Son dakika! Rusya'dan flaş Suriye çıkışı: Kürtleri davet etti

Son dakika Rusyadan flaş Suriye çıkışı: Kürtleri davet etti

Reuters haber ajansı, Rusya'nın terör örgütü PKK'nın Suriye kolu PYD'yi Suriye Halkları Kongresi'ne davet ettiğini duyurdu. Reuters'a konuşan bir Kürt kaynak Rusya'dan davet aldıklarını açıkladı.

Haberin Devamı

Reuters'a konuşan ve PYD'ye danışmanlık yapan Badran Jia Kurd isimli kişi, "Bu konu hakkında çalışma yürütüyorum ve şu ana kadar pozitif bir duruşumuz oldu" ifadelerini kullandı. 

Rusya'nın terör örgütü PKK'nın Suriye kolu PYD'ye yönelik söz konusu davetinin Türkiye'nin tepkisini çekmesi bekleniyor. 

YERİ BELLİ DEĞİL AÇIKLAMASI YAPILMIŞTI

Rusya liderliğinde oluşturulması planlanan Suriye Halk Kongresi'nin Suriye'deki tüm etnik grupları içermesi öngörülse de Kürtler dışındaki katılımcılarla ilgili henüz net bir bilgi bulunmuyor.

Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov, on gün önce yaptığı bir açıklamada "Rusya ve diğerleri tarafından desteklenen ortak girişimin" henüz başlangıç aşamasında olduğunu belirterek, kongrenin ne zaman ve nerede toplanacağını tartışmak için erken olduğunu söylemişti.

Haberin Devamı

Peskov, kongrenin Suriye'de savaş sonrası kalkınmaya destek mekanizması işlevi göreceğini belirtmişti.

PUTİN'İN FİKRİYDİ

Suriye'de bir halk kongresi oluşturulması fikri ilk olarak 19 Ekim'de düzenlenen bir forumda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından dile getirilmişti.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Haberle ilgili daha fazlası: