Son dakika... Komşu haftalardır bekliyordu: Erdoğan Miçotakis ile bir araya geldi

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Temmuz 12, 2023 12:20

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Litvanya'nın Başkenti Vilnius'ta gerçekleştirilen NATO zirvesindeki temasları kapsamında İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ve Hollanda Başbakanı Rutte'nin ardından Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ile bir araya geldi.

Haberin Devamı

Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta düzenlenen NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi, ikinci gününde devam ediyor. NATO liderleri, zirve çerçevesinde Kuzey Atlantik Konseyi Toplantısı'nın ikinci oturumuna katıldı.

Zirve kapsamında dün Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Kanada Başbakanı Justin Trudeau, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve ABD Başkanı Joe Biden ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün ilk olarak  İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Son dakika... Komşu haftalardır bekliyordu: Erdoğan Miçotakis ile bir araya geldi

Erdoğan daha sonra Hollanda Başbakanı Rutte ile görüştü.

Haberin Devamı

Erdoğan görüşmenin ardından Twitter hesabı üzerinde yaptığı açıklamada 'Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile NATO Zirvesi marjında gerçekleştirdiğimiz görüşmenin ülkelerimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum' dedi.

ERDOĞAN-MİÇOTAKİS GÖRÜŞMESİ

Erdoğan bu görüşmelerin ardından Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ile bir araya geldi. Görüşmeye ilişkin İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

'Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Vilnius/Litvanya’da düzenlenen NATO Zirvesi marjında Türkiye ve Yunanistan’ın Dışişleri Bakanlarının da katılımıyla bir araya gelmişlerdir. Görüşme iyi bir atmosferde gerçekleşmiştir. Sayın Erdoğan ve Sayın Miçotakis, son aylarda ikili ilişkilerde oluşan olumlu iklimin süreklilik ve tutarlılık arzetmesinin her iki ülkenin de yararına olduğu hususunda mutabık kalmışlardır. Bu amaçla iki taraf, önümüzdeki dönemde olumlu ivme üzerine inşa etme ve iki ülke arasında çoklu iletişim kanallarını harekete geçirme konusunda mutabakata varmışlardır. Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin bir sonraki toplantısının sonbaharda Selanik’te düzenlenmesi konusunda anlaşmışlardır. İki Dışişleri Bakanını süreçlere rehberlik etmek ve ilerleme hakkında rapor vermekle görevlendirmişlerdir. İki lider, Türkiye-Yunanistan ilişkilerinin iyileşmesini sağlayacak güven ortamının ve koşulların oluşturulması amacıyla her düzeyde daha sık temaslarda bulunulması niyetlerini vurgulamışlardır.'

Son dakika... Komşu haftalardır bekliyordu: Erdoğan Miçotakis ile bir araya geldi

Haberin Devamı

YUNAN MEDYASI: MÜKEMMEL BİR ATMOSFERDE GEÇTİ, BEKLENENDEN UZUN SÜRDÜ

Yunan medyası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis ile gerçekleştirdiği görüşmenin "mükemmel" bir atmosferde geçtiğini ve planlanandan uzun sürdüğünü duyurdu.

Yarım saatlik bir gecikme ile gerçekleştirilen ve beklenenden uzun süren görüşmenin ardından Miçotakis’in Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile görüşmesini iptal ettiği aktarıldı.

Bugünkü görüşmenin bir çözüm bulmak amacıyla gerçekleştirilmediği kaydedilirken, iki ülke arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesinin hedeflendiği vurgulandı.

ERDOĞAN TEMASLARINA DEVAM EDİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan Miçotakis görüşmesi sonrası Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile bir araya geldi.

Haberin Devamı

Erdoğan, Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta devam eden NATO Liderler Zirvesi kapsamında, NATO-Ukrayna Komisyonu Devlet ve Hükûmet Başkanları Toplantısı’na katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantı sonrası AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile bir araya geldi.

YUNANİSTAN HAFTALARDIR BUNU KONUŞUYOR: YENİ BAŞLANGIÇ UMUDU


İki liderin yapacağı görüşme haftalardır Yunan medyasının en önemli gündem başlıklarından biriydi. 

Türkiye'nin yaşadığı deprem felaketi ve Atina'da meydana gelen tren faciası sonrası atılan karşılıklı adımlar ile yumuşayan ikili ilişkilerin bu görüşme ile 'yeni bir başlangıca' dönüşmesi bekleniyor.

Son dakika... Komşu haftalardır bekliyordu: Erdoğan Miçotakis ile bir araya geldi

Erdoğan ve Miçotakis'in yaklaşık bir buçuk yıl sonra bugün aynı masaya oturduğuna dikkat çeken Yunan medyası bugün yine Yunan-Türkiye ilişkilerinin yeniden başlama fırsatını ele aldı.

Haberin Devamı

In.gr haber sitesi iki liderin görüşmedeki önceliğinin 'müzakerelerin iplerini tekrar eline almak' olacağını öne sürdü ve Yunan diplomatik kaynaklarının iki taraf arasında güvenin yeniden inşa edilmesi gerektiğinden bahsettiğini vurguladı. 

Protothema da iki liderin pozitif bir gündemle toplandığını ve masadan kötü bir sonuç çıkmasının beklenmediğini yazdı.

Son dakika... Komşu haftalardır bekliyordu: Erdoğan Miçotakis ile bir araya geldi

MİÇOTAKİS'TEN SICAK MESAJ

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis de Erdoğan ile yapacağı görüşme öncesi sıcak bir mesaj gönderdi ve bu görüşmenin 'bir başlangıç' olabileceğini vurguladı ve "İki ülkedeki seçimlerin ardından ilk buluşmamız olacak. Her ikimizin de güçlü halk desteğiyle Türkiye-Yunanistan ilişkilerinin yeniden başlaması için ilk adımı atabileceğimize inanıyorum." ifadelerini kullandı.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!