Son dakika: Putin Erdoğan'ın davetini kabul etti, Türkiye'ye geliyor

Son dakika: Putin Erdoğanın davetini kabul etti, Türkiyeye geliyor

Kremlin Sarayı'ndan yapılan son dakika açıklamasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın davetini kabul eden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Türkiye'ye geleceği duyuruldu.

Haberin Devamı

Kremlin'den yapılan son dakika açıklamasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın davetini kabul ettiği ve Türkiye'ye geleceği açıklandı.  

PUTİN MEMNUNİYETLE KABUL ETTİ

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, konuya ilişkin, "Putin, Türk liderin davetini memnuniyetle kabul etti. Salgın durumu ve tarafların programları izin verir vermez, Putin'in bu davete icabet etmesini kararlaştırdılar. Bildiğiniz gibi, hükümetler arası komisyonların ve üst düzey işbirliği komisyonu toplantılarına ara verilmek zorunda kalındı. Sayın Erdoğan, tüm bu etkinlikleri Türkiye'de yapmaktan mutluluk duyacağını söyledi. Devlet Başkanı Putin de bu daveti memnuniyetle kabul etti" dedi.

TARİH HENÜZ NETLEŞMEDİ

CNN Türk yayınına bağlanan gazeteci Siyamend KAÇMAZ da Peskov'un ziyaretle ilgili olarak tarih vermediğini  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Erdoğan'ın Türkiye'yi ziyaret etme davetini her ikisinin programları ve epidemiyolojik (koronavirüs salgınıyla ilgili) durumları izin verir vermez gerçekleştireceğini kabul ettiğini söyledi.

Haberin Devamı

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN 'ARABULUCU OLABİLİRİZ' DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde Türkiye'nin Ukrayna-Rusya krizinde arabulucu olabileceğini belirterek, "Barışın olmasına arabulucu olabiliriz. Üzerimize düşen görev neyse hazır olduğumuzu ifade etmiştim. Önümde Ukrayna ziyareti var. Belki Rusya ziyareti de olabilir. Bölgede barışın hakim olmasını istiyoruz." demişti.

Erdoğan dün yaptığı açıklamada ise, "Biz gerginliğin bir silahlı çatışmaya dönüşmesini engellemek için elimizden gelen her çabayı göstermeye hazır olduğumuzu belirtiyoruz. Rusya'ya bazı taleplerinin niye kabul edilemez olduğunu anlatmamız lazım. Biz şu anda sayın Putin'i de ülkemize davet ettik. Ülkemizde kendisiyle ikili görüşme yapmak suretiyle bazı adımları atalım istiyoruz." diyerek yaptığı daveti duyurmuştu.

PUTİN-BIDEN GÖRÜŞMESİ SÖZ KONUSU OLABİLİR

Ukrayna-Rusya arasındaki gerginlikle ilgili ABD'den beklenen yanıt bugün gelmişti. Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov gazetecilere verdiği demeçte bununla ilgili de bir açıklama yaptı ve  "Görüşlerimizin dikkate alındığı veya ABD'nin endişelerimizi dikkate almaya hazır olduğunun kanıtlandığı söylenemez. Değerlendirmelerde acele etmeyelim, analiz etmek zaman alıyor” dedi.

Peskov önümüzdeki günlerde Biden ve Putin arasında bir görüşme yapılabileceğini de belirtti.

Haberin Devamı

LAVROV'DAN NATO'YA TEPKİ

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in dün, NATO’nun doğu kanadındaki askeri varlığını güçlendireceğine yönelik açıklamalarını değerlendirdi. Söz konusu açıklamaları dikkate almadığını belirten Lavrov, “Stoltenberg’in gerçekle bağını kaybettiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“BİZE SALDIRANLAR HER ZAMAN HAK ETTİĞİNİ BULDU”

Lavrov, batının yaptığı açıklamaların ‘histerik’ olduğunu ifade ederek, “Batılı meslektaşlarımızın istisnasız ‘askeri’ çılgınlık içinde olduklarını görüyoruz. Sadece şunu konuşuyorlar, ‘Onları cezalandıracağız’, ‘Saldıracaksınız’, ‘Cezalandıracağız, Ukrayna'yı kurtaracağız’ gibi. Batı'nın içinde bulunduğu histerik ifadeleri okuyorsunuz. Biz kimseye saldırmadık, onlar hep bize saldırdı. Bize saldıranlar da her zaman hak ettiğini buldu” dedi.

 

Haberle ilgili daha fazlası: