Son dakika: Türkiye ve Ermenistan arasında 1.5 saatlik kritik zirve! İlk açıklama geldi...

Güncelleme Tarihi:

Son dakika: Türkiye ve Ermenistan arasında 1.5 saatlik kritik zirve İlk açıklama geldi...
Oluşturulma Tarihi: Ocak 14, 2022 14:37

Türkiye'nin Ermenistan Özel Temsilcisi Büyükelçi Serdar Kılıç ile Ermenistan'ın özel temsilcisi Rubin Rubinyan, iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesi konusunu ele almak üzere bir araya geldi. 13 yıl sonra gerçekleştirilen görüşmeye Moskova ev sahipliği yaparken, diplomatik kaynaklar kritik görüşmenin 1,5 saat sürdüğünü açıkladı. 

Haberin Devamı

Türkiye, Ermenistan ilişkilerini düzeltilme kapsamında iki ülke tarafından atanan özel temsilciler Serdar Kılıç ve Rubin Rubinyan bugün Rusya’nın başkenti Moskova’da Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın resepsiyon binasında ilk kez yüz yüze geldi.  Diplomatik kaynaklar kritik görüşmenin 1,5 saat sürdüğünü açıkladı. 

DIŞİŞLERİ AÇIKLADI: MÜZAKERELER ÖN ŞART OLMAKSIZIN DEVAM EDECEK

Dışişleri Bakanlığı'ndan görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada şu ifadeleri yer verildi;

"Türkiye ile Ermenistan arasındaki normalleşme süreci Özel Temsilcileri Büyükelçi Serdar Kılıç ve Ermenistan Parlamento Başkan Yardımcısı Ruben Rubinyan 14 Ocak 2022 tarihinde Moskova’da biraraya gelmiştir.

Özel Temsilciler, olumlu ve yapıcı bir atmosferde gerçekleşen bu ilk görüşmelerinde, Türkiye ve Ermenistan arasında diyalog yoluyla yürütülecek normalleşme sürecine yönelik olarak ön görüş alışverişinde bulunmuşlardır. Taraflar, müzakereleri tam normalleşme hedefiyle ön şart olmaksızın sürdürme hususunda mutabık kalmışlardır.

Haberin Devamı

Özel Temsilciler arasındaki ikinci görüşmenin yeri ve tarihi diplomatik kanallardan bilahare belirlenecektir."

RUS YETKİLİLERLE ÖN ZİRVE

Ermenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Vahan Hunanyan ise kritik görüşme öncesinde Ermenistan Özel Temsilcisi Rubin Rubinyan’ın Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Andrey Rudenko ile bir araya geldiğini duyurdu. Hunanyan, Rubinyan ve Rudenko’nun görüşmesine yönelik, “Taraflar, Ermenistan ile Türkiye arasındaki normalleşme süreci hakkında görüş alışverişinde bulundu” ifadelerini kullandı.

RUSYA'DAN AÇIKLAMA:UMUYORUZ Kİ BAŞARILI OLACAK

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov gerçekleştirdiği basın toplantısında, Türkiye ve Ermenistan arasında gerçekleştirilen ilişkilerin normalleştirilmesini yönelik toplantıya dair, "Rusya böyle bir anlaşmaya varılmasına yardımcı oldu ve bugün Moskova’da özel temsilcilerin ilk görüşmesinin gerçekleşiyor olmasından çok memnunuz. Bizim rolümüz, doğrudan diyaloğun kurulmasına yardımcı olmaktı. Umuyorum ki bu başarılı olacak” dedi.

KARABAĞ SAVAŞI SONRASI YENİ FIRSAT PENCERESİ

Azerbaycan ve Ermenistan arasında 2020 sonbaharında çıkan ve Azeri ordusunun zaferiyle sonuçlanan Dağlık Karabağ Savaşı'nın en önemli sonuçlarından biri, Ankara-Erivan arasında ilişkilerin normalleşmesi için yeni bir fırsat penceresi yaratması olmuştu. 

Haberin Devamı

GÖRÜŞME ÖNCESİ KARŞILIKLI JESTLER

Görüşmede önceliğin ekonomik ilişkiler olacağı düşünülüyor. İlk görüşme öncesi her iki başkentten yapılan açıklamalar, tarafların hangi unsurlara önem verdiklerini bir kez daha göstermiş oldu. Görüşme öncesinde Ermenistan, Türk mallarına uyguladığı ithalat yasağını kaldırarak iyi niyet gösterisinde bulundu. Türkiye de Ermenistan’ın “Flyone Armenia” havayolu şirketine 2 Şubat’tan itibaren Erivan-İstanbul seferlerine başlama izni verdi.

TEMSİLCİLER ARALIK 2021'DE ATANDI

Türkiye ve Ermenistan, Aralık 2021'de ilişkileri normalleştirmek amacıyla doğrudan görüşmeler gerçekleştirmek amacıyla özel temsilciler atadıklarını açıkladı. Türkiye, 2014-2021 arasında Washington Büyükelçisi olarak görev yapmış olan deneyimli diplomat Serdar Kılıç'ı, Ermenistan da önce Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Parlamento Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Ruben Rubenyan'ı özel temsilci olarak açıkladı.

Son dakika: Türkiye ve Ermenistan arasında 1.5 saatlik kritik zirve İlk açıklama geldi...

ERMENİSTAN SINIRLARIN AÇILMASINI BEKLİYOR

Haberin Devamı

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vaan Unanyan, Ermenistan ve Türkiye’nin özel temsilcilerinin görüşmesi öncesi yaptığı açıklamada, "Bu sürecin sonucunda Ermenistan ile Türkiye arasında diplomatik ilişkilerin tesis edilmesini ve Türkiye tarafından 90’lı yılların başında kapatılan sınırın açılmasını bekliyoruz" dedi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!