Son dakika: Afganistan'dan kan donduran görüntüler... Taliban'dan Afgan kadına infaz! Genç kız hayatı için yalvardı

Son dakika: Afganistandan kan donduran görüntüler... Talibandan Afgan kadına infaz Genç kız hayatı için yalvardı

Pazar günü Kabil'i ele geçirerek Afganistan'ın yönetimini fiilen devralan Taliban verdiği ılımlı mesajlara rağmen Takhar vilayetinde bir kadını burka giymediği için infaz etti. Öte yandan Kabil Havalimanı'ndan kenti terk etmek için bekleyen genç bir kızın feryadı sosyal medyada viral oldu. Videoya yansıyan anlarda kimliği bilinmeyen Afgan kızın 'Yardım edin... Yardım edin... Taliban benim için geliyor' dediği duyuluyor.

Haberin Devamı

Dünya 10 gün içinde Taliban'ın kontrolüne geçen Afganistan'dan gelen haberlere kilitlenmiş durumda.

20 yıl sonra ülkenin yönetimini fiilen devralan Taliban ılımlı açıklamalar yapsa da ülkeden Taliban'ın eski dönemini aratmayacak haberler gelmeye başladı.

Fox News'un haberine göre, Afganistan'ın Takhar vilayetinde bir kadın burka giymediği için Taliban militanları tarafından vurularak öldürüldü.

Fox News, öldürülen kadının fotoğrafını da okurları ile paylaştı. Bu görüntü kısa sürede dünya gündeminin birinci sırasına otrudu.

Söz konusu infaz Taliban'ın 'genel af' ilan edip, kadınlara yönetime katılmaları çağrısı yaptığı gün olan dün gerçekleşti.

 

HAYATI İÇİN YALVARDI

Öte yandan ülkenin dışarıya açılan tek kapısı konumunda bulunan Kabil'deki havalimanında binlerce Afgan sivilin bekleyişi sürüyor.

Haberin Devamı

Havalimanından her saat yeni görüntüler gelirken, bir Afgan kızın feryadı kısa sürede sosyal medyada viral oldu.

ABD askerinin sivilleri pistten uzak tutmak için yoğun çaba sarf ettiği görüntülerde kalabalığın içindeki bir Afgan kız hayatı için yalvarırken görülüyor.

Kimliği bilinmeyen Afgan kızın 'Yardım edin... Yardım edin... Taliban benim için geliyor' dediği duyuluyor.

KADINLARA ÇAĞRIDA BULUNMUŞLARDI

Dün Taliban'ın kültür komisyonu üyesi Enamullah Samangani, kontrollerine geçen Afgan devlet televizyonunda yaptığı açıklamada, Afganistan'da herkes için "af" ilan ettiklerini belirterek kadınları yönetime katılmaya davet etmişti.

Enamullah Samangani, kadınların kurban olmasını istemediklerini ve yönetimde yer almalarını arzu ettiklerini belirterek "Hükümetin yapısı tam olarak netleşmedi ama tecrübelerimiz doğrultusunda tam bir İslami liderlik olmalı ve tüm taraflar katılmalı." ifadesini kullanmıştı

"Halkın halihazırda Taliban'ın uymalarını beklediği İslami kuralları bildiğini" vurgulayan Samangani, "Halkımız Müslüman, onları İslam'a zorlamıyoruz." diye konuşmuştu.

Haberin Devamı

Aynı gün 2004 yılında Afganistan'da kurulan TOLO News kanalı, kadın spikerlerle yayınlarına yeniden başlamış, kadın sunucu canlı yayında bir Taliban üyesini ağırlamıştı.

BU VİDEO İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Afgan gazeteci gözyaşları içinde sordu! NATO Genel Başkanı Stoltenberg'in canlı yayında zor anları

 

 

Haberle ilgili daha fazlası: