Son dakika... Taliban, 5 kentin kontrolünü ele geçirdi

Son dakika... Taliban, 5 kentin kontrolünü ele geçirdi

Gelen son dakika haberine göre, Afgan hükümet güçleri, Taliban'a karşı kuzeydeki Kunduz ve Sar-i Pul de dahil 5 kentin kontrolünü kaybetti.

Haberin Devamı

ABD’nin Afganistan'dan çekilme kararı alması sonrası Taliban'ın ilerleyişi sürüyor.

Taliban, Afganistan'ın stratejik noktalarından birisi olarak gösterilen Kunduz ve Sar-i Pul'u da  dahil  pek çok kritik noktayı ele geçirdi.

Gelen son dakika bilgisine göre, Afgan hükümet güçlerinin Taliban'a karşı kontrolü kaybettiği vilayet merkezi sayısı kuzeydoğudaki Talukan kentiyle beraber 5’e yükseldi.

Taliban Cuma gününden bu yana iki eyalet başkentini ele geçirdi. Ancak ajanslar Kunduz'un düşüşünün Kabil'in son dönemdeki en büyük yenilgisi olduğunun altını çiziyor.

Kunduz daha önce 2015 ve 2016 yıllarında da Taliban tarafından ele geçirilmişti.

Batıda Herat'ın eteklerinde ve güneyde Lashkar Gah ve Kandahar'da da çatışmalar yaşandığı bildirildi.

ABD HAVADAN VURUYOR

Öte yandan Afganistan'ın kuzeyindeki Cüzcan vilayetinde ABD birliklerine ait B-52 bombardıman uçakları, ilerleyen Taliban mevzilerini bombaladı.

Haberin Devamı

Afganistan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Favad Aman, basına yaptığı açıklamada, ABD birliklerine ait B-52 bombardıman uçaklarının Cüzcan vilayetinin merkezi Şibirgan şehrindeki Taliban mevzilerini bombaladığını aktardı. Saldırıda 200'den fazla militanın öldürüldüğünü ifade eden Aman, Taliban'a ait çok sayıda silah ve mühimmatın da imha edildiğini belirtti.

Son dakika... Taliban, 5 kentin kontrolünü ele geçirdi

Dün öğle saatlerinde Afgan basınında, ABD Başkanı Joe Biden'ın Taliban'a karşı B-52 uçaklarının kullanılması talimatını verdiği haberleri yer almıştı.

Taliban, yaklaşık iki hafta önce başlattığı saldırıların ardından Cüzcan'ın merkezi Şibirgan şehrini dün öğleden sonra ele geçirmişti.

Haberle ilgili daha fazlası: