurdu.

15.25 Çek Cumhuriyeti, AB'nin Ruslara Schengen Vizesi vermeyi durdurmasını önerecek

Son dakika... Ukrayna - Rusya savaşında son durum: Putinden orduya yeni emir... Rus Nükleer Caydırıcı Kuvvetleri yüksek alarma geçti
Rus askerleri Ukrayna'da marketi ve döviz bürosunu yağmaladı.

15.14 Rusya Devlet Başkanı Putin Ukrayna'yı müzakereler için 'fırsatı' boşa harcamakla suçladı.

Geçtiğimiz saatlerde müzakereler için Belarus'ta bulunan Rus heyeti Ukrayna'dan TSİ 15.00'a kadar cevap beklediğini açıklamıştı.

15.04 Harkov Valisi Oleg Sinegubov, Harkov'un Rus birliklerinden temizlendiğini duyurarak, 'Harkov'un kontrolü tamamen bizde. Silahlı Kuvvetler, polis ve savunma güçleri çalışıyor, şehir düşmandan tamamen temizleniyor' dedi

15.00 Ukrayna'nın eski savunma bakanı Andriy Zagorodnyuk, Belarus'un Ukrayna'ya savaş ilan etmek üzere olduğunu söyledi.

14.56 Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borrell, AB dışişleri bakanlarının SWIFT kesintisini ve Rusya üzerindeki diğer yaptırımları onaylamaya hazırlandığını söyledi

Belçika, İzlanda, İtalya, Finlandiya, Danimarka, Romanya, Estonya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Bulgaristan, Hollanda ve Almanya, hava sahasını Rus havayolu şirketlerine kapattıklarını duyurdu.

14.55 Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski, Belarus lideri Lukaşenko ile görüştü.

14.54 Ukrayna basını başkent Kiev'de yerel saat ile 13.37'de 3 büyük patlamanın duyulduğunu sayfalarına taşıdı. Konu ile ilgili henüz resmi bir açıklama bulunmuyor

14.46 Japonya, belirli Rus bankalarının SWIFT uluslararası ödeme sisteminden bloke edilmesinde ABD ve diğer Batılı ülkelere katılacağını duyurdu. Ayrıca Ukrayna'ya acil insani yardım için 100 milyon dolar gönderileceği açıklandı.

UKRAYNA SİVİL KAYIPLARI AÇIKLADI

14.37 Ukrayna savaştaki sivil kayıpları açıkladı Ukrayna hükümetinden Lyudmyla Denysova, 210'dan fazla kişinin öldüğünü ve 1100'den fazla kişinin yaralandığını doğruladı.

Denysova açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

'Düşman, görünmeyen bir gaddarlıkla konutları, hastaneleri, kreşleri ve okulları yıkıyor, çocuklar da dahil olmak üzere Ukrayna topraklarının oğullarının ve kızlarının yaşam hakkını elinden alıyor.'

14.27 İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, İngiliz halkının savaşa katılmak için bireysel olarak Ukrayna'ya gitmeyi seçmesi halinde, 'eğer yapmak istedikleri buysa, onları kesinlikle destekleyeceğini' söyledi.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, yabancı gönüllülerin savaşmak için Ukrayna'ya gelmesi çağrısında bu

14.24 Almanya'nın ardından İtalya da Rus uçaklarına hava sahasını kapatma kararı aldı.

14.20 Papa, Ukrayna için insani koridorların 'acil' açılmasını istedi. Papa, Vatikan'daki haftalık Pazar konuşmasında Ukrayna'nın işgal edilmesinden dolayı 'kalbinin kırıldığını' söyledi .

Son dakika... Ukrayna - Rusya savaşında son durum: Putinden orduya yeni emir... Rus Nükleer Caydırıcı Kuvvetleri yüksek alarma geçti
Ukrayna’nın başkenti Kiev ve çevresinde çatışmalar sürerken, Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği, esir alınan Rus askerlerine ilişkin görüntüleri paylaştı.

14.13 BM Mülteci Ajansı, Ukrayna'dan kaçan mülteci sayısının 368 bine ulaştığını ve bu sayının 4 milyona kadar çıkabileceği uyarısında bulundu.

14.12 Rusya Merkez Bankası, yaptırımlar nedeniyle mevduat sahiplerinin para çekmeye yönelmesi ihtimaline karşı itidal çağrısı yaptı

POLİSTEN 'HARKİV'İ TERK ETMEYİN' ÇAĞRISI

14.10 Harkiv'de polis şehirde yaşayanlara 'şehri terk etmeyin' çağrısında bulundu. Telegram'dan paylaşılan mesajda 'araçla seyahat etmeyin' uyarısı da yer aldı.

14.00 Ukrayna'nın başkenti Kiev'in doğu bölgesinde yeni bir patlama sesi duyuldu. Kentteki bombardıman devam ediyor.

13.58 Ukrayna Lideri Zelenski, Ukrayna'nın Rusya'ya karşı Lahey'deki BM Uluslararası Adalet Divanı'na dava açtığını söyledi. Zelenskki 'Rusya'nın yargılanmasına bu hafta başlanmalı' dedi.

13.50 Almanya, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısı nedeniyle hava sahasını Rus uçaklarına kapatacağını duyurdu.

13.19 Almanya Başbakanı Scholz, 'Rusya'ya karşı eşi benzeri görülmemiş bir yaptırım paketi hazırlıyoruz' dedi.

Putin'in bir Rus imparatorluğu kurmak istediğini belirten Scholz, savunma harcamaları için 100 milyar euroluk bir ek fon ayrılacağını duyurdu.

Son dakika... Ukrayna - Rusya savaşında son durum: Putinden orduya yeni emir... Rus Nükleer Caydırıcı Kuvvetleri yüksek alarma geçti
Eski Ukrayna cumhurbaşkanı Petro Poroshenko, başkenti Rus ordusundan koruyan birliklere katıldı.

13.06 Danimarka'nın ardından İzlanda da Rusya'ya hava sahasını kapattı.

13.03 Yunanistan, Ukrayna'ya savunma ekipmanı ve insani yardım göndereceğini söyledi. Yunanistan Başbakanlık Ofisi'nden yapılan açıklamada iki askeri nakliye uçağının bugün Polonya'ya hareket edeceği belirtildi.

13.00 Ukrayna Savunma Bakanlığı, şimdiye kadar yaklaşık 4 bin 300 Rus askerinin öldürüldüğünü söyledi. Bakanlık ayrıca, 24-26 Şubat arasında 706 Rus ZPT'si, 146 tankı, 27 uçağı ve 26 helikopterini imha ettiklerini duyurdu.

Ukrayna Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada 'Bayraktar Tb2 Siha’lar, Herson Bölgesinde Rus Konvoyunu Vurdu' ifadelerini kullanıldı.

RUSYA SÜRE VERDİ

12.58 Belarus'taki Rus heyeti Ukrayna'dan TSİ 15.00'a kadar cevap beklediğini açıkladı.

Heyet başkanı Vladimir Medinsky, 'Barıştan yanayız. Müzakerelerin reddedilmesi durumunda herhangi bir can kaybından Ukrayna sorumlu olacaktır' dedi.

12.55 Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski'nin sözcüsü Sergii Nykyforov, Ukrayna'nın Rusya ile Beyaz Rusya'da görüşmeye gitmeyeceğini, ancak yine de başka bir yerde görüşmeye hazır olduğunu söyledi.

12.28 Ukrayna ordusu, sivil direniş hareketine katılan vatandaşlar için bir rehber yayınladı.

Rehberde, "Silahınız veya mühimmatınız olsun ya da olmasın, mümkün olan tüm mücadele yollarını ve araçlarını kullanın" denildi.

Rehberde halktan şunlar istendi:

 • Yol işaretlerini sökün
 • Hareketi imkansız kılmak için ağaçları devirin
 • Ev yapımı yangın çıkarıcı cihazları aktif olarak kullanın
 • Kilit ulaşım merkezlerini tahrip edin
 • Gece veya alacakaranlıkta daha aktif olun

12.12 Uluslararası Judo Federasyonu, Putin'in onursal başkanlığını askıya aldı.

12.11 İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, Rusya'nın müzakere çabalarına güvenmediğini söyledi. İngiliz Bakan, Sky News'e verdiği demeçte, 'Şimdi Ruslar müzakerelerde ciddiyse, birliklerini Ukrayna'dan çekmeleri gerekiyor' dedi.

Truss, 'Ukraynalıların kafasına silah dayayarak pazarlık yapamazlar... Yani açıkçası bu sözde müzakere çabalarına güvenmiyorum' ifadelerini kullandı.

Truss, bunun Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin için sonun başlangıcı olabileceğini söyledi. Önümüzdeki günlerde daha fazla yaptırım olacağını da sözlerine ekledi

Son dakika... Ukrayna - Rusya savaşında son durum: Putinden orduya yeni emir... Rus Nükleer Caydırıcı Kuvvetleri yüksek alarma geçti
Ukraynalı siviller Rus ordusu ile mücadele kapsamında molotof kokteyli hazırlıyor.

12.01 Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski, ülkesine gelen uluslararası yardımlar için teşekkür etti.

Zelenski, çok sayıda silah, ilaç, gıda, mazot ve para yardımı aldıklarını aktardı ve 'Ukrayna'yı destekleyen güçlü bir koalisyon kuruldu. Bu savaş karşıtı bir koalisyon' dedi.

11.35 Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahin Kalın, 'Ukrayna savaşının dördüncü gününde Cumhurbaşkanımızın çağrısını yineliyoruz: Rus saldırıları derhal durdurulmalı ve ateşkes müzakerelerine başlanmalıdır. Haksız ve hukuksuz bu savaş karşısında Ukrayna halkının daha fazla acı çekmemesi için girişimlerimize devam edeceğiz' dedi.

11.33 İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik askeri harekata ilişkin "Bu son çatışma hem talihsiz hem de gereksizdir. Bu savaşın mevcut ve uzun vadeli sonuçlarını önlemeye çalışacağız" dedi.

İletişim Başkanı Altun, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, bölgelerinde bir savaşa daha tanıklık ettiklerini belirterek "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, her iki ülke ile de güçlü ilişkilerimiz olduğu için bugüne dek defaatle Rusya ile Ukrayna arasında arabuluculuk yapmayı teklif etti. Ayrıca müttefiklere ortak bir duruş sergileme çağrısında bulundu. Türkiye olarak yaşanan durumun önüne geçmek için diplomatik düzeyde elimizden geleni yaptık. BM sisteminde reform yapma çağrılarımız göz ardı edildi ve bunun vahim sonuçlarını son krizde görmüş olduk. Çağrılarımız dikkate alınsaydı bu savaş önlenebilirdi" dedi.

11.10 ABD'li teknoloji şirketi Google Rus devlet medyası RT'nin mobil uygulamasını Ukrayna'da engelledi.

11.08 Rus askerleri ile Ukrayna ordusu arasında Harkiv'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Kentte sokak çatışmalarının başladığı belirtiliyor.

Gelen son dakika bilgisine göre, Ukrayna ordusu Harkiv'e giren özel kuvvetler ile çatışıyor.

Son dakika... Ukrayna - Rusya savaşında son durum: Putinden orduya yeni emir... Rus Nükleer Caydırıcı Kuvvetleri yüksek alarma geçti
Harkiv'de iki ordu arasında sokak çatışmaları yaşanıyor.

11.07 Finlandiya hava sahasını Rus uçaklarına kapattı.

ZELENSKİ'DEN KREMLİN'E YANIT

10.38 Zelenski'den Kremlin'e yanıt geldi. Ukrayna lideri, 'Eğer Rusya Ukrayna'ya Belarus topraklarından saldırmamış olsaydı, Minsk'te görüşmeler mümkün olabilirdi' dedi.

Zelenski 'Ukrayna'ya saldırganlık göstermemiş başka yerlerde görüşmelere açığız' dedi. Zelensli sözlerine şöyle devam etti;

'Varşova, İstanbul, Bakü... Biz bu şehirleri müzakereler için Rusya'ya sunduk. Aslında füzelerin Ukrayna'ya uçmadığı diğer şehirler de olabilir. Ama Minsk'te olmaz.'

Zelanski, 'Rusya'nın eylemleri Ukrayna'ya yönelik soykırım işaretidir' dedi.

10.35 Ukrayna Lideri Zelenski, gece boyu Kiev'de yaşananlar için 'Gece oldukça şiddetli geçti, sivil altyapıya yönelik bombardımanlar oldu' açıklamasında bulundu.

Zelenski 'İşgal güçler ambulans dahil her şeye saldırdı. Sivil yerleşim yerleri bombalandı' dedi.

KREMLİN'DEN MÜZAKERE AÇIKLAMASI

10.19 Kremlin Sözcüsü Peskov Rus heyetinin Ukraynalılar ile müzakerelere başlamak için Belarus'un Gomel kentine ulaştığını açıkladı.

Peskov, 'Rusya konuşmaya hazır, Moskova Ukraynalıları bekliyor' dedi.

Son dakika... Ukrayna - Rusya savaşında son durum: Putinden orduya yeni emir... Rus Nükleer Caydırıcı Kuvvetleri yüksek alarma geçti

10.16 Ukrayna ordusu, bu sabah bir Belarus Tu-22 uçağından Kiev'e ateşlenen bir 'kanatlı roketi' düşürdüğünü söyledi.

10.00 Ukrayna Lideri Zelenski, Ukrayna için savaşacak gönüllü çağrısını yineledi. Zelenski gönüllü yabancılar için 'uluslararası bir lejyon' oluşturulduğunu söyledi.

Zelenski, 'Bu, ülkemize verdiğiniz desteğin temel kanıtı olacak' dedi.

Ukrayna lideri tüm dünya vatandaşları ve Ukrayna'nın dostlarının 'Rus savaş suçluları'na karşı yan yana savaşabileceği duyurdu.

9.51 Rusya Savunma Bakanlığı, Rus ordusunun, Ukrayna’nın askeri altyapısında yer alan 975 tesisi imha ettiğini duyurdu.

9.42 Harkiv'de çatışmalar başladı. Vali Oleg Sinegubov bir Facebook gönderisinde, 'Düşmanın hafif araçları Kharkiv şehrine girdi. Ukrayna silahlı kuvvetleri düşmanı ortadan kaldırıyor' ifadelerine yer verdi.

KIEV'DE PATLAMA SESLERİ

9.27 Kiev'da paylama sesleri. Başkentte yeniden siren sesleri duyuluyor

9.25 Rusya Devlet Başkanı Putin, Ukrayna'daki askeri görevlerini 'kahramanca gerçekleştiren' Rus Özel Harekat Kuvvetleri'ne teşekkür etti.

9.23 Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Rus haber ajanslarına yaptığı açıklamada, 'Son 24 saat içinde Kherson ve Berdyansk şehirleri Rus silahlı kuvvetleri tarafından tamamen kuşatıldı' dedi.

9.04 YouTube'dan Rus devlet medyasına yaptırım: Reklam gelirleri engellendi

8.55 Ukrayna İçişler Bakanlığı, Rus birliklerinin Harkiv'e girdiğini duyurdu.

8.52 BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, 150 binden fazla kişinin Ukrayna'dan kaçtığını söyledi

8.07 Sumi şehri valisi Dmitry Zhivitsky, Rus saldırısı sonucunda, aralarında 7 yaşında bir kız çocuğunun da bulunduğu 6 Ukraynalının Okhtyrka’nın kuzeydoğusunda öldüğünü duyurdu.

07.00 Birleşmiş Milletler, saldırılarda şu ana kadar 64 sivilin hayatını kaybettiğini ve 240 sivilin yaralandığını duyurdu. Açıklamada, "Gerçek rakamların çok daha yüksek olduğuna" inanıldığı, bunun nedeninin ise birçok can kaybının henüz tam olarak doğrulanmaması olduğunu kaydetti. Ayrıca CNN, bu gece Kiev’de 6 yaşında bir çocuğun çapraz ateş arasında kalarak hayatını kaybettiğini duyurdu.

Son dakika... Ukrayna - Rusya savaşında son durum: Putinden orduya yeni emir... Rus Nükleer Caydırıcı Kuvvetleri yüksek alarma geçti

06.25 Kiev'in dışındaki bir petrol deposu ile Harkiv'deki bir gaz nakil hattının vurulduğuna dair farklı kaynaklardan haberler geldi. Yetkililer, yanan deponun zehirli dumanlar yaydığı konusunda uyarıda bulundu ve evlerinde kalan halka, pencerelerini sıkıca kapatmalarını söyledi. Kiev sakinlerinin çoğu sığınaklara ve metro istasyonlarına sığındı.

06.19 Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Belarus Devlet Başkanı Aleksander Lukashenko ile telefon görüşmesinde kendisinden Belarus'ta bulunan Rus askerlerinin geri çekilmesini istediğini duyurdu.

05.58 Kiev'de oteller patlama yaşanması tehlikesi üzerine harekete geçti. Kiev'de büyük bir patlama olacağı bilgisi üzerine kentteki otellerde müşteriler sığınaklara indirildi.

05.10 Ukrayna, Donbass'ta kaybettiği Luhansk’a bağlı Sievierodonetsk kentini geri alındığını ve kentte tam kontrolün sağladığını duyurdu.

05.00 Ukrayna İçişleri Bakanı Anton Gerashchenko, Rusya’nın ülkenin Vasylkiv kenti başta olmak üzere Ukrayna'nın bazı kentlerine balistik füze saldırısı düzenlediğini açıkladı.

04.15 Ukrayna Ordusu, Kharkiv'deki saldırıların püskürtüldüğünü ve kentin Ukrayna'nın kontrolünde olduğunu açıkladı. İmha edilen Rus araçları ve zırhlıların imha edildiği, evlerin hasar gördüğü ve yaralıların olduğu belirtildi.

03.55 Ukrayna Devlet Sınır Muhafızı Servisi'nden yapılan açıklamaya göre; Yılan Adası'nı savunan Ukrayna askerleri sağ olabilir. Ukrayna lideri Zelenski, 13 Ukrayna askerinin adayı savunurken kahramanca can verdiğini ifade etmişti.

Son dakika... Ukrayna - Rusya savaşında son durum: Putinden orduya yeni emir... Rus Nükleer Caydırıcı Kuvvetleri yüksek alarma geçti

02.25 CNN'in haberine göre; Kiev'in güney batısında gerçekleşen iki patlama gökyüzünü aydınlattı. Patlamalarda birinin kent merkezine yaklaşık 20 kilomete mesafede gerçekleştiği bildirildi. İkinci patlama ise Kiev'in batısında, şehrin ikinci büyük havalimanı yolunda yaşandı.

02.15 BBC muhabiri Fergal Keane, Ukrayna'nın Polonya sınırına 20 kilometre mesafede savaştan kaçan Ukraynalıları görüntüledi. Binlerce kişinin ve aracın Polonya'ya geçmek için sıra oluşturduğu görülüyor.

01.45 Tesla ve SpaceX kurucusu Elon Musk, Stralink uydusu internet servisini Ukrayna'da aktif hale geçirdiğini duyurdu. Bu gelişmeyle Ukrayna'da internet erişiminin engellenmesi zorlaşacak.

01.30 Ukrayna'nın Lviv kentinde Polonya'ya geçmek üzere tren istasyonunda yüzlerce Ukraynalı bekliyor. Sosyal medyada viral olan görüntülerle ilgili "2. Dünya Savaşı yıllarını anımsatıyor" yorumları yapıldı.

00.55 Ukrayna medyası başkent Kiev'de kısa süre için yoğun hava bombardımanı beklendiğini duyurdu.

00.25 ABD Savunma Bakanlığı Basın Sekreteri John Kirby, Ukrayna’ya hafif silah ve çeşitli mühimmatları içeren 350 milyon dolarlık ek askeri yardım gönderileceğini açıkladı.

00.15 Sivil toplum örgütü OVD-Info, Rusya’da Savaş karşıtı protestolarda toplam gözaltı sayısı 3 bini geçtiğini açıkladı.

Son dakika... Ukrayna - Rusya savaşında son durum: Putinden orduya yeni emir... Rus Nükleer Caydırıcı Kuvvetleri yüksek alarma geçti

 

PUTİN'İN EN BÜYÜK KÂBUSU GERÇEK OLDU

Rusya Devlet Başkanı Putin'in orduya verdiği emir le başlayan savaş Putin'in istediği yönde ilerlemiyor.

İddianın sahibi NATO üyesi Estonya'nın eski savunma şefi olan Riho Terras, Avrupa Birliği Parlamentosu'nun da üyesi olan Terras, istihbarat raporlarını kamuoyu ile paylaştı.

'Putin öfkeli, tüm savaşın kolay olacağını ve her şeyin birkaç gün içinde yapılacağını düşündü' diyen Terras, 'Ruslar, karşılaştıkları şiddetli direnişin şokunda' dedi.

İstihbarat raporuna atıfta bulunan Terras, Rus ordusunun sadece üç veya dört gün yetecek kadar roketi olduğunu ve uygulanan yeni yaptırımlarla tükenmiş silahlarının yerini alamayacağını söyledi.

Terras, savaşın günde 20 milyar dolara mal olduğunu belirterek, 'Ukrayna Rusları 10 gün oyalamayı başarırsa, o zaman Ruslar müzakerelere girmek zorunda kalacak' iddiasında bulundu.

İngiltere Silahlı Kuvvetler Bakanı James Heappey ise The Telegraph'a yoğun çatışmalardan sonra Rusya'nın 'planlanan zaman çizelgesinin çok gerisinde' olduğunu söyledi.

Heappey, Putin'in birliklerinin 'inatçı Ukrayna direnişinin' neden olduğu kaos nedeniyle 'önemli şehirleri' atlamak zorunda kaldığını da sözlerine ekledi.

Haberle ilgili daha fazlası: