Son dakika.. Rum Patrikhanesi'nden 'Ukrayna'da bağımsız kilise' duyurusu

Son dakika.. Rum Patrikhanesinden Ukraynada bağımsız kilise duyurusu

İstanbul'da bulunan Fener Rum Patrikhanesi, Ukrayna'da bağımsız bir Ortodoks kilisesi için taslak bir kuruluş sözleşmesi hazırladığını açıkladı

Haberin Devamı

Bağımsız bir Ukrayna kilisesi "otosefali" olarak adlandırılan iç işlerinde bağımsızlığı kazanırsa, yüzyıllardır kiliseyi yöneten Rus ruhban sınıfının etkisinden kurtulmuş olacak.

Ukrayna, Rus din adamlarını iç işlerine müdahale etmekle suçluyor. Rusya ile Ukrayna arasındaki ilişkiler Moskova'nın 2014 yılında Kırım'ı ilhak etmesi ve ülkenin doğusunda en az 10,000 kişinin ölümüne neden olan ayrılıkçı isyana destek vermesinin ardından kopma noktasına geldi.

Reuters'ta yer alan habere göre, Ukrayna'nın bağımsız bir kilise kurma çabaları Rusya'da tepkiye neden oluyor.

BAŞBAKAN POROSHENKO DUYURDU

Ukrayna Başbakanı Petro Poroshenko yaptığı konuşmada, "Ekümenik Patrikliğin Mukaddes Sinod meclisinde, otosefal Ukrayna Ortodoks Kilisesi'nin kurulması konusunda tarihi kararlar alındı" dedi.

Poroshenko, Ukraynalı din adamlarının bağımsız kilisenin başına geçecek kişiyi seçmek üzere toplanacağını, toplantı tarihinin yakında Patrikhane tarafından açıklanacağını dile getirdi.

TASLAK HAZIR

Haberin Devamı

Patrikhane tarafından dün yapılan açıklamada, "Mukaddes Sinod Ukrayna Kilisesi'nin kuruluş sözleşmesinin taslağını hazırlamıştır" denildi.

Haberle ilgili daha fazlası: