Son dakika... Trump'tan seçim sonrası verdiği ilk mülakatta çok tartışılacak sözler

Son dakika... Trumptan seçim sonrası verdiği ilk mülakatta çok tartışılacak sözler

ABD Başkanı Donald Trump, 3 Kasım'daki başkanlık seçimlerinin ardından ilk televizyon mülakatını verirken, mağlubiyeti reddetme yolundaki politikasını sürdürmeye devam etti: "Joe Biden 80 milyon oy almadı, buna inanmıyorum." Trump, FBI ve Pentagon'u da kesin bir dille olmasa da hilenin içinde olmakla itham etti.

Haberin Devamı

ABD Başkanı Donald Trump, seçimlerden sonraki ilk televizyon mülakatını Fox News kanalına verdi.

3 Kasım'da yapılan 59. başkanlık seçimlerinde Demokratların posta yoluyla kullanılan oylarda açık bir şekilde hile yaptığını savunan Trump, "Bu konudaki fikrimi değiştiremezsiniz, altı ay da geçse görüşüm değişmeyecek, seçimlerde ciddi oranda hile yapıldı" ifadelerini kullandı.

Trump, seçimlere ilişkin çeşitli mahkemelere yaptıkları başvuruların geri çevrilmesinden şikayet ederek, özellikle Pennsylvania eyaletindeki seçim sonuçlarına ilişkin davaya atıfta bulundu.

Trump, "Bu işi gerekiyorsa Yüksek Mahkeme'ye kadar taşıyacağız. Yüksek Mahkeme'nin bunu kabul etmesi gerekir" diye konuştu.

YÜZLERCE DELİL VAR

Ellerinde delil niteliğinde yüzlerce ifade olduğunu dile getiren Trump, bu delillerin mahkemelerde kabul görmediğini ve yargıçların taraflı davrandığını öne sürdü.

Haberin Devamı

Trump ayrıca, ülkedeki seçim usulsüzlüklerinde FBI ve ABD Savunma Bakanlığı'nın da dahli olabileceği iddiasını gündeme taşıdı: "Bu tepyekûn bir sahtekârlık ve FBI ile Savunma Bakanlığı, bilmiyorum belki de onlar da dahil oldu."   

3 Kasım seçim sonuçlarına Cumhuriyetçilerin itiraz etmemesi durumunda bundan sonra Beyaz Saray'a Cumhuriyetçi bir başkanın gelmesinin çok zor olacağını dile getiren Trump, "Joe Biden 80 milyon oy almadı, buna inanmıyorum" dedi.

Trump, bazı yabancı liderlerin kendisini arayıp seçim sonuçlarına ilişkin desteklerini ifade ettiğini söyledi. Trump, bu liderlerin ABD'deki 3 Kasım seçimlerinin gördükleri en berbat seçim olduğunu söylediklerini de ileri sürdü.

BIDEN'A YETKİ VERİLDİ

ABD'de 3 Kasım'da yapılan başkanlık seçim sürecine ilişkin tartışmalar devam ederken, hafta başında Genel Hizmetler İdaresi, Joe Biden'a "Başkanlık geçiş yetkilerini" verdiğini açıklamıştı.

Mevcut seçim sonuçlarına göre Demokrat aday Biden 306 delegeyle Başkanlık koltuğuna oturmaya hak kazanırken, Trump ise 232 delegede kalmış ve seçim sonuçlarını kabul etmediğini ilan etmişti.

Son olarak Pennsylvania'daki temyiz mahkemesi, Trump'ın avukatlarının seçim sonuçlarının tescil edilmemesi yönündeki başvurusunu reddetmişti. Trump da davayı ABD Yüksek Mahkemesi'ne taşıyacağını açıklamıştı.

Haberin Devamı

BU VİDEO İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Trump'ın ruhani danışmanı White-Cain'ten seçim ayini
Haberle ilgili daha fazlası: