Son dakika: Tonga'da ikinci yanardağ patlaması! Dev tsunami oluştu...

Ada ülkesi Tonga'da dünkü yanardağ patlamasının ardından bu sabah meydana gelen ikinci bir patlama yaşandı. Patlama sonrası 1,2 metrelik bir tsunami meydana geldi, çoğu yerleşim alanı sular altında kalırken yerel halka 'Evinizden çıkmayın' uyarısı yapıldı. Pasifik Okyanusu'nun güneyinde meydana gelen patlama sesinin 800 kilometre uzaktaki Fiji'den bile duyulduğu öğrenildi. Patlama sonrası 20 kilometreye kadar yükselen küller uydular tarafından görüntülendi.

Haberin Devamı

Ada ülkesi Tonga'nın başkenti Nuku'alofa'nın yaklaşık 65 kilometre kuzeyinde yer alan Hunga Ha'apai Adasındaki yanardağda dün bir patlama meydana gelmişti.  Komşu ülkelerde duyulan volkanik patlamanın ardından bugün bölgede ikinci bir patlama peydana geldi. 

Deniz altında bulunan dev bir volkanın patlaması sonucu ada ülkeleri Tonga, Fiji ve Yeni Zelanda'da tsunami alarmı verildi. Patlama Türkiye saati ile 07:10 sıralarında yaşandı.

Son dakika: Tongada ikinci yanardağ patlaması Dev tsunami oluştu...

Tonga ana karası yakınlarındaki patlamanın, deniz seviyesine ulaştığı an çekilen uydu fotoğrafı

1.2 METRELİK BİR TSUNAMİ

Avustralya Meteoroloji Bürosu, "Nukualofa'da 1,2 metrelik bir tsunami dalgası gözlemlendi" açıklamasında bulundu. Dünkü patlamanın ardından kaydedilen maksimum tsunami dalgası 30 santimetreydi.

Haberin Devamı

İkinci patlama en az sekiz dakika sürdü ve havaya birkaç kilometre gaz, kül ve duman püskürttü. Bölgedeki birçok yerleşim alanı sular altında kaldı.

YEREL HALKA UYARI 

Suva'daki yetkililer, patlamanın yoğun olduğunu ve Fiji'de 800 kilometreden daha uzakta "yüksek sesli gök gürültüsü sesleri" olarak duyulduğunu belirtirken, kıyı bölgelerinde yaşayanlardan daha yüksek yerlere yönlenmeleri istendi.

Son dakika: Tongada ikinci yanardağ patlaması Dev tsunami oluştu...

20 KİLOMETRE YÜKSELDİ, UZAYDAN BİLE GÖRÜNTÜLENDİ

800 kilometre uzaklıktaki Fiji'nin başkentinde de patlama hissedildi. Sekiz dakikalık patlamanın başkent Suva'da "şiddetli gök gürültüsü" gibi duyulduğu aktarılıyor. Tonga Jeoloji Kurumu yetkilileri, gaz, kül ve duman bulutunun 12 kilometreye ulaştığını açıkladı. Patlama sonrası 20 kilometreye kadar yükselen küller uydular tarafından görüntülendi.

AFAD: ŞİDDETLİ YANARDAĞ PATLAMASI

AFAD'dan konuya ilişkin yapılan paylaşımda, "Pasifik Okyanusu'nda bulunan Tonga'da meydana gelen şiddetli yanardağ patlaması sonrasında tsunami dalgaları oluşurken, bazı yerleşim yerlerini su bastığı bildirildi. Raptiye Bölgede yaşayanlara yüksek yerlere gitmeleri konusunda anonslar yapıldı." ifadeleri yer aldı.

Son dakika: Tongada ikinci yanardağ patlaması Dev tsunami oluştu...


EVDE KALIN, MASKE TAKIN UYARISI


Tonga Jeoloji Hizmetleri başkanı Taaniela Kula, insanları içeride kalmaya, dışarıdalarsa maske takmaya ve yağmur suyu rezervuarlarını ve yağmur suyu toplama sistemlerini kapatmaya çağırdı.

Haberin Devamı

TSUNAMİ UYARISI YAYINLANDI

Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi, bir tsunami uyarısı yayınladı ve deniz seviyesindeki dalgalanmalar ile sahillerde tehlike oluşturabilecek güçlü okyanus akıntıları tehdidi olduğunu belirtti.

Tonga'nın başkenti, Hunga Tonga volkanik sisteminin yalnızca 65 kilometre kuzeyinde yer alıyor.

2300 kilometre uzaklıktaki Yeni Zelanda'da da patlama kaynaklı fırtına oluşabileceğine ilişkin uyarı mesajı yayımlandı. Yeni Zelanda'da volkan kaynaklı olarak sonik patlamalar duyulduğu da aktarılıyor.

BU VİDEO İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hunga Ha'apai adasındaki yanardağda patlama
Haberle ilgili daha fazlası: