GeriDünya Son dakika: Somali'de Türk müteahhitlere bombalı saldırı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Son dakika: Somali'de Türk müteahhitlere bombalı saldırı

Son dakika: Somali'de Türk müteahhitlere bombalı saldırı
Abone Olgoogle-news

Somali'nin başkenti Mogadişu'nun güneybatısındaki Afgoye kentinde, bir Türk müteahhitlik firmasının şantiyesine düzenlenen bombalı saldırıda 3 kişi öldü, 6'sı Türk vatandaşı 20 kişi yaralandı.

Somali hükümet sözcüsü İsmail Muhtar, Aşağı Şabelle bölgesinin Afgoye kentindeki saldırıda, aralarında güvenlik güçlerinin de bulunduğu 3 kişinin öldüğünü, 20 kişinin de yaralandığını, can kaybının artmasından da endişe ettiklerini açıkladı.

Muhtar, yaralılar arasında 6 Türk vatandaşının yanı sıra Somali Özel Kuvvetler Komutan Yardımcısının da bulunduğunu söyledi.

Afgoye-Mogadişu yolunun yapımını üstlenen bir Türk müteahhitlik firmasının şantiyesine öğle saatlerinde bomba yüklü araçla saldırı düzenlenmişti.

Saldırının sorumluluğunu henüz üstlenen olmazken, olayın arkasında bölgede benzer saldırıları gerçekleştiren terör örgütü Şebab'ın olduğu tahmin ediliyor.

Somali'de geçen hafta Aşağı Şabel bölgesinin Elasha Biyaha mıntıkasında yol kenarına yerleştirilen bombanın infilak ettirilmesi sonucu, yol çalışmaları yapan bir şirkette çalışan Türk vatandaşlarını koruyan 3 Somalili asker hayatını kaybetmişti.

Başkent Mogadişu'da da 28 Aralık'ta gümrük merkezi yakınlarında bir bomba yüklü araç, üniversite öğrencilerini taşıyan otobüsün geçişi sırasında infilak ettirilmiş, 2'si Türk vatandaşı 85 kişi yaşamını yitirmişti. Saldırıları terör örgütü Şebab üstlenmişti.

Terör örgütü Şebab, ocak ayı başında yaptığı açıklamada, Mogadişu-Afgoye yol yapım projesini üstlenen firmanın Türk çalışanlarına açıkça saldırı tehdidinde bulunmuştu.

SAĞLIK BAKANI: 6 TÜRK, 9 SOMALİ VATANDAŞI YARALANDI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Somali'deki terör saldırısında 6 Türk ve 9 Somali vatandaşının yaralandığını belirterek, "Yaralanan vatandaşlarımızdan 2'sinin durumu ciddi, ameliyatları devam ediyor." bilgisini verdi.

Bakan Koca, Somali'deki terör saldırısına ilişkin Twitter hesabından açıklama yaptı.

Terör saldırısında, 6 Türk ve 9 Somali vatandaşı olmak üzere toplam 15 kişinin yaralandığını bildiren Koca, şunları kaydetti:

"Yaralıların tedavisi Mogadişu Recep Tayyip Erdoğan Eğitim Araştırma Hastanemizde yapılıyor. Vatandaşlarımızdan 2'sinin durumu ciddi, ameliyatları devam ediyor. Ayrıca 9 Somalili yaralıdan 4'ünün durumu da ağır. Büyükelçiliğimiz ile istişare halindeyiz, ambulans uçağımız, ihtiyaç anında yola çıkmak üzere hazır. Bu hain saldırıyı kınıyor, yaralılarımıza geçmiş olsun diliyorum."

Son dakika: Somalide Türk müteahhitlere bombalı saldırı

MSB: EN SERT ŞEKİLDE LANETLİYOR VE KINIYORUZ

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), 4'ü Türk 11 sivilin yaralandığı Somali'deki terör saldırısını kınadı.

Twitter adresinden saldırıya ilişkin yapılan açıklamada "Somali'de masum sivilleri hedef alan ve 4'ü Türk vatandaşı olmak üzere 11 sivili yaralayan bombalı terör saldırısını en sert şekilde lanetliyor ve kınıyoruz. Türkiye, terör belasına karşı Somalili kardeşlerinin yanında olmaya devam edecektir." ifadesi kullanıldı.

Somali'de bombalı saldırıda 4 Türk yaralandı

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDAN BOMBALI SALDIRIYA KINAMA

Dışişleri Bakanlığı Somali’de meydana gelen terör saldırısına ilişkin açıklamada bulundu. Bakanlık açıklamasında, "Somali’nin Afgoye bölgesinde bugün bomba yüklü bir araçla gerçekleştirilen ve aralarında altı Türk vatandaşının da bulunduğu çok sayıda kişinin yaralanmasına yol açan terör saldırısını lanetliyoruz. Bir Türk şirketinin şantiyesini hedef alan bu menfur saldırıda yaralananlara acil şifa diliyor, dost ve kardeş Somali Hükümeti ile Somali halkının yanında olduğumuzu bir kez daha vurguluyoruz. Türkiye, Somali’de barış ve istikrarın bir an evvel tesisi ve ülkenin kalkınma ortamına kavuşması için bugüne kadar sağladığı desteği kararlılıkla sürdürecektir. Yaralı Türk vatandaşlarının durumu Mogadişu Büyükelçiliğimizce yakından takip edilmektedir” ifadelerine yer verildi.

4 GÜN ÖNCE DE SALDIRMIŞLARDI

Somali’de dört gün önce de Türkleri koruyan güvenlik güçlerine bombalı saldırı düzenlenmiş. Saldırıda 3 Somalili askerin hayatını kaybettiği,  2 askerin de yaralandığı bildirilmişti. Mogadişu'da 28 Aralık'ta yapılan bombalı saldırıda da 2'si Türk 85 kişi hayatını kaybetmişti.

"TÜRK ŞİRKETLERİNE SALDIRIYORLAR"

Hasan Kalyoncu Üniversitesi öğretim üyesi Murat Aslan, saldırı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Aslan, "Somali'de hemen her hafta bir saldırı oluyor. Saldırı yöntemleri de çoğunlukla araçlarla düzenlenen intihar saldırıların olduğunu görüyoruz. Öte yandan yapan kitleye baktığınız zaman Eş Şebab burada öne çıkıyor. Biz önceki saldırı ile bugün yapılan saldırıya baktığımızda bölgede faaliyet gösteren ya Türk şirketlerin ya da Türk şirketleri ile çalışan yerel faaliyetlerin hedef alındığı açık şekilde görülüyor. Somali’nin bulunduğu coğrafya kargaşa olan bölgelere yakındır. Öncelikle izlenmesi gereken yolu alt seviyeye indirmek lazım. Bu ülkelerdeki şirketlerin güvenliklerini sağlayacak tedbirlerin alınması gerekiyor. Personelin fiziki güvenliğini sağlayacak şekilde yerel güvenlik makamları ile de işbirliği yapmak gerekli." ifadelerini kullandı.

Son dakika: Somalide Türk müteahhitlere bombalı saldırı

Terör ve güvenlik uzmanı Coşkun Başbuğ ise saldırı ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

Somali geçtiğimiz yıllarda yoğun olarak terör saldırıları ile gündeme geldi. Bir anda Somali’de böyle bir terör saldırısının olması şüphesiz ki tesadüf değil. Bu işin arka planında Türkiye’nin Libya ile ilgili yapmış olduğu hamleler var. Her ne kadar Eş Şebab dense de burada örgütün hiçbir önemi yok. Burada örgütü oynatan kuklacılara bakmak lazım. Bütün bu yapıların dünyadaki tek merkez tarafından yönetilen bir yapı olduğunu unutmamak lazım.

Bu tür odaklar masaya oturmadan sizi köşeye sıkıştıracak hamle arayışına giriyorlar. Ne zaman Libya ile ilgili bir hamle yapsak İdlib’de saldırıların arttığını görüyoruz. Burada da Berlin konferansı öncesi bu saldırının yapılmasını da çok manidar buluyorum. Türkiye’nin Afrika kıtası ile ilgili yapacağı istikrarın sağlanmasını engellemek istiyorlar. Hemen öncesinde Türkiye’nin Libya ile yaptığı anlaşmaları açıklamasın da yine Somali’de 90 kişinin öldürdüğü bir saldırı ile karşı karşıya kaldık. Esas orada hedef alınan bölge de bizim üs bölgemizdi bana göre.

Bu tür saldırılar başka devletleri sindirebilir ancak Türkiye asla böyle bir ülke değil, yarın Berlin konferansında da bunun örneğini göreceğiz.

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle