GeriDünya Son dakika haberi... Joe Biden açıkladı: ABD'nin Afganistan'dan çekilme tarihi kesinleşti! Açıklamalar peş peşe geliyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Son dakika haberi... Joe Biden açıkladı: ABD'nin Afganistan'dan çekilme tarihi kesinleşti! Açıklamalar peş peşe geliyor

Son dakika haberi... Joe Biden açıkladı: ABD'nin Afganistan'dan çekilme tarihi kesinleşti! Açıklamalar peş peşe geliyor

ABD Başkanı Joe Biden, Afganistan’daki ABD askerlerinin 11 Eylül 2021’e kadar tamamen geri çekileceğini söyledi. Biden'ın bu açıklamasından kısa bir süre sonra NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, NATO üyesi ülkelerin Afganistan'dan 1 Mayıs'tan itibaren çıkılması konusunda birlik içinde olduğunu söyledi. Stoltenberg ayrıca Türkiye'nin ev sahipliğinde 24 Nisan-4 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek ve Afganistan barış sürecinin değerlendirileceği İstanbul Konferansı'nı memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti. Öte yandan Eski ABD Başkanı Barack Obama, Twitter'dan bir mesaj yayınlayarak Biden'a destek verdi. Beyaz Saray, Biden ile Afganistan Cumhurbaşkanı Gani'nin telefon görüşmesi yaparak konuyu ele aldığını bildirdi.

Biden, Beyaz Saray'da yaptığı konuşmada, Afganistan'da kalan 2 bin 500 ABD askerinin tamamen bu ülkeden çıkması için hazırlanan takvimi açıkladı.

Ekim 2001'de dönemin ABD Başkanı George W. Bush'un, ABD'nin Afganistan'daki terör hedeflerini bombalamaya başladığını duyurduğunu anımsatan Biden, 11 Eylül 2001'de terör saldırılarının ardından ABD'nin böyle bir karar aldığını vurguladı.

Biden, 11 Eylül saldırılarının kurbanlarını hiçbir zaman unutmayacaklarının altını çizdi.

Afganistan'ın bir daha ABD'ye yönelik terör saldırılarının bir üssü olmaması için çalıştıklarını kaydeden Biden, ABD'nin Afganistan'daki askeri varlığını genişletme döngüsünü devam ettirmeyeceğini vurguladı.

Biden, "Şu an Afganistan'da Amerikan askerlerinin varlığı döneminde başkanlık yapan 4'üncü kişiyim. 2 Cumhuriyetçi, 2 Demokrat başkan oldu. Ben bu sorumluluğu 5'inci bir başkana daha aktarmayacağım." ifadelerini kullandı.

"ÇIKARKEN ACELE ETMEYECEĞİZ"

Başkan Biden, müttefik ve ortak ülkeler, askeri ve istihbarat uzmanları, diplomatlar, Kongre ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris ile konuyu istişare ettiğini belirterek, "Amerika'nın en uzun savaşını bitirme zamanı geldi. Amerikan askerlerinin eve dönme zamanı geldi." dedi.

Donald Trump yönetiminin Afganistan'da kalan 2 bin 500 Amerikan askerinin çekilmesi için 1 Mayıs'ı son tarih olarak belirlediğini belirten Biden, "1 Mayıs'ta son askerlerimizi çekmeye başlayacağız. Ancak, buradan çıkarken acele etmeyeceğiz. Bunu sorumlu, temkinli ve güvenli bir biçimde yapacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Biden, Afganistan'da yaklaşık 20 yıldır ABD'nin yanında olan müttefik ve ortaklarına teşekkür ederek, "11 Eylül'deki hain saldırının 20'nci yıl dönümünden önce, ABD askerleri NATO müttefiklerimizin askerleri ve operasyonel ortaklarımızla birlikte Afganistan'dan çıkmış olacak." ifadesini kullandı.

Afganistan ile Taliban arasında yapılan barış görüşmelerini de desteklemeye devam ettiklerini kaydeden Biden, “Biz Afgan kadın ve kız çocukların haklarını savunmaya devam ederken, önemli insani ve kalkınma desteği de sağlayacağız. Ayrıca bölgedeki diğer ülkelerden, özellikle de Pakistan, Rusya, Çin, Hindistan ve Türkiye’den Afganistan’ı desteklemek için daha çok şey yapmalarını isteyeceğiz.” dedi.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Başkan Biden'ın eski başkanlar George Bush ve Barack Obama ile telefonda Amerikan askerlerini Afganistan çekme kararını konuştuğunu duyurdu.

NATO MÜTTEFİKLERİ ÇEKİLME KONUSUNDA HEMFİKİR

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO Konseyinin savunma ve dışişleri bakanları toplantısının ardından ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken ve ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile ortak basın toplantısı düzenledi.

"Bugün Afganistan'daki varlığımızın geleceği hakkında karar verdik." diyen Stoltenberg, 20 yıldır Afganistan'da olan NATO askerlerinin 1 Mayıs'tan itibaren bu ülkeden çekileceğini hatırlattı.

Stoltenberg, Afganistan'da 10 bin kadar NATO askeri bulunduğunu, bunların çoğunun ABD askeri olmadığını belirterek şunları söyledi:

"Son hafta ve aylarda Afganistan'daki varlığımız hakkında istişarelerde bulunuyorduk. ABD'nin çekilme kararı ışığında NATO savunma ve dışişleri bakanları izlenecek yolu bugün ele aldı ve NATO Kararlı Destek Misyonu güçlerinin 1 Mayıs'tan itibaren çekilmeye başlamasına karar verdi. Çekilmemiz düzenli, koordineli ve itinalı olacak.

Tüm askerlerin çekilmesini birkaç ay içinde tamamlamayı planlıyoruz. Bu sürede Taliban'ın askerlerimize yönelik herhangi bir saldırısına güçle karşılık verilecek. Afganistan'a birlikte gittik, duruşumuzu birlikte ayarladık ve beraber çıkma konusunda birlik içindeyiz."

Çekilmenin Afganistan ile NATO ilişkilerinin sonu olmadığını vurgulayan Stoltenberg, bunun yeni bir dönemin başlangıcı olduğunu, NATO ülkelerinin Afgan halkının yanında durmayı sürdüreceğini dile getirdi.

"İSTANBUL KONFERANSI'NI MEMNUNİYETLE KARŞILIYORUZ"

Bakanların toplantısının ardından yayımlanan bildiride ise NATO'nun Afganların öncülüğündeki barış sürecini desteklediği vurgulandı.

Bildiride, "İstanbul Konferansı'nı, barış sürecini ileri taşıyacak ve Doha'daki ilerlemeyi güçlendirecek bir fırsat olarak memnuniyetle karşılıyoruz. Afganistan hükümetine ve Taliban'a, ABD-Taliban anlaşmasıyla ve ABD-Afganistan Ortak Bildirisi'yle başlatılan barış sürecindeki taahhütlerine uyma çağrısında bulunuyoruz." ifadesi yer aldı.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun bugün Brüksel'deki temasları sırasında Türkiye'nin konferansla ilgili hazırlıkları hakkında bilgi verdiğini aktardı.

İTALYA DA ASKERLERİNİ ÇEKİYOR

İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, Afganistan'da NATO bünyesinde görev yapan İtalyan askerlerinin 1 Mayıs'tan itibaren eylül ayına kadar bu ülkeden çekileceğini bildirdi.

Afganistan'daki son durumun ele alındığı toplantının ardından Di Maio, "NATO'nun Afganistan'daki varlığına dair 20 yıl sonra tarihi bir karar alındı. 1 Mayıs'tan itibaren İtalya’nın da yer aldığı NATO güçlerinin bu ülkeden çekilmesi başlıyor." dedi.

Di Maio, bugünkü toplantıda ABD başta olmak üzere tüm müttefiklerle kuvvetlerini çekme kararı aldıklarını ifade ederken, "Bu, Afgan halkını yalnız bıraktığımız anlamına gelmiyor, kalkınma işbirliğini, okullara yönelik projeleri, insan haklarını, girişimleri, ekonomik kalkınmayı desteklemeye devam edeceğiz. Bu bir yaklaşım değişikliği anlamına geliyor." ifadesini kullandı.

İtalyan bakan, 1 Mayıs'ta başlayacak olan kuvvetlerin çekilmesinin, ABD'de İkiz Kuleler'e yönelik yapılan saldırıların tarihi olan 11 Eylül'e kadar süreceği bilgisini verdi.

BIDEN AFGANİSTAN CUMHURBAŞKANI İLE GÖRÜŞTÜ

Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada, Biden'ın bugün Afganistan lideri Eşref Gani ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği bildirildi. Açıklamada, "İki lider, ABD askerlerinin Afganistan'dan ayrılmasının ardından güçlü ikili ortaklığa yönelik taahhütlerini ele aldı. Ayrıca Biden ve Gani, son 20 yılda Afgan halkı, Afgan askerleri, NATO müttefiklerimiz, operasyonel ortaklarımız ve Amerikan askerleri tarafından yapılan fedakarlıklara saygı ve memnuniyetlerini bir kez daha vurguladı." ifadesine yer verildi.

Biden'ın görüşmede ABD'nin Afgan halkını sürekli kalkınma, insani ve güvenlik yardımı aracılığıyla desteklemeyi sürdüreceğini belirttiği aktarılan açıklamada, "Başkan Biden ve Cumhurbaşkanı Gani, Afgan halkının barış içinde yaşayabileceği siyasi bir çözüme ulaşılması için tüm çabaların harcanması gerektiği konusunda hemfikir olduklarını belirtti." değerlendirmesi yapıldı.

BARACK OBAMA'DAN BIDEN'A DESTEK MESAJI

Eski ABD Başkanı Barack Obama da Twitter'dan yayınladığı mesajda Biden'a verdiği desteği şu sözlerle dile getirdi:

"Afganistan'da yaklaşık 20 yıl sonra, askeri olarak yapabileceklerimizin tümünü başardığımızı kabul etmenin ve kalan askerlerimizi eve getirmenin zamanı gelmiştir. Başkan'ın yurtta milletimizi inşa etme ve dünyadaki pozisyonumuzu restore etme konusundaki cesur liderliğine destek veriyorum."

NATO GENEL SEKRETERİ'NDEN BİRLİK MESAJI

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg "Afganistan'a birlikte gittik, beraber çıkma konusunda birlik içindeyiz." İfadelerini kullandı.

"İSPANYA, KADEMELİ BİR GERİ ÇEKİLME SÜRECİNİ DESTEKLİYOR"

İspanya Savunma Bakanı Robles, NATO toplantısındaki konuşmasında, "ABD tarafından önerilen geri çekilme planının genel hatları, ülkede insan hakları, eğitim, kadın ve çocukların refahı konularında elde edilen demokratik ilerlemenin pekiştirilmesini sağlamak için yeterli zamanı sunmuştur." ifadesini kullandı.

"Afganistan'ın artık terör örgütleri için bir sığınak olmasının engellendiğini" belirten Robles, şunları kaydetti:
"Afgan toplumunun bu 20 yılda elde ettiği başarıların NATO misyonları ve müttefik Silahlı Kuvvetlerin yorulmak bilmeyen azmi ve fedakarlığı sayesinde mümkün olmuştur. İspanya, Afganistan'da gerekli sürede ve müttefiklerimizle yakın koordinasyon içinde, iyi koordine edilmiş, kademeli bir geri çekilme sürecini destekliyor." Açıklamasında bulundu.

İNGİLTERE DE ASKERLERİNİ DÜZENLİ OLARAK GERİ ÇEKECEK

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallece da yaptığı yazılı açıklamada, Afganistan halkının barışçıl ve istikrarlı bir geleceği hak ettiğini kaydetti.

Wallece, “Geri çekilirken, Afganistan’da hizmet veren insanlarımın güvenliği önceliğimiz olmayı sürdürüyor. Müttefik ülkelere yönelik saldırıların güçlü bir yanıtla karşılanacağı konusunda netiz.” ifadelerine yer verdi.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False