GeriDünya Son dakika haberi: Pfizer-Biontech'in koronavirüs aşısı için Trump'tan flaş açıklama!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Son dakika haberi: Pfizer-Biontech'in koronavirüs aşısı için Trump'tan flaş açıklama!

Son dakika haberi: Pfizer-Biontech'in koronavirüs aşısı için Trump'tan flaş açıklama!

Aşı haberlerinde son dakika gelişmeleri yaşanmaya devam ediyor. ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), acil kullanım için Pfizer-Biontech ortak yapımı COVID-19 aşısını onayladı. ABD Başkanı Trump, ilk aşının 24 saatten daha kısa sürede yapılacağını duyurdu Böylece 332 milyonluk nüfusu bulunan ABD'de, bu ay sonuna kadar ilk parti olarak 6,4 milyon doz aşının dağıtılması ve iki doz aşılama uygulaması nedeniyle ilk etapta 3 milyon kişiyi kapsaması planlanıyor.

ABD Gıda ve İlaç Dairesini (FDA) Pfizer ve BioNTech'in geliştirdiği koronavirüs aşısının acil kullanımına onay verdi. ABD'de son bir aydır bu aşının onay süreci konuşuluyordu.

Yaşanan bu son dakika gelişmesinin ardından açıklama yapan ABD Başkanı Donald Trump, ilk aşının 24 saatten kısa bir sürede yapılacağını duyurdu.

Prof. Dr. Uğur Şahin ile Dr. Özlem Türeci çiftinin yönettiği Almanya merkezli biyoteknoloji firması BioNTech ile Amerikan ilaç devi Pfizer'in ortak geliştirdiği koronavirüs aşısı, ABD'de onaylanan ilk korona aşısı oldu. Bu aşıya daha önce İngiltere ve Kanada da onay vermişti. 

332 milyonluk nüfusu bulunan ABD'de aşının dağıtımı ve uygulanması konusunda çalışmalar sürüyor. Bu ay sonuna kadar ilk parti olarak 6,4 milyon doz aşının dağıtılması ve iki doz aşılama uygulaması nedeniyle ilk etapta 3 milyon kişiyi kapsaması planlanıyor.

ABD'deki Pfizer depolarından alınacak aşılar askerler tarafından taşınacak ve dağıtımı yapılacak. ABD'de yaşayan herkesin Mart ortası ve ayında bu aşıya ulaşabileceği belirtilmişti. ABD Başkanı Trump daha önce yaptığı açıklamada aşının ücretsiz olacağını da duyurmuştu.

BU VİDEO İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Pfizer BioNTech koronavirüs aşısını vurulan ilk kişi Margaret Keenan oldu

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False