Son dakika... Bağdat'taki ABD Büyükelçiliği işgal edildi

Irak'ta Şii milis gücü Haşdi Şabi taraftarları, ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği binasının duvarını ateşe verdi. Iraklı protestocular ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği binasını basarak içeri girdi. Irak'ta ABD'nin Bağdat Büyükelçiliğine giren göstericilere, güvenlik güçleri gaz bombasıyla müdahale etti. ABD Başkanı Trump'tan açıklama geldi. ABD'li keskin nişancılar büyükelçiliğin çatısına sıralandı.

Haberin Devamı

Başkent Bağdat'ta hükümet binalarının bulunduğunu korunaklı Yeşil Bölge'deki ABD Büyükelçiliği önünde toplanan Haşdi Şabi taraftarları, ABD yönetiminin önceki gün Hizbullah Tugayları'na düzenlediği saldırıyı protesto etti.

Irak Hizbullahı ve Haşdi Şabi bayraklarıyla elçilik binasına girmeye çalışan yüzlerce kişi, ABD karşıtı sloganlar attı.

ABD BAŞKANI TRUMP'TAN İLK AÇIKLAMA GELDİ

Trump attığı tweette, "İran bir ABD'li müteahhidi öldürdü, çok sayıda yaralı var. Güçlü bir şekilde karşılık verdik ve her zaman vereceğiz. İran şimdi Irak'taki ABD Büyükelçiliği'ne saldırı düzenliyor. Tamamen onlar sorumlu tutulacak. Ek olarak, Irak kuvvetlerinin elçiliği korumasını bekliyoruz. " ifadelerini kullandı

Haberin Devamı

 ABD DIŞİŞLERİ BAKANI'NDAN TELEFON

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Iraklı liderlerle gerçekleştirdiği telefon konuşmasında ABD'nin Irak'taki Amerikalıları koruyup savunacağını söyledi. 

Irak cumhurbaşkanı ve başbakanı da Pompeo'ya Amerikalı personellere "güvenlik ve koruma" sağlama konusunda garanti verdi.

Mike Pompeo Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Amerikan vatandaşını öldüren, Amerika ve Irak askerlerini yaralayan İran saldırısına cevap verdik. Şimdi İran destekli gruplar Bağdat Büyükelçiliğimizi tehdit ediyor." dedi. 

Şİİ MİLİS LİDERLERİ DE ORADA

Haşdi Şabi’ye bağlı Bedir Tugayları Komutanı Hadi el-Amiri ve Asayib Ehlilhak Örgütü lideri Kays el-Hazali'nin de elçilik binası önünde olduğu görüldü.

Şii protestocular elçilik önünde eylem çadırları kurmaya başladı. Göstericiler ayrıca elçilik binasının duvarına "halk tarafından kapatıldı" yazdı. Yerel medyaya göre elçilikteki ABD'li diplomatlar daha önce binayı terk etti. Protestocular büyükelçiliğin duvarını ateşe verdi. 

Haberin Devamı

Reuters'ta yer verilen habere göre; elçilik çalışanları ve büyükelçi binadan tahliye edildi. Iraklı protestocular ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği binasını basarak içeri girdi.

Son dakika... Bağdattaki ABD Büyükelçiliği işgal edildiGAZ BOMBASIYLA MÜDAHALE EDİLDİ

Irak'ta ABD'nin Bağdat Büyükelçiliğine giren göstericilere, güvenlik güçleri gaz bombasıyla müdahale etti.

Bağdat'ta hükümet binalarının bulunduğunu korunaklı Yeşil Bölge'deki ABD Büyükelçiliğine giren göstericilere ilk müdahale elçiliğe ait güvenlik güçleri tarafından gerçekleştirildi.

Söz konusu güvenlik güçleri, protestocuları binadan uzaklaştırmak için gaz bombası kullandı. Yerel medyada yer alan haberlere göre, müdahale nedeniyle bazı göstericiler yaralandı.

Haberin Devamı

KESKİN NİŞANCILAR ÇATIDA

Olayların artan şiddeti sonrasında ABD'li keskin nişancılar büyükelçiliğin çatısına sıralandı.

TÜRKİYE'NİN BAĞDAT BÜYÜKELÇİSİ'NDEN AÇIKLAMALAR

Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

"Ayın 27'sinde çok da fazla belki Türkiye'deki basınına yansımamış olan Kerkük'teki Amerikalıların da bulunduğu bir üsse füze saldırısı oldu. Bir Amerikalı personel yaşamını yitirdi. Bunun ardından aslında karşılıklı bazı açıklamalar gündeme geldi.

Ve Amerika 48 saat geçtikten sonra ABD Savunma Bakanlığı'nın açıklamasıyla bir misilleme saldırısında bulundu; Haşdi Şabi unsurlarına. 5 üsse düzenlenen bir saldırı oldu, şu anda kayıpların sayısı belli olmamakla birlikte basına yansıyan 25'in üzerinde.  Amerika ilk defa Haşdi Şabi'ye düzenlenen saldırının sorumluluğunu resmi bir açıklamayla üstlenmiş oldu.

Haberin Devamı

Amerika'nın eyleminin karşılıksız kalmayacağına dönük açıklamalar gelmişti. Büyükelçiliğin seyreltildiği söyleniyordu şu an anladığımız kadarıyla büyükelçilikte personel indirimine gidilmiş durumda. Ama mutlaka içeride Amerikan personeli vardır.

Şimdi görebildiğimiz kadarıyla gösteri yapanların sayısı gittikçe artıyor.  Zaten ülke malum Ekim ayının başından beri hep gergin bir ortamda. Halkın sokaklara yansıttığı gösteriler vardı. Bu şimdi farklı bir boyut kattı. Neticede Haşdi Şabi ülkedeki devlete ait güvenlik kuvvetlerinden biri. Bu noktada Haşdi Şabi'nin bir mağduriyeti ortaya çıkmış oldu, ikinci bir gerginlik boyutu da yeni ortaya çıkıyor. Bütün bu gerginlik ortamında kolay kolay giderilecek bir ortam görünmüyor.”

Haberle ilgili daha fazlası: