Son Dakika | Ukrayna - Rusya savaşında son durum gelişmeleri... Ukrayna'ya yardım eden ülkelere Rusya'dan açık tehdit!

Güncelleme Tarihi:

Son Dakika | Ukrayna - Rusya savaşında son durum gelişmeleri... Ukraynaya yardım eden ülkelere Rusyadan açık tehdit
Oluşturulma Tarihi: Mart 06, 2022 17:59

Rusya-Ukrayna savaşının 11'inci gününde bölgeden korkutan haberler gelmeye devam ediyor. Ukraynalı sığınmacıların sayısı 1.2 milyonu aşarken, ülkeye askeri ve insani yardımlar son sürat devam ediyor.  ABD Dışişleri Bakanı Blinken, ülke basınında çıkan haberleri doğruladı. Blinken , 'ABD, Ukrayna'ya Polonya savaş uçakları için anlaşma üzerinde 'aktif olarak çalışıyor' dedi. Ukrayna lideri Zelenski ise 'Rus füzeleri Vinnitsa Havaalanı'nı tamamen yıktı' dedi. Ukrayna, Rusya'nın bir nükleer tesisi daha hedef aldığını açıkladı. Öte yandan Rusya Savunma Bakanlığı, diğer ülkelerin hava üslerinin Ukrayna Hava Kuvvetleri'nce kullanılmasının, söz konusu ülkelerin çatışmaya dahil olması olarak görülebileceğini açıkladı. İşte dakika dakika Ukrayna savaşında yaşananlar...

Haberin Devamı

Rusya Ukrayna savaşında bugün 11'inci güne girilirken bölgedeki çatışmalar tüm şiddetiyle devam ediyor. Ukrayna ordusu, sabah saatlerinde yeni bir rapor yayınladı ve Rusya'nın yeni hedefini dünyaya duyurdu. Avustralya'nın söz verdiği askeri teçhizat ve tıbbi malzeme Ukrayna'ya ulaşırken, Harkiv'de insani koridor için umutları yeşerten bir açıklama geldi.

İşte dakika dakika Rusya Ukrayna savaş bölgesinde yaşananlar...

05.40 Netflix, Ukrayna'ya düzenlediği saldırılar nedeniyle Rusya'daki hizmetlerini askıya alacağını duyurdu.

04.30 
İsveç Genelkurmay Başkanı Micael Byden, Ukrayna'ya daha önce göndereceklerini açıkladıkları 5 bin AT4 tanksavar silah, 5 bin çelik yelek, 5 bin askeri kask ve 135 bin askere yetecek hazır gıdanın yerine ulaştığını duyurdu.

02.02 
Ukrayna Devlet Başkanı Vadimdir Zelenskiy, Rusya’nın kendi topraklarına saldırılarının 11. gününde yine Ukrayna halkına seslendi. Rusya’nın ülkesinde insanlık suçu işlediğini ve Lahey’de yargılanması için başvuru yaptıklarını hatırlatan Zelenskiy, "Henüz hiçbir dünya liderinden, hiçbir Batılı politikacıdan bu duyuruya bir tepki duymadım. Saldırıyı kimin planladığını en yukarıdan aşağıya kadar biliyoruz. Her şeyi biliyoruz ve hiçbir şeyi affetmeyeceğiz. Mahkeme seni bekliyor" ifadelerini kaydetti. 

22.55
Ukrayna’nın Irpin kentinin Belediye Başkanı Aleksandr Marşukin, tahliyeler sırasında Rus ordusunun saldırıları nedeniyle 8 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Haberin Devamı

23.18 Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları devam ederken, Rus birlikleri tarafından Harkov’da bulunan televizyon kulesinin vurulduğu duyuruldu.  

21.55 
TikTok, "sahte haber" yayanlara hapis cezası öngören yasa nedeniyle Rusya'daki faaliyetlerini askıya aldı. Platform, çalışanlarını ve kullanıcılarını korumak için canlı yayın yapma ve yeni videolar yükleme özelliğini geçici olarak kaldırdı.

21.27 
Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin 11. gününde birçok kentte halk, Rus ordusunu protesto etmeye devam ediyor. Ukraynalılar, Herson’a bağlı Nova Kakhovka ve Geniçeks’te sokağa inerek Rus ordusunu protesto etti. Rus ordusu ise protestolar sırasında sivillerin üzerine ateş açtı. Gösterilerde sivillerin yaralandığı bildirildi.

Haberin Devamı

21.20 İngiltere Başbakanı Johnson ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy telefonda görüştü

21.15
Visa ve Mastercard'ın ardınan American Express de Rusya'da tüm operasyonlarını askıya aldı. American Express Belarus'ta da işlemlerini durdu.

20.27 Rusya'nın başkenti Moskova'da bulunan tarihi Bolşoy Tiyatrosu'nun Müzik Direktörü ve Baş Şefi Tugan Sokhiev, kendini baskı altında hissetiğini belirterek istifa etti. Sokhiev'e Rusya'nın Ukrayna işgali nedeniyle tavır takınması için çağrı yapılıyordu. Fransız AFP haber ajansının aktardığına göre; Sokhiev, Bolşoy ve Fransa Toulouse'daki Capitole Orkestrası'ndaki görevlerinden derhal geçerli olmak üzere istifa etti. Sohkiev, çok sevdiği Rus ve Fransız müzisyenler arasında mümkün olmayan bir tercihe zorlandığını ifade etti.

19.45 Ukrayna’nın Harkov kentinde Ukrayna askerleri tarafından Rusya’ya ait bir savaş uçağı düşürüldü.

Son Dakika | Ukrayna - Rusya savaşında son durum gelişmeleri... Ukraynaya yardım eden ülkelere Rusyadan açık tehdit


Haberin Devamı
Ukrayna’da, Rus savaş uçağı düşürüldü


19.07 
Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, “Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı harekat ile savaş suçu işleyip işlemediğine dair soruşturma açılmalı” dedi.

18.50
Fransa Cumhurbaşkanlığı'ndan Putin-Macron görüşmesine ilişkin bir açıklama geldi. Buna göre; Fransa lideri, bugünkü telefon görüşmesinde Putin'e Ukrayna'nın nükleer alanlarının korunmasının ve buradaki güvenliğin sağlanmasının önemini hatırlattı. Rus lider ise Macron'a Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, Ukrayna ve Rusya arasındaki müzakereleri kabul ettiğini aktardı. Elysee Sarayı'ndan yapılan açıklamaya göre; Macron, Ukrayna'da askeri operasyonların sonlandırılması, uluslararası hukuka riayet edilmesi ve insani yardım çabalarına izin verilmesi yolundaki taleplerini Putin'e bir kez daha iletti.

Haberin Devamı

18.42 Rusya Savunma Bakanlığı, diğer ülkelerin hava üslerinin Ukrayna Hava Kuvvetleri'nce kullanılmasına ilişkin kritik bir açıklama yaptı. Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, "Bu ülkelerin hava üslerinin Ukrayna hava araçları için üs olarak kullanılması ve sonrasında bu araçların Rus Silahlı Kuvvetleri'ne karşı kullanılması, söz konusu ülkelerin silahlı çatışmaya dahli olarak görülebilir" dedi.

18.40 Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna'nın savaşa uygun tüm hava unsurlarının imha edildiğini duyurdu.

18.33 ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Ukrayna'da sivillere yönelik kasıtlı saldırılar yapıldığına dair güvenilir haberler gördüklerini ve bunun savaş suçu oluşturacağını ifade etti. CNN International'dan Jake Tapper'a konuşan Blinken, şu anda yaşananları belgelediklerini ve uygun kurum ve kuruluşların savaş suçu işlenip işlenmediğini soruşturduğunu ifade etti. Blinken "Biz bu haberlere bakıyoruz, bu haberler çok güvenilir ve her şeyi belgeliyoruz" şeklinde konuştu.

Haberin Devamı

18.30 Ukrayna Milletvekili İnna Sovsun, Rusya'nın Donets-Mariupol boru hattına zarar verdiğini ve yaklaşık 700 bini aşkın kişinin eski derecelerde ısınma imkânının kalmadığını duyurdu.

18.05 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yetkililerin banka hesaplarındaki mevduata, üç yıllık süreç içinde bildirimde bulundukları geliri aşıyorsa, el koymaya olanak tanıyan yasayı imzaladı.

17.16 
Ukrayna ulusal güvenlik servisi, Rusya'nın bir kez daha bir nükleer tesisi hedef aldığını açıkladı.

Harkiv Fizik ve Teknoloji Enstitüsü'nün Rus ordusu tarafından hedef alındığını belirten yetkililer bu hamlenin 'büyük çaplı bir ekolojik felakete' yol açabileceği uyarısında bulundu.

Harkiv Fizik ve Teknoloji Enstitüsü, Sovyetler Birliği tarafından geliştirilen ilk nükleer bombanın temellerinin atıldığı tesis olarak biliniyor.

Cuma günü Avrupa'nın en büyük nükleer santrali olan Zaporizhzhia Rus bombalarının hedefi olmuştu.

Tesiste çıkan yangın paniğe neden olurken, radyasyon seviyesinin normal düzeyde olduğu açıklanmıştı.

17.03 Putin - Macron görüşmesinin ardından Kremlin'den konu ile ilgili açıklama geldi. Açıklamada 'Putin, Macron'a Kiev'in sivillerin tahliyesine ilişkin anlaşmalara uymadığını söyledi' denildi.

'20 BİN YABANCI GÖNÜLLÜ OLDU'

16.58 Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, Rusya'ya karşı savaşta Ukrayna saflarında yer almak için gönüllü olan yabancıların sayısının 20 bin olduğunu duyurdu.

16.29 Uluslararası Kızılhaç Komitesi, Mariupol'den sivillerin güvenli geçişinin durdurulduğunu açıkladı.

16.13 Başkent Kiev'de halk sokak çatışmaları için teyakkuzda... Bölgedeki son gelişmeleri aktaran CNN Türk Muhabiri Samet Güner, sokaklarda barikatlar oluşturulduğunu belirtti.

15.35 Ukrayna lideri Zelenski, 'Rus füzeleri Vinnitsa Havaalanı'nı tamamen yıktı' dedi.

'Şehirlerimizin bütün altyapılarını yok etmeye çalıştığını anlıyoruz' diyen Zelenski, 'Tekrar tekrar söylemek istiyoruz. Lütfen hava sahasının kapatılmasının önemini anlayın' ifadelerini kullandı.

Son Dakika | Ukrayna - Rusya savaşında son durum gelişmeleri... Ukraynaya yardım eden ülkelere Rusyadan açık tehdit
Ukrayna Parlamentosu bugün yaptığı açıklamada, Lviv ile Kiev arasında bulunan Vinnytsia Havaalanı’nın Rusya tarafından 8 füzeyle tamamen tahrip edildiğini duyurdu. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski olayı aynı zamanda kendi resmi kanalından da duyurdu.

Zelenski sözlerine şöyle devam etti;

'İnsanları korumak çok önemli ve siz bunu yapabiliyorsunuz. Siz bunu yapamıyorsanız, bize uçak veremiyorsanız; siz hava sahasını kapatabiliriz. Bunu yapmıyorsanız bizim ölümümüz için yeşil ışık yakıyorsunuz.'

15.10 Moskova'nın Ukrayna'daki askeri operasyonuna karşı Pazar günü düzenlenen protestolarda Rusya genelinde 1100'den fazla kişi gözaltına alındı.

Ukrayna parlamentosu Rada'nın İnsan Hakları Komiseri Lyudmila Denisova, Rusya'nın saldırılarının ilk gününden itibaren 38 çocuğun öldüğünü, 71 çocuğun ise yaralandığını açıkladı.

OVD-Info grubu, Pazar günü 35 şehirde 1103 kişinin gözaltına alındığını ve savaşın başladığı 24 Şubat'tan bu yana gözaltına alınan toplam gösterici sayısının 9 bin 472'ye ulaştığını söyledi

14.51 Kremlin, Putin'in, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinde Ukrayna'daki 'özel harekatın' planlandığı gibi yürüdüğünü vurguladığını açıkladı. Kremlin açıklamasında 'Putin Erdoğan'a Rusya'nın 'Ukrayna Özel Operasyonu'nu anlattı, ana amaçları açıkladı' denildi.

Rusya Devlet Başkanı Putin ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında geçen görüşmeye ilişkin Kremlin'den yapılan açıklamada, Rusya'nın askeri operasyonunu ancak Ukrayna'nın savaşmayı bırakması ve Moskova'nın taleplerinin karşılanması halinde durduracağı belirtildi .

ZELENSKİ: RUSYA ODESSA'YI BOMBALAMAYA HAZIRLANIYOR

13.52 Ukrayna lideri Zelenski, Rus kuvvetlerinin Ukrayna liman kenti Odessa'yı bombalamaya hazırlandığını söyledi.

'Dünya, Rus roketleri ve uçakları için göklerimizi kapatma gücüne sahip' diyen Zelenski, hava sahasını güvenli hale getirmek için Ukrayna'nın uçağa ihtiyacı olduğunun altını çizdi.

Son Dakika | Ukrayna - Rusya savaşında son durum gelişmeleri... Ukraynaya yardım eden ülkelere Rusyadan açık tehdit
Ukrayna Acil Durum Servisi, Kiev bölgesindeki Irpin kentinden sivilleri halk otobüsleriyle tahliye ettiklerini açıkladı.

Rus halkına da seslenen Zelenski, 'Rusya vatandaşları şu anda özgürlük ve kölelik arasında seçim yapıyor. Hala kötülüğü yenebileceğiniz zaman var. Bu fırsatı kaçırmayın' ifadelerini kullandı.

Zelenski esir alınan Rus askerlerinin ifadelerinin alındığını belirterek, 'Askerlerimiz tarafından esir alınan Rus askerleri konuşturuluyor. Bunların arasında şehirlerimizi bombalayan uçakların pilotları da var. Onların anlattıklarını duyuyoruz. Bu planlar dün yapılmadı. Bu doğaçlama bir plan değil. Bu işgale zalimce, alaycı bir şekilde hazırlandılar' dedi.

Rusların, Ukrayna’daki diğer kentleri de bombalamaya hazırlandığını duyuran Zelenski, 'Odessa'yı bombalamaya hazırlanıyorlar. Odessa’yı ve tüm kentlerimizi savunmaya devam edeceğiz' ifadelerini kullandı.

Zelenski açıklamasının devamında saldırılardan dolayı zarar gören kentlerin altyapılarının iyileştirilmesi, yıkılan evler ve zarar gören tüm mülkler için fon hazırladıklarını sözlerine ekledi.

BLINKEN 'SAVAŞ JETİ' HABERİNİ DOĞRULADI 

13.26 ABD Dışişleri Bakanı Blinken, ülke basınında çıkan haberleri doğruladı. Blinken, 'ABD, Ukrayna'ya Polonya savaş uçakları için anlaşma üzerinde 'aktif olarak çalışıyor' dedi.

Blinken anlaşmanın ne zaman yapılacağına dair soruya ise 'şu an için bir zaman çizelgesi veremem' yanıtını verdi. 

Geçtiğimiz saatlerde ülke basını ABD'nin Polonya'ya belirli sayıda F-16 sağlayacağı ve Varşova'nın ise Kiev'e Sovyet döneminden kalma savaş uçakları tedarik edebileceğini sayfalarına taşımıştı.

Son Dakika | Ukrayna - Rusya savaşında son durum gelişmeleri... Ukraynaya yardım eden ülkelere Rusyadan açık tehdit
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yükse Komiseri Filippo Grandi, 10 günde 1,5 milyondan fazla mültecinin Ukrayna’dan ayrılarak komşu ülkelere geçiş yaptığı açıkladı.

13.06 ABD Dışişleri Bakanı Blinken, 'İşbirliği yapmamız lazım. Ülkelerin insan haklarına, hukukun üstünlüğüne saygı duyduğunu biliyoruz. Bu yüzden Moldova'yı destekleyeceğiz ki burada kamu sektöründe bütünlüğünü de arttırmak istiyorsunuz' dedi.

'Ortaklığımız, ortak çıkarlar ve ortak değerlerden kaynaklanıyor. Ukraynalı mültecilere gösterdiğiniz destek için teşekkür ediyoruz' diyen ABD'li bakan sözlerine şöyle devam etti;

'Burada en büyük yükü Moldova gibi Polonya gibi komşu ülkeler çekiyor. Çok büyük uluslararası örgütler var. Başkan Biden kongremizden acil fon, acil destek talep etti. Çok büyük insani yardım da kapsıyor paket. Kendi teknik uzmanlığımızı da getiriyoruz bölgeye, kaynaklar da getireceğiz üzerinizdeki yükü hafifletmek için.'

Moldova Cumhurbaşkanı Sandu ise 'Biz şu anda tüm insanlara yardımcı olacağız. Çok net mekanizmaların kurulması gerekiyor. Ancak bu sayede bu mültecileri yönlendirebiliriz, başka ülkelere gidebilirler. Buradaki uzmanların ekspertizi lazım bize. Mültecilerle nasıl çalışılır bunları bilmemiz lazım. Moldova'nın başına ilk kez böyle bir şey geliyor. Uluslararası kamuoyundan destek bekliyoruz' ifadelerini kullandı.

12.04 İngiltere Başbakan Yardımcısı Dominic Raab, Ukrayna'daki ihtilafın yıllarca olmasa da aylarca süreceğini belirterek, Rusya Devlet Başkanı Putin'in başarısız olmasını sağlamak için uluslararası müttefiklerin 'stratejik dayanıklılık' göstermeleri gerektiğinin altını çizdi.

Son Dakika | Ukrayna - Rusya savaşında son durum gelişmeleri... Ukraynaya yardım eden ülkelere Rusyadan açık tehdit
Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Dzheppar, saldırıların şiddetli yaşandığı Harkiv’deki halk pazarlarının durumuna işaret ederek halkın gıda ve temel ihtiyaç ürünlerinden mahsur kaldığını duyurdu.

11.56 Mariupol belediye meclisi, bugün yerel saatle 10.00 ile 21.00 arasında ateşkese uyulacağını söyledi.

SİVİLLERİN TAHLİYESİ TSİ 13.00'DA BAŞLAYACAK

11.13 Mariupol'daki yetkililer sivillerin tahliyesine TSİ 13.00'da başlanacağını duyurdu. Siviller Mariupol'den otobüslerle üç yerden tahliye edebilecek veya özel ulaşım araçlarıyla şehri terk edebilecek.

10.51 Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Moskova'nın 24 Şubat'taki bir işgalden bu yana 11 binden fazla Rus askerinin öldürüldüğünü duyurdu.

10.18 Rusya, bugüne kadar Ukrayna ordusuna ait 2 bin 203 hedefin imha edildiğini açıkladı.

10.12 İngiltere istihbaratı Rusya'nın sivil bölgeleri hedef aldığını öne sürdü. Raporda 'Ukrayna direnişinin ölçeği ve gücü Rusya'yı şaşırtmaya devam ediyor' denildi ve Moskova'nın buna sivil bölgeleri hedef alarak yanıt verdiği bilgisine yer verildi.

POLONYA İLE 'SAVAŞ UÇAĞI' GÖRÜŞMESİ

10.00 Wall Street Journal'ın ABD'li yetkililere dayandırdığı habere göre, Washington, Varşova Ukrayna'ya savaş uçağı tedarik edilmesi konusunda görüşmelerde bulunuyor.

Beyaz Saray yetkilileri, ABD'nin Polonya'ya belirli sayıda F-16 sağlayabileceğini, Varşova'nın ise Kiev'e Sovyet döneminden kalma savaş uçakları tedarik edebileceğini söyledi.

Son Dakika | Ukrayna - Rusya savaşında son durum gelişmeleri... Ukraynaya yardım eden ülkelere Rusyadan açık tehdit
Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırıları Kiev'e yakın noktalar olan Çernihiv ve Irpin’de devam ediyor. Ukrayna'nın Çernihiv kentindeki Desnyanka köyüne sabah saatlerinde roket düştüğü ve roketin Rus askerlerine ait olduğu öğrenildi.

BELARUS İDDİALAR REDDETTİ

09.25 Belarus Savunma Bakanlığı, Ukrayna'ya paraşütçü birlikleri gönderildiği iddialarını yalanladı.

07.49 Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne ait bir C-17A Globemaster, Ukrayna'ya kritik askeri teçhizat ve tıbbi malzeme teslim etti.

Teslimat, Avustralya başbakanı Scott Morrison'ın ülkenin savunma amaçlı askeri yardım sağlayacağını açıklamasının ardından geldi.

HARKİV'DE İNSANİ KORİDOR UMUDU

07.34 Ukrayna'nın Rusya ile müzakere heyetinde yer alan David Arachamija, doğudaki Harkiv kentinden bir insani koridorun Pazar günü açılabileceğinden umutlu olduğunu açıkladı.

RUSYA'NIN SIRADAKİ HEDEFİNİ AÇIKLADI

06.11 Ukrayna, Rusya'nın elektrik santrali barajını ele geçirmek istediğini söyledi.

Pazar günü erken saatlerde yayınlanan bir raporda, Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rusya'nın Kiev'in yaklaşık 150 km güneyinde Dinyeper Nehri üzerinde bulunan Kaniv hidroelektrik santralinin barajını ele geçirmeyi planladığını söyledi.

Şimdiye kadar Rus kuvvetleri, Zaporizhzhia'daki Avrupa'nın en büyük nükleer santrali de dahil olmak üzere birçok enerji altyapı tesisini tahrip etti, saldırdı veya ele geçirdi.

Son Dakika | Ukrayna - Rusya savaşında son durum gelişmeleri... Ukraynaya yardım eden ülkelere Rusyadan açık tehdit
Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne ait bir C-17A Globemaster, Ukrayna'ya kritik askeri teçhizat ve tıbbi malzeme teslim etti.

BIDEN ZELENSKİ İLE GÖRÜŞTÜ

05.40 Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, ABD Başkanı Joe Biden ile Ukrayna’nın güvenliği, Ukrayna’ya mali destek konuları ve Rusya’ya yönelik yaptırımlara ilişkin telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini duyurdu. Görüşme sonrası Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, "Biden özellikle, Visa ve Mastercard'ın bu akşam Rusya'daki hizmetlerini askıya alma kararını memnuniyetle karşıladı" denildi.

04.00 Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, ABD'li iş adamı Elon Musk ile video konferans yöntemiyle bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşme sonrası açıklama yapan Zelenski, "Elon Musk ile görüştüm. Sözleriyle ve eylemleriyle desteklediği için teşekkür ederim. Kozmik projeler ve kendisinin savaştan sonra Ukrayna ziyareti ihtimali ile ilgili konuştuk" ifadelerini kullandı.

03.30 Ukrayna’nın Kiev Bölgesi Valisi Oleksiy Kuleba, Çeçenistan Cumhurbaşkanı Ramazan Kadirov tarafından Ukrayna’ya gönderilen askerlerin, ülkenin Kiev bölgesinde yer alan Borodyanka kentindeki bir ruh ve sinir hastalıkları hastanesini ele geçirerek, içerdeki akıl hastalarını ve hastane personellerini rehin aldığını duyurdu. 

02.03 AB Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen, Ukraynalı sığınmacıların sayısının 1.2 milyonu aştığını açıkladı.

2 ŞİRKETTEN DAHA 'RUSYA' KARARI

01.45 Visa ve Mastercard, Rusya operasyonlarının tamamını askıya alacağını duyurdu. 

00.45 ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi AFP'ye verdiği demeçte, ABD'nin sınır dışı ettiği Rus diplomatları alması için, Rus uçağının havasahasını kullanımına izin verdiği bilgisini aktardı.

00.20 Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba, Polonya sınırında ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüşme gerçekleştirdi. Kuleba görüşmenin ardından, “ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüştüm. Ukrayna-Polonya sınırından yeni döndüm. Tam sınırda, tarafsız bölgede görüştük ve ardından desteğimizi ifade etmek için Ukrayna'ya doğru birkaç adım attık” ifadelerini kullandı.

23.10 Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Ukrayna’nın Rusya saldırıları hakkında yeni bir açıklama yaptı. Saldırıların 10’uncu gününde ‘milli savaş’ın devam ettiğini vurgulayan Zelenskiy, “Vatanımızı 7-24 savunuyoruz. Her gün ve gece sonsuz gibi gözüküyor. Bugün cumartesi ama bu bize bir şey ifade etmiyor. Savaşta cumartesi, pazartesi ya da perşembe gibi aynı. Bütün bu günler bizim için eşit çünkü her gün aynı şekilde vatanımızı savunmaya çalışıyoruz. Vatanımız bu konuda hafta sonu, izin bilmiyor ve takvime çok bakmıyoruz sadece zafere doğru ilerliyoruz"dedi.

23.09 Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, hükümeti, Rusya’ya karşı ‘dostça olmayan eylemlerde bulunan’ ülkelerin listesini hazırlamakla görevlendirdi.

22.50 ABD'li Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, Twitter’da yayınladığı video mesajında, "Zelenski, uçak, Siha ne istiyorsa verelim” dedi. Graham'ın Rusya-Ukrayna savaşının sonlanması için Putin'e "suikast" iması tepki çekmişti.

Son Dakika | Ukrayna - Rusya savaşında son durum gelişmeleri... Ukraynaya yardım eden ülkelere Rusyadan açık tehdit
Ukrayna Sağlık Bakanı Viktor Liashko, Rusya tarafından yapılan bombardıman sonucu Ukrayna’da 34 hastanenin zarar gördüğünü ve bazılarının hizmet veremeyecek durumda olduğunu belirtti. Bu durumun Cenevre Sözleşmesi'nin açık bir ihlali olduğu vurgulandı.

PUTİN'DEN TEHDİT GİBİ AÇIKLAMA

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin katılığı canlı yayında yaptığı zehir zemberek açıklamalarla adeta dünyanın kanını dondurdu. Putin sözlerine Donbas'taki krizin barışçıl çözümüne Ukrayna'nın engel olduğunu söyleyerek başladı.

Ülkesine yönelik yaptırım kararlarını 'savaş ilanı' olarak değerlendiren Putin, 'Operasyon kararı kolay alınmadı. Ukrayna'nın askeri alt yapısını yok edeceğiz' ifadelerini kullandı. Putin, Ukrayna’nın ‘tarafsız’ statüsünün korunması gerektiği belirtti.

'HEDEFİMİZ BELLİ'

“Rus ordusunun hedeflerine ulaşacağından şüphem yok” diyen Putin hali hazırda savaşa katılan tüm askerlerin Rus ordusu mensubu olduğunun ve zorunlu olarak silah altına alınan kimsenin olmadığının da altını çizdi.

Ukrayna’nın bir nükleer güç haline gelmesine göz yumamayacağını ifade eden Putin “Ukrayna’nın silahsızlandırılması ve Neonazilerden arındırılması” amacını güttüklerini tekrar etti.  

HAVA SAHASI SORUNU

Ukrayna üzerinde uçuşa yasak hava sahası oluşturmanın direkt olarak askeri müdahale olarak görüleceğini belirten Rus lider bir yandan da hava yolu şirketleriyle krizin çözümü için görüşmelere devam ettiklerini açıkladı.

Putin, Sibirya üzerinden uçuşların engellenmesi halinde bunun bilet fiyatlarına mutlaka yansıyacağını ifade etti ve tek yolun mutlak ekonomik özgürlük olduğunu söyledi.

Müzakere konusuna da değinen Putin “Biz tekliflerimizi masaya koyduk, bunlara cevap vermek Ukrayna’ya kalmıştır” açıklamasını yaptı.

İKİ TARAFTAN ÇELİŞKİLİ AÇIKLAMALAR GELDİ

Öte yandan Putin’in açıklamalarına Rusya Savunma Bakanlığı’ndan gelen açıklamalar da eklendi. Savunma Bakanlığı insani koridor ve tahliyelerle ilgili olarak “Ukraynalılar insani koridoru kullanmadı” derken Ukrayna tarafı ise yeniden açıklama yaparak Rus ateşinin devam ettiğini ve bunun da insani koridordan tahliyeyi imkânsız kıldığını iddia etti.

Ukrayna Savunma Bakanlığı Rusya’nın yanlış bilgi yaydığını ve Ukrayna tarafından sivillerin kentlerden ayrılmasına izin verilmediği söylentisinin yalan olduğunu duyurdu.

İNGİLTERE'YE UYARI YAPTILAR

Rus Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ise özellikle İngiltere’nin Rusya ile olan ilişkilerin bozulması pahasına aldığı yaptırım kararlarına değinerek “Londra’nın yaptırım histerisi” ifadesini kullandı. Bakanlık, Rusya’nın bu yaptırımlara vereceği karşılıkla birlikte İngiltere’nin Rusya’daki yatırımlarının biteceğini ifade etti.

Rus yetkililer Londra’nın sorunu çözmek yerine Rusya’yla karşı karşıya kalmayı tercih ettiğini belirtti.

ABD’li Senatör Graham’ın Putin’in öldürülmesi gerektiğiyle ilgili sözlerini kınamayan yetkililerin bu davranışı için de Rusya’yla gelecekte kurulabilecek ilişkileri tehlikeye sokacak yorumu yapıldı.

Rus askerleri kendilerini protesto eden sivil halka ateş etti
Haberle ilgili daha fazlası: